Ruska novinska agencija Tass javila je 28.12.2023., pozivajući se na dva visoka izvora bliska Vazdušno-kosmičkim snagama Ruske Federacije, da će svi lovački aparati Su-57 koji će biti prebačeni Ministarstvu odbrane RF 2024. godine biti opremljeni novim motora druge faze razvoja (Proizvod 30).
„Motor za drugu fazu je završio testove i spreman je za rad“, rekao je jedan od izvora.
Drugi izvor je potvrdio ovu informaciju i naveo da će „svi borbeni avioni Su-57 koji će se masovno proizvoditi i isporučiti Vazdušno-kosmičkim snagama 2024. godine biti opremljeni novim motorima pete generacije“.
Prema rečima sagovornika agencije, 2023. godine u Vazdušno-kosmičke snage je već prebačeno više od 10 aviona Su-57 sa motorima prvog stepena. Oni uspešno obavljaju misije u oblasti specijalnih vojnih operacija.
Rusi kažu da je i sa starim motorima Su-57 iznad F-35!
„Ne planira se da se prvostepeni motori aviona Su-57 koji su već isporučeni Vazdušno-kosmičkim snagama zamene novim motorima“, rekao je jedan od izvora, objašnjavajući da čak i sa motorom prvog stepena, Su -57 po svojim karakteristikama prevazilazi američki avion F-35.
Ranije su stručnjaci iz Kancelarije za projektovanje A.M. Ljulka objasnili da motor iz prve etape daje i karakteristike aviona Su-57 kao što su super-upravljivost, mala ekspozicija ili adekvatan odnos potiska i težine. Još jedna prednost je sistem za paljenje plazme bez kiseonika glavne komore za sagorevanje.
Aparati Su-57 sa motorom za drugu fazu razvoja, poznat i kao Proizvod 30, izveo je prvi let u decembru 2017. Novi motor je dobio automatizovan, potpuno elektronski sistem upravljanja koji će ojačati sposobnosti aviona u u pogledu manevarske sposobnosti, niske buke i sposobnosti krstarenja nadzvučnom brzinom.
Ruski lovac pete generacije Su-57 počeo je praktično testiranje sa motorom drugog stepena u novembru mesecu 2023. godine. Avion je pre toga već dobio i novo naoružanje.
Platforma Su-57 se razvija. Njegove borbene sposobnosti se povećavaju. Što se tiče pogona, avion Su-57 je prilagođen da koristi i motore prvog i drugog stepena.
Program novih motora za avion Su-57 izmenjen
Treba napomenuti da program ispitivanja i puštanja u rad novih motora za borbene avione Su-57 malo kasni. U početku, planovi ruskih proizvođača aviona predviđali su početak proizvodnje aviona Su-57 sa motorima za drugu fazu već 2023. godine.
Iz tog razloga, raspored isporuke 76 borbenih aviona Su-57 naručenih 2019. godine bio je strukturisan u dva nejednaka dela. Tako je do 2023. godine planirano da se isporuči manji broj aviona sa motorima za prvu fazu, nakon čega će u drugom delu realizacije ugovora, koji traje do 2027. godine, više aviona sa motorima biti isporučeno sa motorom drugog stepena “Proizvod 30”.
Međutim, ovi planovi su promenjeni zbog sukoba u Ukrajini, što je dovelo do restrukturiranja i ubrzanja proizvodnje lovaca pete generacije. Dakle, iako je ruska vojska trebalo da dobije 22 aviona Su-57 do kraja 2024. godine, već ima najmanje 18 takvih aviona, a sledeće godine proizvodnja će biti više od 10 ili čak 15 aviona.
Rusija je do sada ograničeno koristila svoj lovac Su-57, uglavnom za nadzor i podršku komunikacije. Zabeleženo je samo nekoliko akcija gde je Su-57 ušao u vazdušni prostor Ukrajine, kao i napada na ukrajinske PVO sisteme.
Ako Ukrajina rasporedi lovce F-16, verovatno će Su-57 dobiti aktivniju ulogu u ovom sukobu. U režimu direktnog presretanja, Su-57 će imati značajnu prednost pri prvom lansiranju u odnosu na F-16, ali i ostale zapadne avione za koje postoji mogućnost da dođu u ukrajinske ruke.
Ruski kopneni radar će moći da koriguje projektile Su-57 u maksimalnom dometu (200 km) ne samo raketama dugog dometa, već i 110 km srednjeg dometa, a da pilot u F-16 ni ne zna za postojanje pretnje od Su-57 ruskih vazdušno-kosmičkih snaga.
Suhoi Su-57
Su-57 je ruski višenamenski borbeni avion pete generacije, napravljen korišćenjem stelt tehnologija u Konstruktorskom birou Suhoj. Lovac je dizajniran za uništavanje vazdušnih, kopnenih i površinskih ciljeva pomoću sistema protivvazdušne odbrane, izviđanja dugog dometa, kao i za uništavanje sistema kontrole avijacije neprijatelja.
Su-57, takođe poznat kao PAK FA (Prospektivni avijacijski kompleks frontalne avijacije) je ključna komponenta tekućih napora Rusije da modernizuje i unapredi svoje vazduhoplovne sposobnosti.
Avion je dizajniran da zameni teški lovac Su-27 u Vazdušno-kosmičkim snagama Rusije. Može se boriti sam i u okviru koncepta „jedinstvenog polja“. Ugrađeni kontrolni sistem prati do 60 ciljeva, istovremeno pucajući na njih 16.
Po rasponu krila i dužini, Su-57 je veći od F-22, ali manji od Su-27. Po masi spada, kao i Su-27, u klasu teških lovaca. Avion u potpunosti ispunjava sve zahteve za lovce pete generacije zahvaljujući kombinaciji stelt tehnologija i elektronskog ratovanja. Ima supersoničnu brzinu krstarenja, sposoban je za manevrisanje pri velikim G silama, opremljen je naprednom elektronikom, i multifunkcionalan je.
Su-57 ima mogućnost da kontroliše veštačku inteligenciju (ili operater) u bespilotnom režimu na velikim udaljenostima od baze. Ovo uklanja fiziološka ograničenja brzine i manevara (G-sila više neće igrati ulogu u taktici borbe).
Lovac je sposoban da izvršava zadatke u integraciji sa najnovijom bespilotnom letelicom Ohotnik. U interakciji sa lovcem 5. generacije, stelt udarni dron može postati ključna prednost u oblasti borbene upotrebe.
Lovac je opremljen topom od 30 mm. Top su razvili stručnjaci iz Tulskog dizajnerskog biroa. Novi top je modernizovana verzija avionskog topa GSH-30 kalibra 30 mm, koji se proizvodi od 1980-ih za lovce MiG-29, Su-27 i njihove modifikacije.
Pored sredstava za uništavanje, na avion se mogu pričvrstiti rezervoari za gorivo PTB-2000, PTB-3400, pomoćni rezervoari za gorivo VTB-M i VTB-B, kao i nišanski nosač 101KS-N.
Vrsta: | Lovac |
Posada: | 1 |
Brzina: | Maha 2 (2,135 km/h; 1,327 mph) na nadmorskoj visini Maha 1.3 (1,400 km/h; 870 mph) pri niskom letu |
Dolet: | 3,500 km subsonično, 4.500 km sa 2 dodata rezervoara 1,500 km supersonično |
Visina leta: | 20,000 m |
Borbeni radijus: | 2700-2750 km |
sad stavljaju motor od BELARUSA LADA PREVIŠE TRŠI
F22 Raptor i F35 su sasvim razlicite namene, a F22 Raptor je najbolji aparat koji je ikada poleteo. Zivela demokratska Amerika i slobodarski svet. Dole autokrate i njihovi režimi. Zivela Srbija u Evropi.
Dovoljno je vidjeti istorijski da su Rusi gazili idiote iz današnjeg nato pakla,i oružjem i srcem,koja glupa priča ovih nesrećnika iz nato pakla !!!
Баш ме брига за Русе и Амере. Ф-35 је снимио Москву. Заштићени линк,сателит и Химарс и Москва на дну мора. То Руси немају. То је требало да има Су-57. Али нема. Има само 6 примерака,а Ф- 35 преко 450. На 6 примерака не можеш да уочиш све грешке. Развој осталих верзија је стао. Зато је обустављен програм МиГ-35 који је требао бити замена за 29,све на уштрб Сухоја. Информиши се мало. Беспилотни хеликоптер и слично је дрон. Апарат генерације 6 бит ће без керозина као погонско гориво. То је факат. Тко То направи имат ће тоталну доминацију на небу.
Ma ti znaes sto imaat rusite i za SU 57 i za ostanato. Hipersonicnite Kinzal, Zirkon se vrv na voenata tehnologija se ostanato e igracka. A vo operatiivna sostojba hipersonicno oruzje ima samo Rusija.
Misliš na onih celih 6 komada što su u upotrebi?
Moze link za brojot na SU 57 vo upotreba?
Није бољи од Ф-22. Пројектиле испаљене са Ф-22 може да преузима и сателит.
Основна верзија Ф- 35 има све ово,а најновија би требала имати тотални стелт. За неупућене све то су машине,а оне могу и да се покваре.
Nemaš ti blage veze što se tiče su-57 i Amerikanca. Ne lupetaj!
Ajd ti ne lupetaj, 2019 2 f-22 naterali su iznad Barencovog mora 2 su-57 na bezanje, izmanevrisali su ih pa su se ruski piloti povukli , to se krije , ali je zato smenjen komdant vvi brigade u Vladivodtoku i to je razlog za pravljenje novih motora.
Daj da vidime nekoja potvrda za ovaa informacija, kako mozete da veruvate na vakvite glupavi lagi.
Bolji od F35 i F22 ali za malo.
Кривак ти је стално у устима, Диши мало, диши.
Ono Imena luda nalaze se svuda,tako je i sa ovom budaletinom Azov.Pavijan nema pojma sta moze jedan takav avion da uradi a tek nekoliko desetina takvih.
Za Avaks je dovoljna i PVO raketica zemlja-vazduh dugog doleta, a Rusi ih imaju par modela
Ono kad si glup,a ne znaš pa misliš da je 15 aviona 5gen/god malo.
Cak 15 komada godisnje?
Nije ni cudo sto se boje da napadnu Nato avakse.
Ama zatoa imaat hipersonicni Kinzali, Zirkoni koi NATO ke gi ima za edno 20 godini. Napad na AVAKS na NATO e otvorena objava na vojna na NATO.
Ha ha ha
Nasmeja se majmun.