Ruski projekat lakog taktičkog lovca pete generacije Su-75, poznatog pod imenom „Šah mat“ (Checkmate), priprema se za zvaničnu prezentaciju koja se očekuje između 2025. i 2026. godine.
Prema informacijama iranskog novinara Hajala Muazina, među potencijalnim investitorima i kupcima ovog aviona nalaze se Iran, Kina, Pakistan, Vijetnam i Egipat.
Su-75 je privukao pažnju zahvaljujući svojoj inovativnoj koncepciji, osmišljenoj za izvozne tržišta, posebno za zemlje koje traže pristupačniju alternativu skupim zapadnim lovcima pete generacije.
Sa očekivanom cenom od oko 30 do 35 miliona dolara po jedinici, Su-75 nudi kombinaciju visoke borbene efikasnosti i relativno niske cene.
Prema rečima Muazina, Iran i Kina već su izrazili spremnost da budu prvi investitori u ovaj projekat. Međutim, Kina nije potvrdila ove informacije, s obzirom na to da već poseduje sopstvene lovce pete generacije, uključujući i mornaričke verzije.
Za Iran, Su-75 bi mogao postati ključni element u modernizaciji nacionalnih vazduhoplovnih snaga, omogućavajući pristup naprednim tehnologijama i jačajući odbrambene kapacitete zemlje.
Pored toga, novinar navodi da interes za Su-75 pokazuju i zemlje poput Pakistana, Vijetnama i Egipta, koje žele da ojačaju svoje vazdušne snage bez potpune zavisnosti od zapadnih isporuka naoružanja.
Su-75 „Checkmate“ je ruski laki taktički lovac pete generacije, koji je razvila kompanija „Suhoj“. Prvi put je predstavljen 2021. godine i namenjen je izvozu, gde se smatra konkurentom američkog F-35.
Su-75 se odlikuje niskom radarskom uočljivošću, visokom manevarskom sposobnošću i modernim sistemima za upravljanje naoružanjem. Opremljen je motorom sa upravljivim vektorom potiska, što mu omogućava dostizanje natzvučnih brzina bez dodatnog sagorevanja.
Predviđena je upotreba širokog spektra naoružanja, uključujući rakete tipa „vazduh-vazduh“ i „vazduh-zemlja“.
Perspektivni lovac Su-75 će se praviti u tri verzije: jednosed, dvosed i bespilotni. Avion se razvija sa otvorenom arhitekturom, što mu omogućava da se prilagodi određenom kupcu.
Avion je projektovan uzimajući u obzir isporuke kako ruskim vazduhoplovnim snagama, tako i stranim kupcima. Deklarisane karakteristike: brzina – do 2 maha, domet leta – do 3 hiljade km, težina borbenog opterećenja – 7,4 tone.
Instaliran je radar sa AFAR-om, sistem optičkog i radio-izviđanja od 360 stepeni, ugrađeni sistem za elektronsko ometanje, optički nišanski sistem, sistem komunikacije širokog dometa.
Nedavno je Ujedinjena avio korporacija (UAC) patentirala boju za laki taktički avion Su-75 Šah-Mat koja pruža lažni odraz aparata. Autori patenta tvrde da je boja komponovana tako da komplikuje vizuelno raspoznavanje aviona i prognozu njegovih eventualnih manevara.
Već su počele pripreme za proizvodnju prvih primeraka lovca, što ovaj projekat čini jednim od najambicioznijih u savremenoj ruskoj vojnoj avijaciji, tvrde iz kompanije.
Ruska kompanija za vazduhoplovstvo i odbranu UAK, prošle godine je podnela niz patenata Ruskoj Federalnoj službi za intelektualnu svojinu, otkrivajući intrigantne modifikacije originalnog dizajna Su-75 Checkmate.
Dizajn ovog aviona je navodno formulisan spojem naučne i tehničke osnove uspostavljene tokom stvaranja izvozne varijante lovca pete generacije Su-57E. Veruje se da su određene tehnologije kao što su borbeni sistemi, kokpit i drugi elementi takođe biti izvedeni iz aviona Su-57.
Što da plaćamo nekoliko puta jeftinije, a mnogo pouzdanije ruske avione, na koje su naši piloti naviklikada možemo da kupimo nekoliko puta skuplje francuske Rafale, koje NATO može komandama onesposobiti da ne polete ili pogoditi pre nego pilot uđe u kabinu hipersoničnim projektilima koji stižu iz okolnih NATO baza za manje od minut i po.
Nema od SU 75 za izvesno vreme nista,ni Su 57 ,jedva se proizvodi ,fale zapadne komponente,stavljaju se Kineski zamenski delovi , novi motor ,izgleda jo se ne ugradjuje,pa ispada nije prava 5 generacija,radarski odraz po stranoj stampi 0,1 -1 m,za stelt lovca dosta visoko.Rusi ranije rekli da proizvedu 200-300 Mig 35 ,proizveli oko desetak.
kakav fake video, sa animacijama iz devedesetih
Pa ispade da smo umesto dvanest rafala mogli kupiti 90 suhoja.8 suhoja za 1 rafal bolja opcija za razumne….