Sergej Korotkov, visoki zvaničnik Ukedinjene Aviokompanije (UAK), izjavio je za novinsku agenciju TASS da se projekat ruske borbene letelice nove generacije, Su-75 Šah-mat, nalazi u završnoj fazi razvoja.
Iako su detalji i dalje oskudni, Korotkovove izjave ukazuju na ambicije Moskve da unapredi svoje trenutne kapacitete, posebno one demonstrirane kroz Su-57, koji je korišćen i dokazan tokom sukoba u Ukrajini.
Prema izvorima, Su-75 bi mogao označiti značajnu evoluciju u ruskoj stealth tehnologiji. Podsetimo. Su-75 „Checkmate“ je ruski laki taktički lovac pete generacije, koji je razvila kompanija „Suhoj“. Prvi put je predstavljen 2021. godine i namenjen je izvozu.
Predviđena je upotreba širokog spektra naoružanja, uključujući rakete tipa „vazduh-vazduh“ i „vazduh-zemlja“.
Tehnološki napredak i potencijal Su-75
Korotkov je naglasio da će Checkmate zadovoljiti „visoke standarde“ potrebne ruskom ratnom vazduhoplovstvu, a pojedini mediji spekulišu da bi avion mogao biti spreman već u prvom kvartalu 2025. godine.
Ako se ovo ostvari, biće to zapanjujuće brz razvojni ciklus za platformu pete generacije, što je verovatno rezultat pritiska zbog sukoba u Ukrajini i potrebe za privlačenjem međunarodnih kupaca.
Rani izveštaji sugerišu da će Su-75 imati znatno bolje karakteristike prikrivenosti prema radarima u poređenju sa Su-57. Međutim, tvrdnje o minimalnom radarskom odzivu na zapadu izazivaju skeptičnost s obzirom na dosadašnje izazove Rusije u razvoju stelt tehnologije.
Iako su detalji o RCS (radarskom preseku) Su-75 oskudni, ruski odbrambeni izvori sugerišu da bi mogao biti konkurentniji od svojih zapadnih i kineskih rivala, poput F-35 Lightning II i kineskog J-35.
Međutim, uspešnost ove letelice zavisiće od ruskih sposobnosti masovne proizvodnje u novonastalim ekonomskim i tehnološkim uslovima, kao i pritiska SAD, posebno na male države, kako se slučajno ne bi drznle da kupe novi ruski pristupačni lovac.
Nedavno je Ujedinjena avio korporacija (UAC) patentirala boju za laki taktički avion Su-75 Šah-Mat koja pruža lažni odraz aparata. Autori patenta tvrde da je boja komponovana tako da komplikuje vizuelno raspoznavanje aviona i prognozu njegovih eventualnih manevara.
Strateški značaj i izvoz
Stručnjaci povezuju ubrzani razvoj Su-75 s ratom u Ukrajini, sugerišući da su naučene lekcije sa bojišta podstakle Rusiju da dodatno razvije stealth kapacitete. Sukob je pokazao ranjivosti starijih platformi protiv savremenih PVO sistema, što je naglasilo važnost prikrivenosti letelica za buduće konflikte.
Osim domaće upotrebe, Su-75 je strateški prilagođen izvoznim tržištima, nudeći cenovno prihvatljiviju opciju za zemlje koje žele tehnologiju pete generacije. Jednomotorni dizajn i obećanje o nižim troškovima postavljaju ga kao konkurenta američkom F-35. Prema najavama cena bi mogla biti 30 miliona dolara, što je drastično niže od konkurencije.
Tehničke specifikacije
Su-75 je zamišljen kao jedno-motorni avion pete generacije sa naglaskom na smanjenu radarsku vidljivost i visoku manevarsku sposobnost.
Letelica će, prema izvorima, imati AESA radar, napredni elektro-optički sistem za ciljanje i visoko automatizovane borbene module. Predviđa se da će nositi do 7 tona naoružanja u unutrašnjim spremnicima radi smanjenja radarskog odraza.
Iako zvanični podaci još nisu potvrđeni, nagađa se da će Su-75 biti pogonjen motorom „Izdeliye 30“ ili sličnim modelom, omogućavajući mu nadzvučnu krstareću brzinu. Modularni pristup razvoju omogućava prilagođavanje različitim potrebama klijenata, što bi moglo olakšati integraciju na stranim tržištima.
Perspektivni lovac će se praviti u tri verzije: jednosed, dvosed i bespilotni. Avion se razvija sa otvorenom arhitekturom, što mu omogućava da se prilagodi određenom kupcu.
Geopolitičke implikacije
Indija se navodi kao potencijalni kupac Su-75. Ova spekulacija dolazi u trenutku kada Pakistan, glavni rival Indije, ulazi u posed kineskih stealth aviona J-35. Indija je suočena sa kašnjenjima u razvoju sopstvenog programa aviona pete generacije, što bi moglo ubrzati njenu odluku da nabavi Su-75.
Međutim, Indija bi mogla da se odluči za F-35, koji nudi proverene sposobnosti i dugoročnu nadogradnju kroz globalni program. Ipak, američko odbijanje da omogući lokalnu proizvodnju većeg dela komponenti moglo bi Indiju da privuče ka ruskom Su-75, s obzirom na istorijski fleksibilniji pristup Rusije u prenosu tehnologije.
Su-75 Checkmate predstavlja visokorizičan, ali potencijalno revolucionaran projekat za Rusiju. Ako Moskva uspe da isporuči borbeni avion sa kredibilnim performansama i konkurentnom cenom, platforma bi mogla da osigura značajan udeo na tržištu zemalja koje žele tehnologiju pete generacije.
Međutim, s obzirom na ekonomsku situaciju u Rusiji, ostaje da se vidi hoće li Su-75 opravdati očekivanja ili će se suočiti sa problemima.
Verovatno ce Indija da naruci F-35,najlakse dostupan,najveca proizvodnja,ko ima dobre odnose sa SAD,plus Indija ima odlicne odnose sa Izraelom.Mozda ju SAD isporuce malo degradiranu verziju ,Indijci ce ga uz pomoc Izraela,Francuza srede ko sto nadogradjivali SU-30MKI ranije,sa firmama:Elta,Elbit,Thales itd.
Bas iznebadjujuce od Vaseg autora teksta.U opremi teksta koristili ste maketu ,inace naizgled dvo motorne platforme.unace,losa pripaganda ljuti sve ljubitelje rat vazd.Nepostojeci mig 41 sah mat je evoluirao u Su 75 sahmat.p.s.Ne lkitite se,kritike sagledajte i ne dozvolite poigravanje sa ugledom,cijenjenog portala.Sa postovanjem.
Na slici dva je dvomotorni avion, nema veze sa Su 75 koji je jednomotorni, obratite pažnju na objave
Будалаштина од почетка до краја. СУ 57 не могу да доведу до краја, а ову ће макету. Управљачка палица између ногу испред централног дисплеја:-)
Став “… Индија би могла да се одлучи за Ф-35 који нуди проверене способности …” више делује као непримерена шала него утемељена тврдња. Осим што већ 20 година никако да авион буде комплетан и способан за употребу, то је летелица која има толико веома озбиљних мањкавости да се стиче утисак да је још у развоју! Довољно је само казати да највећи корисник РВ САД већ захтева расход скоро 30% флоте и хоће да купи Ф-15 који је стар преко 50 година што је Конгрес одбио. Тежња и став корисника је показатељ стања а све друго су нагађања, мишљења и пропаганда!
Mozda je indija videla sta je f35 uradio u iranu. Na osnovu toga bi se reklo da je dovoljno i kompletan i spreman za upotrebu. Na kraju krajeva, proizvedeno ih je preko hiljadu i stancuju ih i dalje, a su 75 je u razvoju, sto znaci da nece skoro, ako uopste bude…
Dobro si rekao da je to avion namenjen za iskljucivo da bombarduje sirotinju
F-35 je avion 5+ generacije u operativnoj upotrebi dokazan u mnogobrojnim ratnim uvjetima i akcijam , niti Kina niti Rusija nemaju avion najnovije generacije sa tim stepenom visokotehnološkog razvoja a da je pred operativnom upotrebom i swerijskoj proizvodnji ! Osim toga F-35 je do danas proiyvedeneno više od 1000 komada a ukupna porudžbina 22 država premašuje već 3500 komada !Tim su avionom , kao i F-22 Raptorom , Amerikanci decenijama ispred Rusa i Kineza koji neuspešno pokušavaju da ih iskopiraju i pokradu !
F35 је високо технолошки кошмар, био и остао.Од преко 1000 недостатака још стотине нису отклоњене.1000 их је произведено зато што војске САД, Канаде,В.Британије,Аустралије, Н.Зеланда и Израела чине заједно једно огромно тржиште војних авиона.22 земље које су га наручиле, све су НАТО вазали.Они се ништа не питају, њима се једноставно нареди, изећеш толико и толико наших авиона(канти) .
Eeee nije lako sa motike na smartphone
Vracar,
Ova ti je baš glupa. Čuj nije lako sa motike na smartfon?!? A upravo je obrnuto, tupsone. Ako ne vjeruješ, probaj.