NaslovnaNovostiPrva reč koju je izgovorio ukrajinski pilot "Moonfish" kada je sa MiG-29...

Prva reč koju je izgovorio ukrajinski pilot “Moonfish” kada je sa MiG-29 prešao na F-16: “Okretnost”

Multimedijalni centar NATO-a objavio je novi PR materijal sa ukrajinskim pilotom, kodnog imena Moonfish, koji je prisutan u Danskoj gde se obučava za prelazak na F-16 Fighting Falcon. Moonfish je ranije bio sovjetski pilot MiG-29.

„Moonfish” je detaljno izneo prve utiske o F-16 tokom obuke. Pilot je u programu tranzicije na F-16 i ovo je druga serija propagadnih intervjua, prvi je objavljen prošle jeseni, a mi smo ga tada preneli u celosti.

Kratki video snimak i intervju ukrajinskog pilota koji je vodio “multimedijalni centar” NATO pakta odvija se u vazduhoplovnoj bazi u Danskoj, gde ukrajinski piloti idalje obučavaju na F-16 lovcima. U pitanju je vazduhoplovna baza Skridstrup.

Od prvog intervjua prošlo je više od sedam meseci, što ukazuje da obuka pilota može biti čak i pri kraju. Očekuje se da će Ukrajina dobiti svoje prve F-16 ovog leta.

Od prvog intervjua prošlo je skoro osam meseci, što ukazuje da je obuka pilota pri kraju. Očekuje se da će Ukrajina dobiti svoje prve F-16 ovog leta.

Okretnost. Prva reč koju je izgovorio ukrajinski pilot

„To je zaista (F-16) letelica koja vas sve vreme drži na nogama. Ne želim da kažem da je MiG kojim sam leteo bio letargičan, ali F-16 je definitivno agilniji“, kaže Moonfish, koji je u PR kampanji nasledio sada pokojnog Đusa, “Duha Kijeva” i ostale “akcione junake”.

Agilnost je prva reč koja pilotu pada na pamet kada uporedi ova dva aviona. Odgovarajuće kontrole i avionika su još jedna snaga američkog lovca.

„Ponosan sam ne samo na sebe već i na ostale momke zbog ovog programa treninga. Puno je posla imati ovu priliku”, napominje Moonfish, dodajući:

„Najveći pogon ovde je motivacija da se vratimo i nastavimo borbu sa novim avionima”.

General Jan Dam, šef danskog vazduhoplovstva (RDAF), takođe je govorio tokom istog materijala o sposobnostima F-16, navodeći da su danske verzije koje će biti donirane Ukrajini prošle kroz nekoliko nadogradnji.

„Naši F-16 su ažurirani nekoliko puta i zapravo govorimo o veoma modernom avionu. Uveren sam da će ukrajinsko vazduhoplovstvo od toga imati koristi“, naveo je šef danske vojne avijacije, koji je ponovio svoju „empatiju sa ukrajinskim narodom“ i činjenicu da Danska čini „sve što može da pomogne Ukrajini“.

Što se F-16 lovaca tiče, prvi koje je Zapad obećao  Kijevu mogu se pojaviti u Ukrajini posle Uskrsa, koji ove godine pada na 5. maj, izjavio je Ilja Jevlaš, predstavnik Vazduhoplovstva Oružanih snaga Ukrajine. Međutim, čini se da je ta izjava bila ironična, s obzirom da se o dolasku aviona u Kijev priča već više od godinu dana, a termini su stalno pomerani.

zelenski pozira iz kokpita
zelenski pozira iz kokpita F-16

Predstavnik ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva Jurij Jevlaš rekao je da će se za baziranje lovaca F-16 koristiti specijalni bunkeri i podzemna infrastruktura.

Belgija takođe šalje F-16 u Ukrajinu, kako navode ‘što pre’, dok novac za lovce planira da otme od ruskih zaplenjenih sredstava.

Ukupno će koalicija lovaca, koju čine Danska, Holandija i Norveška, prebaciti u Ukrajinu oko 60 aparata F-16, međutim kao što vidimo, tajming i količina se redovno menjaju. Sa druge strane, saveznici su nedavno obećali da će Kijevu obezbediti avione sa „većim udarnim sposobnostima“.

Istovremeno, nebo nad Ukrajinom postaće najopasnije bojno polje na koje su naišli ovi američki lovci u svojoj istoriji dugoj preko četrdeset godina. F-16 će ​​morati da se suprotstavi naprednim ruskim sistemima protivvazdušne odbrane kao što su S-300 i S-400.

Osim toga, Moskva ima ogromnu flotu Su-35 i MiG-31 naoružanih raketama dugog dometa R-37. Tako će lovci F-16 u Ukrajini biti ugroženi čak i u trenutku poletanja – odmah će biti u dometu ruskih sistema PVO.

Šef Pentagona Lojd Ostin rekao je pre samo nekoliko dana da će F-16, kao i piloti i osoblje za podršku lovcima koje su obučavali američki saveznici, početi da pristižu u Ukrajinu 2024. godine.

F-16 Fighting Falcon

F-16 Fighting Falcon je multifunkcionalni laki lovac četvrte generacije, monoplan sa jednom kobilicom, izrađen po klasičnoj šemi. Avion ima jedan motor u repu. Trup je polu-monokok.

Krilo sa povećanim zamahom glatko se uliva u trup. Ovaj dizajn omogućava stvaranje pomoćne sile podizanja pod povećanim napadnim uglom.

Ugao prednje ivice krila je 40 stepeni. Ispod trupa se nalazi neregulisani kolektor vazduha. Šasija ima hidraulički pogon. A-stub se nalazi odmah iza usisnika vazduha. Lovac ima integralni aerodinamički raspored, bočno težište je pomereno napred, a postoji i visoko osetljiv radar.

F-16 je prvi avion brzine 2 maha u službi američke vojske. Borbeno vozilo sa resursom od 8.000 sati dizajnirano je za letove i manevre sa preopterećenjem od 9 g.

f 16 block 70
F-16 Block 70, poslednja u nizu modernizacija aviona koga gledamo preko 40 godina

F-16 ima mnogo modifikacija. Počevši od modela „Blok 25“, smanjena je radarska vidljivost aviona. Tanak sloj zlata nanosi se na površinu vrata nadstrešnice kokpita.

Zahvaljujući ovoj inovaciji, incidentno zračenje je ravnomerno raspršeno i ne pada duboko u kabinu. Počevši od verzije Block 32, u proizvodnji usisnika vazduha korišćeni su materijali koji apsorbuju radar.

Avioni Blok 40/42 Night Falcon se proizvode od 1988. Lovci su opremljeni sistemom LANTIRN, radarom APG-68(V), digitalnim sistemom kontrole leta, sistemom za automatsko praćenje terena. Letelica može da nosi vođene rakete AGM-88B.

Vrsta:Lovac
Posada:1
Maksimalna brzina2180 km/h
Dolet:4220 km
Maksimalna visina:18.000 m
Borbeni radijus:550 km
Projektili:Vazduh-vazduh:
AIM-9 Sidewinder × 6
AIM-120 AMRAAM × 6
IRIS-T × 6
Python-4 × 6
Python-5 × 6
Vazduh-zemlja:
AGM-65 Maverick × 6
AGM-88 HARM × 2
AGM-158 Joint Air-to-Surface Standoff Missile (JASSM)
AGM-154 Joint Standoff Weapon (JSOW) × 4
Protivbrodske:
AGM-84 Harpoon × 2
AGM-119 Penguin × 4
Varijante:F-16A/BF-16C/DF-16E/FF-16INF-16IQF-16NF-16V

115 KOMENTARA

    • Bice “blagooboren” posle tri minuta leta.A ti bi se radovao da prezivi cak i pet minuta.Alo,ukri nemsju iskusne pilote,i da je ovo davrsen avion sto je daleko,daleko od toga kada se nadje u bitku sa iskusnim pilotima sa daleko modernijim avionima bice bum tras.Drugo,kada se sretne sa PVO a nece ni da zna da jos pri poletanju bice meta S400.Ovi aparati su 1999 bili laka meta nasih sistema PVO zato su leteli iznad 8000 m,i u coporu napadali nase MIG29 jer jedan na jedan uvek bi bili obarani pa zato su kao siptari coporativno napaddli.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave