Ruske oružane snage započele su novu fazu upotrebe bespilotnih letelica u okviru Specijalne vojne operacije – dron Molnija-2 sada se koristi za isporuku manjih FPV samoubilačkih kvadkoptera, otkrila je fotografija koju su 4. juna objavili ukrajinski izvori.
Na slici se vidi Molnija-2 kako leti na niskoj visini iznad zone sukoba, a na njenom trupu je pričvršćen FPV dron – kvadkopter, spreman za samostalan napad.
Prema dostupnim informacijama, fotografija je verovatno napravljena sa video-feeda ukrajinskog FPV presretača koji je pratio let Molnije-2.
Ova letelica već je stekla reputaciju “Kalašnjikova među dronovima”, zahvaljujući svom jednostavnom dizajnu i visokoj efikasnosti. Molnija-2 je dvo-motorni električni dron izrađen od jeftinih materijala poput šperploče, plastičnih cevi i aluminijuma. Ima domet do 40 kilometara i može da nosi teret mase do 10 kilograma.
U osnovi, Molnija-2 može služiti za izviđanje, ali se češće koristi u samoubilačkim misijama, pri čemu najčešće nosi protivoklopnu minu TM-62, kumulativnu napravu KZ-6 ili termobarične bojeve glave tipa RPO-A (dve po letu).
Sistem upravljanja veoma je sličan onome koji koriste FPV kvadkopteri, i uključuje kameru i dvosmerni radio link.
Vojni bloger i pripadnik Oružanih snaga Ukrajine, Sergej Beskrestnov, poznat pod pozivnim znakom „Fleš“, potvrdio je da se Molnija-2 sada koristi kao platforma za transport FPV dronova. Prema njegovim rečima, letelica se šalje duboko u pozadinu ukrajinskih položaja, gde FPV dron biva otkačen i preuzima ga drugi operator koji potom traži i napada metu – dok u nekim slučajevima i sama Molnija obavlja udar.
“Zahvaljujući ovoj taktici, domet FPV napada se znatno povećao, a Rusi dobijaju dvostruku korist – istakao je Beskrestnov. Ova kombinacija se već pojavila na snimcima ukrajinskih FPV dronova presretača.
Ipak, dodaje on, u ovom slučaju ne govorimo o sofisticiranom „matičnom dronu-retransmiteru“, jer je Molnija zapravo jednokratna letelica“. niko ne montira opremu za prenos signala na njen trup.
Ukrajinski vazduhoplovni ekspert, Valerij Romanenko, vodeći naučni saradnik Državnog muzeja avijacije A. K. Antonova, takođe je komentarisao: Molnija je primitivna letelica, centropan izrađen od šperploče i stiropora, sa cenom od svega 300 dolara. Može se sastaviti za manje od tri sata, leti brzinom do 80 km/h i ostaje u vazduhu oko 40 minuta.

“Minimalni troškovi za maksimalan efekat – upravo to čini ovaj dron sve opasnijim, sada kada funkcioniše i kao nosač FPV kamikaza”, zaključio je Romanenko.
Podsetimo, Oružane snage Rusije počele su da koriste bespilotnu letelicu „Molnija-1“ sa elementima veštačke inteligencije jula 2024. godine.
