Tajni kontakti Vašingtona i Havane: Marko Rubio razgovara sa unukom Raula Kastra

Prema pisanju američkih medija, državni sekretar Marko Rubio privatno razgovara sa Raulom Giljermom Rodrigezom Kastrom o budućnosti Kube. Kontakti se odvijaju van zvaničnih kanala, dok Vašington pojačava pritisak na ostrvo.
NaslovnaNovostiTramp obustavlja rat! Indija i Pakistan iznenada pristali na hitan prekid vatre!

Tramp obustavlja rat! Indija i Pakistan iznenada pristali na hitan prekid vatre!

Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da su Indija i Pakistan postigli dogovor o prekidu vatre nakon višesatnih pregovora koje su posredovale Sjedinjene Američke Države.

U objavi na svojoj platformi Truth Social, Tramp je saopštio da je postignut „potpuni i trenutni“ prekid vatre između dve nuklearne sile:

„Nakon duge noći pregovora uz posredovanje SAD, sa zadovoljstvom objavljujem da su Indija i Pakistan postigli DOGOVOR O POTPUNOM I TRENUTNOM PREKIDU VATRE. Čestitke objema zemljama na zdravom razumu i izvanrednim obaveštajnim službama. Hvala vam na pažnji u ovom važnom pitanju!“

donald tramp
donald tramp

Prema agenciji Reuters, pakistanski ministar spoljnih poslova Išak Dar izjavio je za Geo News da su Pakistan i Indija postigli „potpuni, a ne delimični“ prekid vatre, dodajući da je preko 30 zemalja učestvovalo u pregovorima.

Agencija AP takođe prenosi da je Dar potvrdio da su Saudijska Arabija i Turska odigrale ključnu ulogu u posredovanju, koje je rezultiralo sporazumom koji je Tramp prvi najavio.

Indija je potvrdila da je primena sporazuma počela u 17:00 po lokalnom vremenu. Indijski sekretar za spoljne poslove Vikram Misri izjavio je:

„Generalni direktor vojnih operacija Pakistana pozvao je danas u 15:35 indijskog kolegu. Dogovoreno je da obe strane odmah prekinu sve borbe i vojne aktivnosti na kopnu, moru i u vazduhu, počevši od 17:00 po indijskom standardnom vremenu.“

Pakistanski vazdušni prostor ponovo je u potpunosti otvoren za sve vrste letova, saopštila je Pakistanska uprava za civilno vazduhoplovstvo.


Podsetimo, 10. maja pakistanska vojska pokrenula je vojnu operaciju kao odgovor na indijske raketne napade na tri vazduhoplovne baze.

Indija je prethodno, u noći 7. maja, pokrenula vojnu operaciju Sindur protiv Pakistana, gađajući „terorističku infrastrukturu“ u Pakistanu (posebno u gusto naseljenoj provinciji Pendžab), kao i u delu Kašmira pod pakistanskom kontrolom.

Zvaničnici u Nju Delhiju tvrdili su da je devet napadnutih meta bilo isključivo „centri za regrutaciju, lansirne rampe i mesta za ideološku obuku terorista“, i da nijedna civilna, ekonomska ili vojna meta nije pogođena.

Sa svoje strane, Pakistan je saopštio da je najmanje 26 civila ubijeno, a još 46 ranjeno, nazivajući napade „neisprovociranim i flagrantnim aktom rata“.

northeastern commencement amanpour 62440 c0 0 3504
Tramp obustavlja rat! Indija i Pakistan iznenada pristali na hitan prekid vatre! 1

Prema tvrdnjama CNN-a, tokom indijskog napada Pakistan je u „samoodbrani“ oborio pet indijskih borbenih aviona (tri Rafala, jedan MiG-29 i jedan Su-30), kao i dron Heron. Međutim, američki zvaničnici su potvrdili obaranje samo dva indijska borbena aviona, među kojima je i jedan Rafale. Niko još uvek nije izneo nikakve konkretne dokaze za svoje tvrdnje.

5 KOMENTARA

  1. Sve me strah da je nemoćni tramp zaustavio rat. Da nije Putina, taj bi rat prerastao u nuklearni. Tako se je tramp hvalio i sa podvizima onog senilnog starca.

  2. Похвале за напоре свих да се овај сукоб оконча! Све се може ако се хоће. Посредовање председника Трампа има велику тежину као и разумевање сукобљених страна након убеђивања од стране посредника. Мир нема алтернативе господо нека вам је то увек на уму. Они милитаристи у Кашимири због којих је почео сукоб морају бити разоружани уз заједничке напоре обе стране да се сукоб не би поновио.

    Slažem se 2
    Ne slažem se 0

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave