U narednom periodu u Evropu će stići i prvi lovaci tipa F-16 Fighting Falcon u verziji Blok 70, što je najsavremenija verzija F, poznata i kao Viper.
Reč je o avionima koji će ući u opremu Slovačke. Ovo će biti prvi F-16 Block 70 Viper koji će stići u Evropu.
Prvi F-16 Block 70 Viper ikada napravljen završen je prošlog proleća i isporučen u Bahrein. Bahrein će kupiti ukupno 16 F-16 Vipera.
Međutim, vraćajući se u Evropu, američki gigant Lockheed Martin, proizvođač F-16, nedavno je najavio da je devet F-16 Vajpera isporučeno u vazduhoplovnu bazu Moris u Arizoni, gde se nalazi 162. eskadrila, koji će kasnije biti isporučeni Slovačkoj. Prvi avion je ovde stigao 13. juna 2024. godine.
Vazdušna baza Moris je mesto za obuku za partnere SAD i saveznike Sjedinjenih Država. Ovde će na Vajperu trenirati slovački piloti, nakon čega će avioni krenuti u Evropu. Do sada je 11 slovačkih pilota F-16 obučeno u Sjedinjenim Državama.
Avioni će u Slovačku stizati u fazama. Izvesno je da će, najavljuje Lockheed, prvi F-16 Block 70 Viper biti isporučen Slovačkoj ovog leta, a to će ujedno biti i prvi lovci u verziji Block 70 u Evropi. Prva serija koja će stići u Evropu sastojaće se od tri aviona.
Pored Slovačke F-16 Viper nabavila i Bugarska
Pored Slovačke, na starom kontinentu Blok 70 verziju F-16 nabavila je i Bugarska. Naši susedi na istoku imaju izvesna kašnjenja u programu, a procene su da će isporuke početi 2025. godine.
Vazduhoplovstvo Sofije ima tekući program nabavke za osam lovaca Lockheed Martin F-16 Viper (Blok 70) kao deo ugovora u vrednosti od 1,3 milijarde evra.
Pored toga, Sofija je potpisala pismo ponude i prihvatanja (LOA) sa SAD za još osam F-16 Block 70, verziju za koju se veruje da će u narednom periodu osigurati bezbednost bugarskog vazdušnog prostora ali i interoperabilnost sa NATO.
Bugarsko vazduhoplovstvo će dobiti ukupno 14 jednoseda i 4 u konfiguraciji sa dva sedišta kako bi zamenili MiG 29A i UB iz sovjetske ere koji su trenutno u upotrebi.
Bugarska takođe planira samostalno da održava svoje lovce F-16 Blok 70, potez sa kojim žele da dovodu do značajnih ušteda.
Slovačka je 2015. godine takođe započela proces zamene legendarnih sovjetskih lovaca MiG-29. Slovačko vazduhoplovstvo je 2023. godine izbacilo iz upotrebe 13 sovjetskih lovaca MiG-29, koji su potom poklonjeni Ukrajini. Koliko ih je preživelo do sada drži se u najstrožoj tajnosti.
F-16 Block 70 Viper, najsavremenija verzija lovca starog 45 godina
F-16 Block 70 Viper je najsavremenija verzija F-16, ubedljivo najviše reklamiranog lovaca 4. generacije na svetu. F-16 Viper takođe integriše pojedine elemente prisutne kod lovaca 5. generacije.
Prvi lovac F-16 Block 70 isporučen je Vazduhoplovnim snagama Sjedinjenih Država, 10 marta 2023. godine. Avion, koji je svečano isporučen, prvi je let izveo 24. januara 2023. godine.
Verzija Block 70 uključuje najsavremeniji AESA radar APG-83 [Active Electronically Scanned Array], naprednu avioniku i mogućnost integracije novih modernih sistema naoružanja.
Istovremeno su dodata velika poboljšanja kompjuteru misije dajući avionu novu „digitalnu mogućnost“, a pilotska kabina je takođe modernizovana.
F-16 Viper ima digitalni displej sa širokim ekranom, kao i modifikovani rezervoar za gorivo. Nadograđena flota F-16V takođe se može pohvaliti mogućnošću nošenja više tipova naoružanja, posebno teškog oružja.
Među ovim naoružanjem je projektil AGM-84 Harpoon, protivbrodske namene, zajedno sa AGM-88 antiradar raketom (HARM) za suzbijanje PVO i AGM-154 Joint Stand-Off Weapon (JSOW) za precizne udare.
Šest zemalja je prihvatilo “ponudu koja se ne odbija” za lovac F-16V Blok 70/72 (nadimka Viper) poslednjih godina: Bahrein, Bugarska, Jordan, Maroko, Slovačka i Tajvan.
F-16 Block 70 je dizajniran da bude prilično okretan i svestran, sposoban za obavljanje širokog spektra misija, uključujući borbu vazduh-vazduh, udare vazduh-zemlja i obaveštajne, nadzorne i izviđačke misije.
Takođe je dizajniran da bude interoperabilan sa drugim avionima i zemaljskim sistemima, što ga čini vrednom imovinom u zajedničkim vojnim operacijama.
F-16 Fighting Falcon ukratko
F-16 Fighting Falcon je multifunkcionalni laki lovac četvrte generacije, monoplan sa jednom kobilicom, izrađen po klasičnoj šemi. Avion ima jedan motor u repu. Trup je polu-monokok.
Krilo sa povećanim zamahom glatko se uliva u trup. Ovaj dizajn omogućava stvaranje pomoćne sile podizanja pod povećanim napadnim uglom.
Ugao prednje ivice krila je 40 stepeni. Ispod trupa se nalazi neregulisani kolektor vazduha. Šasija ima hidraulički pogon. A-stub se nalazi odmah iza usisnika vazduha. Lovac ima integralni aerodinamički raspored, bočno težište je pomereno napred, a postoji i visoko osetljiv radar.
F-16 je prvi avion brzine 2 maha u službi američke vojske. Borbeno vozilo sa resursom od 8.000 sati dizajnirano je za letove i manevre sa preopterećenjem od 9 g.
F-16 ima mnogo modifikacija. Počevši od modela „Blok 25“, smanjena je radarska vidljivost aviona. Tanak sloj zlata nanosi se na površinu vrata nadstrešnice kokpita.
Zahvaljujući ovoj inovaciji, incidentno zračenje je ravnomerno raspršeno i ne pada duboko u kabinu. Počevši od verzije Block 32, u proizvodnji usisnika vazduha korišćeni su materijali koji apsorbuju radar.
Avioni Blok 40/42 Night Falcon se proizvode od 1988. Lovci su opremljeni sistemom LANTIRN, radarom APG-68(V), digitalnim sistemom kontrole leta, sistemom za automatsko praćenje terena. Letelica može da nosi vođene rakete AGM-88B.
Vrsta: | Lovac |
Posada: | 1 |
Maksimalna brzina | 2180 km/h |
Dolet: | 4220 km |
Maksimalna visina: | 18.000 m |
Borbeni radijus: | 550 km |
Projektili: | Vazduh-vazduh: AIM-9 Sidewinder × 6 AIM-120 AMRAAM × 6 IRIS-T × 6 Python-4 × 6 Python-5 × 6 Vazduh-zemlja: AGM-65 Maverick × 6 AGM-88 HARM × 2 AGM-158 Joint Air-to-Surface Standoff Missile (JASSM) AGM-154 Joint Standoff Weapon (JSOW) × 4 Protivbrodske: AGM-84 Harpoon × 2 AGM-119 Penguin × 4 |
Varijante: | F-16A/BF-16C/DF-16E/FF-16INF-16IQF-16NF-16V |
najbolji avion svih vremena
😮UUUUUUUUUUUUUUUUU….😂😂😂😂😂 Svemirski tanjiri bre 🤣🤣🤣
Kako je NATO botovi… Kuckate vidim…