Uzbuna nad Baltikom: ruski Su-30SM2 prvi put primećeni sa raketama H-31 i kasetnim bombama RBK-500

Španski lovci F-18 iz NATO misije presretanja iznad Baltika zabeležili su ruske Su-30SM2 sa neobičnim, do sada neviđenim naoružanjem, kombinacijom raketa H-31 i kasetnih bombi RBK-500, što ukazuje na novu fazu ruskog vojnog signaliziranja u regionu.
NaslovnaNovostiNajnoviji jurišni avion SAD srušio se kod Oklahoma Sitija: prvi stres za...

Najnoviji jurišni avion SAD srušio se kod Oklahoma Sitija: prvi stres za program OA-1K Skyraider II

Najnoviji jurišni avion američkog ratnog vazduhoplovstva, OA-1K Skyraider II, srušio se 22. oktobra tokom trenažne misije u jugoistočnom delu Oklahoma Sitija. U kabini su bili jedan pripadnik Ratnog vazduhoplovstva i jedan civilni ugovarač, obojica su prošli bez povreda.

Letelica je pri padu zakačila dva elektro-stuba, oborila kablove i izazvala manji požar trave koji je brzo lokalizovan. Ekipe elektrodistribucije obezbedile su mesto, a vojni i civilni istražitelji započeli su uviđaj kako bi utvrdili uzrok. Za sada nema zvaničnih pretpostavki o profilu leta, kvaru ili ljudskoj grešci.

Ovo je prvi javno poznat incident programa OA-1K od njegovog uvođenja u upotrebu. Sama činjenica da je u kokpitu bio i ugovarač ukazuje da je let vrlo verovatno imao elemente prelaska iz razvojno-evaluacione faze u punu operativnu primenu: obuka posada, provera procedura, možda i validacija novih senzorskih konfiguracija. Ništa od toga nije potvrđeno, ali takav sastav posade na trenažnoj misiji nije neuobičajen u periodu kada se novi tip aviona “prebacuje” iz fabrike i probnih jedinica u trupe.

Skyraider II je, u svojoj suštini je dobro poznati avion konvertovan u vojne svrhe. Nastao je na bazi robusne AT-802, letelice koja je u civilnom svetu poznata po poljoprivrednim i protivpožarnim misijama. Pentagon je u tom trupu video nešto drugo: jeftinu, izdržljivu i lako održivu platformu koja može da deluje tamo gde skupim mlaznjacima jednostavno nije isplativo ili politički zgodno.

OA-1K je opremljen elektrooptičkim i infracrvenim senzorima, mogućnošću nošenja precizne municije i komunikacijskim paketima za rad sa specijalnim jedinicama na zemlji. Ideja je prosta: avion koji može da poleti sa kratkih i neuređenih pista, da ostane “visiti” nad zonom operacija satima, posmatra, usmerava i, po potrebi, precizno gađa.

oa 1k skyraider ii
oa 1k skyraider ii

U praksi, ta filozofija znači upornu prisutnost u zonama niskog do srednjeg intenziteta, gde pretnja od ozbiljnije protivvazdušne odbrane nije presudna, a potreba za stalnim očima na nebu jeste.

Zato se OA-1K uklapa u širi američki koncept “jeftine upornosti”. Takve misije najčešće se vezuju za borbu protiv pobunjeničkih i narko-kartelskih mreža, zaštitu konvoja, nadzor granica i diskretne operacije specijalnih snaga daleko od velikih baza.

Pad kod Oklahoma Sitija neće promeniti taj koncept, ali može privremeno usporiti tempo uvođenja. Svaki udes u ranoj fazi programa automatski otvara pitanja: da li je procedura bila dobro napisana, da li je obuka bila dosledna, da li je tehnički paket zreo koliko se mislilo.

Istraga će na to odgovoriti, a tek od nalaza zavisi da li će uslediti tehničke izmene, dodatna obuka ili samo kozmetička prilagođavanja. U međuvremenu, projekat ostaje važan zupčanik u mašini američkih specijalnih operacija: dovoljno brz, dovoljno jeftin, dovoljno izdržljiv i, što je važnije od svega, dovoljno prisutan.

Širi kontekst je jasan: SAD traže načine da pokriju veliki broj “sivih zona” širom sveta bez otvaranja čitavog arsenala skupih, visokoeksponiranih sredstava. OA-1K je upravo odgovor na takav zadatak.

oa 1k skyraider ii iako izgleda kao da je iz drugog svetskog rata, zapravo je najnoviji jurišni avion sad
oa 1k skyraider ii iako izgleda kao da je iz drugog svetskog rata, zapravo je najnoviji jurišni avion sad

Nema ambiciju da se meri sa lovcima ili bombarderima, niti da probija zasićene PVO mehure. Njegov teren su prašnjave piste, duge smene nad zonom operacija, koordinacija sa jedinicama na zemlji i precizni udari kada je to potrebno. U tom smislu, današnji incident je test otpornosti programa, a ne kraj jedne ideje.

Ako istraga pokaže da se radi o izdvojenom tehničkom problemu ili proceduralnoj grešci, OA-1K će nastaviti da ulazi u jedinice tempom koji je vazduhoplovstvo SAD planiralo. Ako se ispostavi da postoji dublja konstrukciona ili integraciona boljka, uslediće kraće kočnice u uvođenju, korekcije i povratak u let.

3 KOMENTARA

  1. Ako od Er Traktora prave jurisnik, mogu i od Kanadera bombarder- jos da napisu da su i radarski nevidljivi !!

    Slažem se 2
    Ne slažem se 1

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave