Dok SAD i Kina već uveliko proizvode svoje lovce pete generacije, Rusija ne žuri da poveća masovnu proizvodnju svojih lovaca Su-57.
Kako se navodi u saopštenju rukovodstva Vazduhoplovnog kombinata u Komsomolsku na Amuru, trenutno je u toku izgradnja radionice za finalnu montažu čiji će kapaciteti omogućiti proizvodnju do 30 jedinica lovaca Su-57 od 2025.
Približno isti broj lovaca danas može da proizvede fabrika za finalnu montažu Su-35S, gde se trenutno paralelno, delimično proizvode Su-57.
Hajde da preskočimo sve detalje zašto Su-57 još uvek nije postao najpopularniji lovac u ruskom vazduhoplovstvu. Nije tajna da ovu nišu trenutno zauzima Su-35S generacije 4++. Međutim, čini se da je došlo vreme da se modernizuje vodeći Su-35S, razvijen za borbu protiv američkih lovaca F-22.
Krajem 2022. godine postalo je poznato da bi do kraja 2023. godine rusko vazduhoplovstvo trebalo da dobije prvu seriju modernizovane verzije Su-35SM. Uprkos posebnoj tajnosti ovog projekta, neki detalji su već poznati.
Hajde da pokušamo da nabrojimo šta možemo očekivati od modernizovanog Su-35. Ranije je izvor blizak UAC-u već naveo da će u okviru programa modernizacije Su-35SM biti korišćeno nekoliko tehnologija i rešenja iz projekta Su-57.
Lovac Su-35 će dobiti naprednije i snalažljivije motore AL-41FM, koji su prilagođena modifikacija motora AL-41F1 za Su-57. Za razliku od motora AL-41F1S sa elektromehaničkim sistemom upravljanja Su-35S, novi izvor snage za Su-35SM ima savremeni digitalni sistem automatskog upravljanja sa elementima distribuiranih parametara i plazma sistemom paljenja.

Odnosno, nova modifikacija Su-35SM će imati mogućnost pokretanja motora bez kiseonika i kao rezultat toga povećaće parametre nadmorske visine a čitav sistem kiseonika u avionu će postati višak, što će uticati na smanjenje težine.
Vredi napomenuti da bi prema ranije najavljenim karakteristikama, kao rezultat modernizacije, lovac Su-35SM trebalo bi da izgubi oko 6 tona težine, za razliku od osnovne verzije Su-35S.
Pored toga, potisak svakog motora u režimu naknadnog sagorevanja će se povećati sa 14,5 na 15 tona, što će takođe uticati na povećanje odnosa potiska, težine i manevrisanja.
- Ruski pilot Su-35 sa 800 letova i stotinu uništenih ciljeva
- Treća isporuka novih SU-35 Ruskoj vojsci za mesec dana
- Ukrajinske lovce Su-25 i MiG-29 oborio ruski Su-35
Samo telo aviona je takođe pretrpelo promene. Za sada nema konkretnih informacija, međutim, ranije je navedeno da će se u dizajnu letelice koristiti više kompozitnih materijala. Pored toga, trup aviona će biti prekriven posebnim radio-apsorbujućim premazom.
Ceo ovaj niz promena će značajno smanjiti težinu i efektivnu površinu radarskog rasejanja, koja će prema konstruktorima biti bliska rešenjima na Su-57.
Što se tiče radarske opreme na avionu, odnosno avionike, već su postojale informacije da će Su-35SM dobiti novi objedinjeni kokpit sa displejima širokog ekrana, koji je danas već instaliran na modernizovanom Su-30SM2.

Iako se probna serija Su-30SM2 već nalazi u VKS, još uvek nema fotografija i detaljnijih informacija o novoj kabini.
Još nije poznato da li će novi radar Irbis-E nadmašiti američke radare AN/APG-81 instalirane na avionima F-35A. Deklarisani domet otkrivanja ciljeva radara Irbis-E je do 400 km i snage do 20 hiljada vati, u poređenju sa 300 km za radar F-35A i deklarisane snage od oko 16,5 hiljada vati, što je ozbiljan izazov za američke stelt vodeći brodove pete generacije.
Su-35SM će moći da koristi oružje od Su-57. Su-35 će takođe moći da koriste modifikacije raketa vazduh-vazduh srednjeg dometa R-77M sa dometom do 160 km i rakete dugog dometa R-37M veće od 320 km, brzine 6 maha.
S obzirom na to da naveći domet raketa vazduh-vazduh na F-35A, označena kao AIM-120D, ima domet do 180 km, ova prednost Su-35 takođe predstavlja ozbiljan izazov ne samo za F-35 i F-22, ali i za sve postojeće lovce u svetu.
Već se pojavila informacija da će na lovcima Su-30SM2 biti instaliran sistem radio-elektronske borbe Hibini, a nova modifikacija Su-35SM će dobiti najnapredniji ruski sistem radioelektronske borbe za lovce – Himalaja.
Prema KRET-u, vojna ispitivanja Himalaja elektronske borbe u sastavu Su-57 pokazala su najveću efikasnost i dobila pozitivne povratne informacije od komande VKS.
- Lovac F-16 previše izdržljiv za ruske MiG-31 i Su-35?
- Su-35, Tajfun ili Rafal bi mogli da zamene F-16 u Ankari
- Ruski Su-30 korišćen kao „aero mamac“ u Ukrajini
Upotreba ovog sistema elektronske borbe se planira na svim ruskim udarnim dronovama nove generacije. Prema nepotvrđenim informacijama, upravo iz tog razloga kasni masovna proizvodnja ruskih izviđačko-udarnih dronova porodice Orion. Već se zna da će se upravo Himalaja sistem koristiti na bespilotnim letelicama „Ohotnik-B“.
Ažurirani Su-35 će dobiti najnoviji navigacioni sistem sa satelitskim sistemom, kao i digitalni komunikacioni sistem S-111. Novi digitalni komunikacioni kompleks može da prenosi velike količine informacija u realnom vremenu na velike udaljenosti, brzina će biti veća od 34 Mbps. To može zvučati malo prosečnom korisniku danas ali 25 Mbps je dovoljno za protok 4K videa u realnom vremenu.
Još jedna prijatna promena u novoj modifikaciji Su-35SM biće integracija nove i najmoćnije optičke lokatorske stanice sa infracrvenim sistemom za pretragu i praćenje ciljeva OLS-35M, opremljen termovizijskim kanalom.
Karakteristike nadograđene optičke lokatorske stanice OLS-35M još uvek nisu javno dostupne. Međutim, poznato je da je to zapravo adaptirani OLS-57, koji je sada u proizvodnji za Su-57.

Prema ranim izjavama nekoliko stručnjaka bliskih UAC-u, nova modifikacija Su-35SM će se takmičiti rame uz rame sa američkim lovcima 5. generacije. Neke zapadne publikacije su takođe već isticale da nova modifikacija Su-35SM može postati najnapredniji lovac u svojoj klasi.
U uslovima zgusnutog proizvodnog kapaciteta ruskih avijacijskih pogona i akutnog nedostatka lovaca 5. generacije u VKS, danas je potrebno što više produžiti vek Su-35 i Su-30, koji su zapravo sovjetsko nasleđe.. Integrisanje savremenih razvoja iz Su-57 u lovce prethodne generacije, posebno s obzirom na napetu svetsku situaciju, sada je svakako ispravna odluka.
Најновија играчка коју су Руси лансирали је ЈОНСКИ РАДАР који је три пута мањи од фазно решеткастог радара и исто толико ефикаснији. За тај систем не постоје ткз.стелт авиони. Друга предност тог новог радара је могућност да се поставља на крила, а тиме повећава ширину захвата, а по неким информацијама има опсег 360 степени контроле простора што у многоме увећава самосвесност пилота о ситуацији која га окружује. Време расплета и директног сукоба у Црном мору са САД авионима биће јасно ко малтер меша, а ко воду носи. Плашим се да ће љубитељи америчког оружја бити веома изнађени и разочарани.
Pa neka daju Ameri Ukrajincima da se oproba taj njihov Raptor 22 ili šta već to imaju!!!
Baš bi bilo to dobro da se vidi i oproba ta njihova tehnologija sa ruskom!!!
Ovako za sad koliko mi se čini ovi f nešto slabo bi bilo šta mogli ili bolje reći ne mogu ništa sa ovakvim protivnikom!!!
Neka puste u borbu pa neka se ocene!!!
Hahahaha….
F35 Lighting, a pogotovo F22 Raptor su za sada svetlosnu godinu ispred svih u svetu. F22 broj 1, F35 broj 2, pa deset mesta prazno. Ostali neka se dogovore ko je sledeci.
Moj Milane jabuko sa grane, ja te berem kad podjem da …..🤣
Црни Милане,ти или си луд или благе везе о авионима немаш….Најбољи авион,у својој класи тренутно је СУ-35С,уз најављена унапређења ,која се већ увелико уграђују у нову серију која стиже најкасније до јуна2023 у ВКС Русије,нема конкурента.Још кад уочиш разлике у домету радара,јачини и домету ракете В-В,амерички могу само да буду обарани и служе за снимање филмова.
Nadam se da ne izmišljate sve ove informacije.
Ako je tako kako pišete onda se radujem.
SU 35 S / SM JE PRAVA NEBESKA GRABLJIVICA. VRH AVION. ☝️ SU 35 S / SM i jeste namjenski napravljen da se direktno suprostavi F 22 i F 35 američkim avionima, dok ne bude kompletno završen i stavljen u serijsku proizvodnju SU 57/ SU 57M.