Ruske snage kontrole vazdušnog prostora su 26. juna 2023. godine otkrile tri vazdušna cilja koja se kreću ka državnoj granici Ruske Federacije iznad Crnog mora.
U cilju identifikovanja i sprečavanja mogućeg narušavanja granica zemlje preduzeta je operativna mera podizanja u vazduh para lovaca Su-27, koji su u sastavu snaga PVO na dežurstvu.
Posle poletanja, posade ruskih lovaca su uspešno sprovele proceduru identifikacije otkrivenih vazdušnih ciljeva. Ispostavilo se da je reč o avionu elektronske obaveštajne službe i elektronskog ratovanja RC-135 i dva višenamenska lovca Typhoon koji pripadaju britanskim vazduhoplovnim snagama.
Kada su strani ratni avioni otkrili približavanje ruskih lovaca, odmah su promenili kurs i skrenuli sa granice Ruske Federacije.
Nakon toga, lovci Su-27 su se bezbedno vratili na svoj bazni aerodrom. Treba napomenuti da nije zabeleženo kršenje državne granice Ruske Federacije.
Vredi istaći i da su sve akcije ruskih lovaca izvedene u strogom skladu sa međunarodnim pravilima za korišćenje vazdušnog prostora iznad neutralnih voda.
Ispoštovane su sve neophodne mere bezbednosti, uključujući izbegavanje ukrštanja vazdušnih puteva i opasne blizine avionima.
Incidenti sa Kinom
Pre manje od mesec dana, vojska SAD je objavila video koji demonstrira „interakciju“ između lovca J-16 kineske narodnooslobodilačke armije (baziranog na ruskom Su-27) i američkog izviđačkog aviona Boeing RC-135 iznad južnog kineskog mora.
Na snimku se vidi kako kineski ratni avion navodno izvodi seriju “nepotrebno agresivnih manevara” u blizini američkog izviđačkog vozila, što se doživljava kao pokušaj zastrašivanja posade.
Možda je najopasniji sličan manevar dogodio se u decembru prošle godine. Tada je kineski borbeni avion prošao na nekoliko metara od američkog aviona.
Prema više američkih medija, kineski borbeni avion J-11 sa četiri rakete vazduh-vazduh presreo je američki patrolni avion P-8 Posejdon iznad Južnog kineskog mora 24. februara.
RC-135 ponovo iznad Crnog Mora
Prema dokumentu SECRET/NOFORN, za period od 29. septembra 2022. do 26. februara 2023. godine, britanski i francuski avioni, kao i američke bespilotne letelice, uključujući RQ-4 Global Hawk, RQ-170 Sentinel i MQ-9 Reaper, izveo je posmatračke letove iznad Crnog mora sa posadom na brodu.
Svakog meseca je bilo nekoliko takvih letova. U dokumentu se detaljno opisuje odgovor Rusije na prelete američkih, britanskih i francuskih letelica. Dokument je bio na raspolaganju novinarima Vašington posta.
U dokumentu se takođe opisuje incident koji se dogodio 29. septembra, kada je ruski borbeni avion Su-27 ispalio projektil u neposrednoj blizini britanskog izviđačkog aviona RC-135 Rivet Joint „izvodeći rutinske patrole“ u međunarodnom vazdušnom prostoru iznad Crnog mora.
RC-135
RC-135 je izviđački avion iz doba Hladnog rata koji je razvio Boing koji je poslednjih decenija pretrpeo mnoge modifikacije.
Još uvek je u službi vazdušnih snaga Sjedinjenih Država. Izgrađene su 32 jedinice, a pored Sjedinjenih Država njime upravlja i Kraljevsko vazduhoplovstvo Velike Britanije.
Avion ima na desetine varijanti prema svojoj modifikaciji i misiji koju treba da obavi. Njime upravlja posada od četiri – dva pilota i dva navigatora.
Ovaj avion u letu prevozi između 21 i 27 oficira i vojnika koji su angažovani sa obaveštajnim operaterima. Samo 14 oficira i vojnika izviđaju iz aviona, ostali su inženjeri u avionu.
RC-135 zadužen za špijuniranje Rusije i Kine
RC-135 ima sofisticirane elektronske, komunikacione i signalne obaveštajne mogućnosti presretanja i analize. U Evropi ga Sjedinjene Države koriste za geolociranje i analizu emisija ruskih radara, komunikacionih čvorova, sistema za elektronsko ratovanje i drugih predajnika.
RC-135V/V su rutinski leteli u vazduhu oko ukrajinske granice od početka rata u februaru 2022. Veruje se da su korišćeni za prikupljanje informacija o ciljevima za isporučenu američku raketu AGM-88 (HARM).
Na osnovu podataka o praćenju letova, RC-135 je navodno korišćen i tokom posete predsednice SAD Nensi Pelosi Tajvanu.
Verzija RC-135S je specijalizovana za merenja i signalne podatke i ima različite elektro-optičke instrumente za posmatranje letova balističkih projektila na velikim udaljenostima, dakle praćenje kineskih ili severnokorejskih raketnih testova.