U zoni sukoba u Ukrajini zabeležen je prvi snimak gde vidimo da su ukrajinski vojni piloti počeli da primenjuju američke avio-bombe Mk83 opremljene sa JDAM-ER kompletima. Odgovarajući video-materijal objavili su izvori 39. brigade taktičke avijacije Oružanih snaga Ukrajine.
Na snimku koji se pojavio na internetu jasno se vidi kako pilot ukrajinskog Su-27 izbacuje dve Mk83 bombe sa JDAM ER kompletima od 1000 funti (oko 454 kilograma). Verovatno su korišćene za napad na položaje jurišnih jedinica Oružanih snaga Ruske Federacije. Takođe se vidi snažna eksplozija.
Ukrajinski Su-27 počeli su da koriste 460-kilogramske avio-bombe JDAM-ER pic.twitter.com/6o6Kx3HcMC
— Oruzje Online (@oruzjeonline) February 1, 2025
JDAM-ER (Joint Direct Attack Munition-Extended Range) predstavlja komplet za navođenje koji konvencionalne nevođene bombe pretvara u visokoprecizna ubojna sredstva s povećanim dometom.
Kako objašnjavaju vojni eksperti, domet planiranog leta ovakvih ubojnih sredstava može dostići i do 75 kilometara. Takve karakteristike omogućavaju ukrajinskim pilotima da izvode bombardovanje van dejstva većine PVO sistema kratkog i srednjeg dometa ruskih sistema protivvazduhoplovne odbrane.
To im je izuzetno važno, jer je avijacija Oružanih snaga Ukrajine pretrpela ogromne gubitke nakon početka vojne operacije Ruske Federacije.
Inercijalna jedinica prati brzinu pomeranja bombe u tri ravni i računa pređeni put, snabdevajući sistem informacijama o odstupanju od predviđene putanje. GPS-navigator određuje koordinate cilja i trenutne koordinate bombe.
Mikrokontroler, koristeći podatke inercijalne jedinice i navigacionog uređaja, izračunava trenutni položaj bombe i predviđa putanju leta uzimajući u obzir visinu i brzinu.
Uz pomoć GPS-navođenja i sklopivih krila, ove bombe mogu da pogađaju ciljeve na udaljenosti do 75 kilometra, što omogućava avionima-nosačima da ostanu van dejstva većine PVO sistema kratkog i srednjeg dometa.
Ranije smo pisali o prilagođavanju ukrajinskih MiG-29 za upotrebu JDAM-ER, ali sada objavljeni snimci potvrđuju da i Su-27 mogu da nose ove ubojite naprave. Za integraciju JDAM-ER na sovjetske platforme poput Su-27, ukrajinski stručnjaci razvili su posebne pilone koji omogućavaju montažu zapadnih bombi na domaće avione.
Upotreba JDAM-ER pruža ukrajinskim Vazdušnim snagama mogućnost da nanose snažne udare po kopnenim ciljevima, istovremeno zadržavajući skoro pa bezbednu udaljenost od linije fronta.
Podsetimo, prve informacije o pripremi isporuka Mk83 bombi sa JDAM ER kompletima Ukrajini potiču iz marta 2023. godine. Ipak, do nedavno nije bilo video dokaza da ukrajinske vazdušne snage ove ubojite naprave i koriste.
Da je ruska protivvazdušna odbrana po prvi put presrela bombu američkog zajedničkog direktnog napada municijom proširenog dometa (JDAM-ER) iznad zone vojnih operacija u Ukrajini, saopštio je 3. maja 2023. godine general-potpukovnik Igor Konašenkov, tadašnji portparol ruskog Ministarstva odbrane.
Vazduhoplovstvo Ukrajine pokazalo je prvu fotografiju lovca Su-27 sa vođenom bombom JDAM-ER tek u avgustu 2023. godine.
Ruski analog JDAM-ER bombama su FAB sa UMPK modulima
Sa druge strane Rusija je napravila svoj analog JDAM-ER bombe, FAB porodici bomba dodali su krila i navigaciju. Vazduhoplovstvo Ukrajine je potvrdila povećanje broja ruskih udara navođenim bombama iz vazduha još početkom 2023. godine.
Prva poznata borbena upotreba ruskih vođenih bombi, ekvivalentnih američkoj municiji JDAM, dogodila se 12. marta 2023. godine, kada je ova vazdušna bomba pala na severozapadni deo grada Donjecka koji je pod kontrolom Rusije, navodi ukrajinsko izdanje Defens ekspres.
Ruske bombe FAB sa dodatim univerzanlnim modulom za planiranje i korekciju (UMPK) postale su „dostojan odgovor“ na JDAM bombe koje sada koriste ukrajinske vazduhoplovne snage. Uz njihovu pomoć, bombarderi Su-24 i Su-34 uspeli su da unište ciljeve sa udaljenosti preko 50 kilometara, ne ulazeći u područje koje pokrivaju PVO Ukrajine.
Nakon modifikacija prvo slabijih, bombe FAB-3000 su ušle u službi Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije (VKS) unapređene u preciznu kliznu municiju. Da bi lansirali ovu navođenu municiju, avioni se penju na veoma veliku visinu od preko 10 km.
Taj snimak je verovatno od 20.01.2025. kad du pokušali da izvedu napad sa 7 aviona i onda ih ruski su-57 posatirao i oborio 2 su-27 i 1 f-16.