Prva godina rata u Ukrajini bila je potpuna katastrofa za Vojsku Ruske Federacije, ali analitičari britanskog istraživačkog centra Royal United Services Institute (RUSI) primećuju brzinu kojom Kremlj uči iz svojih grešaka.
Rusija još uvek nije izgubila rat, naprotiv zauzeli su Bahmut. Narednih nekoliko meseci sigurno će biti orijentir da shvatimo kuda se ide: ka dugoočekivanom miru ili ćemo biti svedoci najvećeg zamrznutog sukoba u istoriji.
Studenti i profesori britanskog “instituta” RUSI primećuju niz velikih promena koje se dešavaju u vojsci Ruske Federacije, čiji generali ispravljaju probleme i greške na koje su naišli u prvih 12 meseci rata.
Dakle, vojska Rusije pokušava da svoje borbeno delovanje učini fleksibilnijim i prešla je sa glomaznih bataljonskih taktičkih grupa na manje borbene strukture prilagođene zadacima i ciljevima koje moraju da ispune.
Ruski stručnjaci i inženjeri pripremili su i naizgled neprobojnu odbranu za očekivane ukrajinske ofanzivne operacije: složene konstrukcije i utvrđenja, uključujući armirano-betonske rovove i komandne bunkere, žičane ograde, protivtenkovske rovove i minska polja. Rusi su čak postavili i protivpešadijske mine sa višestrukim okidačima.
Dronovi padaju ko kruške
Dronovi se koriste u aktuelnom ratu u Ukrajini u do sada neviđenim razmerama. Ovaj sukob možemo nazvati i svojevrsnim poligonom kako za dronove tako i za ruske i zapadne PVO sisteme.
Prema izveštaju RUSI, čini se da elektronsko ratovanje deluje veoma efikasno, a britanski stručnjaci procenjuju da ukrajinska vojska i dalje gubi preko 330 bespilotnih letelica svakog dana.
Takođe je zanimljivo otkriće kako su Rusi modifikovali svoje tenkove kako bi smanjili efikasnost protivtenkovskih vođenih raketa.
Čini se da je upotreba termalne kamuflaže, zajedno sa nizom prilagođavanja taktičkih procedura, poboljšala stopu preživljavanja ruskih tenkova od protivtenkovskih projektila na dometima većim od 1,4 km.
Istovremeno, ruska armija ima preciznije artiljerijske udare zbog intenzivne upotrebe dronova, koji preciznije usmeravaju municiju artiljeraca.
Ruska protivvazdušna odbrana takođe je uspela da poveća svoju efikasnost protiv GMLRS raketnih udara koje lansiraju Ukrajinci iz sistema HIMARS.
Vazdušno-kosmičke snage Rusije i dalje predstavljaju veliku pretnju ukrajinskim snagama na frontu, iako je Rusima trenutno otežano da probiju ukrajinsku protivvazdušnu odbranu.
Međutim, Rusija ima velike zalihe vazdušnih bombi FAB-500, koje sistematski nadograđuju kako bi mogle da klize na udaljenostima čak do 70 km.
Nakon uništenja ruske komandne i kontrolne infrastrukture, u julu 2022. godine, ruska vojska je povukla glavni štab iz dometa HIMARS raketa.
Kada govorimo o vojnim slabostima Rusije, stručnjaci RUSI tvrde da su nizak moral i motivacija snaga najveći problem.
Takođe, ono što bi Moskvu trebalo da zabrine, smatraju stručnjaci sa ovog instituta u Londonu, jeste prekomerna upotreba artiljerijske municije, daleko iznad nivoa proizvodnje
„Ukupna potrošnja municije u 2022. godini iznosila je približno 12 miliona komada, dok će, po sadašnjem tempu, potrošnja dostići 17 miliona do kraja ove godine“, navodi se u njihovom izveštaju.
Izveštaj je sastavljen na osnovu “intervjua i zapažanja ukrajinskih vojnih jedinica u aprilu i maju 2023. godine, koje su izvodile akcije za odbranu Kijeva, Černigova, Harkova, u Bahmutu ili Avdijevki i učestvovale u ofanzivnim operacijama u Hersonu i Harkovu”.
Prica baba sto joj milo a ne sto jeste i sto je bilo-**** i hrabre se
КАД ТО ИЗЈАВЕ ЕНГЛЕСКЕ ****** И УКРОФАШИСТИ И НАРКОМАН ЗЕЛЕНСКИ ЗНА СЕ ШТА ЈЕ ,КОКАИН
E pa ako je na osnovu ukrajinskih izveštaja skoro da je tačno 🙂
Lupetaju ko po običaju
“Potrošnja municije raste sa 12 miliona prošlo na 7 miliona ove godine.” ?
Druže, pročitaj tekst ponovo.