NaslovnaLovBENELLI LUPO – VUČJI ZOV IZ URBINA

BENELLI LUPO – VUČJI ZOV IZ URBINA

Benelli Lupo (vuk) donosi preciznost ispod jednog MOA, promišljenu ergonomiju, inovativni modularni koncept, visok kvalitet i vrhunski dizajn u modernom i spretnom pakovanju.

Renomiranu italijansku fabriku oružja Benelli, poznatu po sačmaricama i brojnim oružarskim inovacijama, osnovali su 1967. godine šestorica braće, iskusnih konstruktora i proizvođača motocikala ali i strastvenih lovaca. Pravilno predviđajući da su poluautomatske sačmarice budućnost, firma je angažovala Brunu Civolanija, poznatog konstruktora i inovatora, čovjeka koji je usavršio poluautomatski inercioni princip rada njihovih sačmarica.

benelli-lupo-bolt-action-full
Benelli Lupo

Smještena u gradu Urbinu, firma BeneLli baštini viševjekovnu kulturnu zaostavštinu sa posebnim naglaskom na italijansku renesansu. Sama fabrika nalazi se ispod drevnih gradskih zidina koje su ostale nepromijenjene još od rođenja slikara i arhitekte Rafaela Sancija da Urbina 1483. godine. Podsjećanja radi, grad Urbino je na listi svjetske baštine Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO) zaveden pod oznakom „828 U“ a upravo taj naziv nosi i jedna od najboljih Benelijevih prelamača.

Premda firma danas zapošljava blizu 300 ljudi, proizvodnja je potpuno automatizovana. Benelijeve puške proizvedene su robotizovanim visoko-tehnološkim procesom koji radi neprekidno 24 sata svakog dana u sedmici, u četiri smjene, i ima dnevni kapacitet proizvodnje od 1000 komada.

Ljetos smo predstavili poluautomatsku sačmaricu sistema Benelli M4 Super 90 sa patentiranim sistemom gasne pozajmice ARGO, koji je ovaj italijanski proizvođač primijenio i na poluautomatskim karabinima. Nedavno je firma iz Urbina dizajnirala i proizvela svoj prvi obrtno-čepni karabin nazvan Lupo koji je izazvao dosta pažnje u svijetu, odmah po pojavljivanju. Radi se o ultramodernoj žlijebljenoj repetirki – kombinaciji tradicionalnih i novih inovativnih rješenja u futuristički dizajniranoj modularnoj formi prilagođenoj svakom korisniku.

Lupo – Prvi Benelijev Obrtno-Čepni Karabin

Beneli Lupo („lupo“ – vuk na italijanskom jeziku) je prvi obrtno-čepni karabin uglednog italijanskog proizvođača a konstruisan je i dizajniran sa osnovnim zahtjevom da bude precizan, lagan i udoban za gađanje.

Preciznost ispod jednog minuta ugla (MOA), pažljivo promišljena ergonomija, inovativni modularni koncept, nova patentirana rješenja, neprikosnoveni kvalitet i vrhunski italijanski dizajn u modernom i spretnom pakovanju – sve to donosi Benelijev prvijenac.

Čelični sanduk na aluminijumskoj šasiji

U čelični sanduk montirana je precizno izrađena i okaljena ekstenzija u koju je potom uvrnuta kriogenim postupkom tretirana cijev (otpušteni su zaostali naponi u materijalu putem tehnologije dubokog smrzavanja). Sanduk je postavljen u naročitu „šasiju“ izrađenu od aluminijumske legure. Cijev je slobodno plivajuća. Specijalni patentirani sistem amortizera u kundaku doprinosi odličnoj kontroli i podnošenju trzaja žestokih kalibara. Zatvaračem, koji na glavi ima tri braveća brijega, neobično se brzo i lako rukuje zahvaljujući specijalnom premazu ali i odlično pogođenom uglu odnosno obliku ručice.

Pođimo redom. Čelični cilindrični sanduk i aluminijumska šasija predstavljaju koncept na kojem će se zasnivati buduće obrtno-čepne Benelijeve repetirke. Aluminijumska šasija (odnosno donji sklop sanduka) je vitka i lagana a neodoljivo podsjeća na sanduk Benelijevih poluautomatskih sačmarica.

Grupe pogodaka ispod jednog minuta ugla (1MOA) Beneli Lupo ima zahvaliti slobodno plivajućoj cijevi (tretiranoj CRIO postupkom) koja je čvrsto uvrnuta u precizno obrađenu, čeličnu okaljenu ekstenziju i cilindričnom čeličnom sanduku povezanim sa aluminijumskom šasijom (sanduk je sa aluminijumskom šasijom odnosno kundakom povezan putem dva zavrtnja i čeličnog bloka koji zalazi u odgovarajući otvor na prednjoj donjoj strani sanduka). Podesivi sklop mehanizma za okidanje pričvršćen je direktno na zadnju donju stranu cilindričnog sanduka (rep obarača prolazi kroz otvor na aluminijumskoj šasiji).

U idealno pozicioniran uvodnik, okvir naliježe precizno čime je potpuno otklonjen rizik od oštećenja vrha zrna koje nastaje nepravilnim uvođenjem u ležište metka. Uvodnik je oblikovan tako da je olakšano vađenje okvira – šaka prihvata dno okvira većom površinom jer su zidovi donjeg sklopa sanduka tojest uvodnika okvira ukoso prosječeni sa obje strane (polimersko dno okvira konturom prati ulegnuća na zidovima aluminijumske šasije).   Angažovanjem (privlačenjem) poluge utvrđivača kažiprstom unazad okvir će pod pritiskom opruge uz jasan klik izaći dovoljno da se vrlo lako i prirodno prihvati palcem sa jedne, a malim, domalim i srednjim prstom sa druge strane. Sa prednje strane svakog okvira nalazi se ergonomični utvrđivač utopljen u siluetu polimerskog dna okvira odnosno aluminijumske šasije puške. Kapacitet bifilarnog okvira iznosi 5 metaka za standardne i 4 za magnum kalibre.

Zatvarač klizi kao po ledu

Tijelo zatvarača nije cijelom površinom cilindrično. Ulegnuće heksagonalnog presjeka, na sredini tijela zatvarača, oblikovano je prema usnama okvira – ovo rješenje omogućava da okvir dublje ulazi u unutrašnjost aluminijumske šasije (ležišta okvira) čime je dobijena vitkija silueta karabina.

Na dohvat palca sa zadnje gornje strane aluminijumske šasije (na vratu kundaka) odmah iza čeličnog sanduka i zakošene polimerske spojnice zatvarača, nalazi se klizno dugme kočnice – sastavni dio podesivog sklopa mehanizma za okidanje pričvršćenog na sanduk. Angažovanje klizne poluge kočnice je lako i intuitivno – odmicanjem poluge naprijed ukazuje se crvena tačka i puška je spremna za paljbu. Poluga u zadnjem položaju koči mehanizam za okidanje a može se angažovati samo ako je sistem udarača zapet. Kada je puška zakočena blokirana je i ručica zatvarača iznad čijeg se tijela nalazi mala poluga. Pritiskanjem te poluge moguće je otvoriti zatvarač zapete i ukočene puške.

Povezani članci

Najnovije objave