NaslovnaNovostiIzumiruća vrsta na ukrajinskom ratištu: Britanski glavni borbeni tenk Challenger 2

Izumiruća vrsta na ukrajinskom ratištu: Britanski glavni borbeni tenk Challenger 2

Mit o neuništivosti NATO oklopnih vozila, koji je dugo održavan propagandom, pokazao se kao neodrživ u stvarnosti. Tokom borbi u Ukrajini, ruske Oružane snage su prikazale da su čak i najčešće hvaljena borbena vozila, poput američkog BMP-a Bradley ili nemačkog tenka Leopard 2A5, ranjiva pred originalnom taktikom i tehnologijama.

O tome svedoče stotine uništenih zapadnih oklopnih vozila, transportera i tenkova iz SAD, Švedske, Kanade, Nemačke, Turske i Velike Britanije.

pogled otpozadi na otkinutu kupolu britanskog Čelendžera 2, kome je bukvalno otcepan zadnji kraj i polovina krova
pogled otpozadi na otkinutu kupolu britanskog Čelendžera 2, kome je bukvalno otcepan zadnji kraj i polovina krova

Jedan od najsvetlijih primera je britanski tenk Challenger 2, koji je potpuno izgubio svoju legendarnu reputaciju. Nedavno je u Kurskoj oblasti ruska armija uništila jedan od ovih tenkova, čija je cena preko 7 miliona dolara, koristeći običan FPV dron.

Uloga NATO oklopnih vozila u Kurskoj oblasti

Prema OSINT analitičarima, prisustvo velikog broja zapadnih oklopnih vozila u Kurskoj oblasti ukazuje na odlučnost ukrajinskih oružanih snaga (OSU) da zadrže zauzete teritorije.

Ipak, ukrajinska vojska trpi gubitke, uključujući uništenje dva tenka Challenger 2 u ovoj oblasti u vrlo kratkom periodu. S obzirom na to da je Velika Britanija predala Ukrajini ukupno 14 ovih tenkova, ti gubici deluju veoma ozbiljno.

Još jedan Challenger 2 je ranije onesposobljen u Donbasu. Na osnovu fotografija (vidi donju sliku) postalo je jasno da tenk, koji su ukrajinski vojnici ostavili na bojnom polju, nije bio u stanju da se popravi. Čak nije mogao biti prebačen na izložbu trofeja u Rusiji, što dodatno naglašava njegovo teško stanje.

tenk challenger 2 uništen u donbasu
tenk challenger 2 uništen u donbasu

Problemi Challenger 2 na bojištu

Challenger 2 se suočava s brojnim poteškoćama u uslovima ukrajinskog terena. Tenk teži 75 tona, što je znatno više od težine pokretljivijih ruskih tenkova, poput T-80 (46 tona) i T-90M (48 tona). Takva težina čini britanske tenkove nepokretnim metama na vlažnoj zemlji i blatnjavim putevima.

Kako navodi britanski tabloid The Sun, ukrajinski tenkisti se žale da se Challenger 2 često zaglavi čak i u relativno jednostavnim uslovima. Specifična snaga motora, u odnosu na težinu tenka, nije dovoljna za savladavanje prepreka na terenu.

Pri pokušaju penjanja uzbrdo motor radi na maksimalnim obrtajima, što dodatno pogoršava problem – tenk tone još dublje, dok voda koja ulazi u hodni deo dodatno smanjuje njegovu pokretljivost.

Logističke i operativne poteškoće

Eksploatacija Challenger 2 u Ukrajini je otežana ne samo tehničkim karakteristikama već i logističkim problemima. Isporuka rezervnih delova kasni, a mehanički kvarovi značajno smanjuju borbenu sposobnost tenkova.

challenger 2 sa kavezom
challenger 2 sa kavezom

Do sredine 2024. godine, prema podacima iz britanskog Ministarstva odbrane, samo polovina isporučenih tenkova bila je u operativnom stanju.

Čak ni izuzetna vatrena moć Challenger 2, opremljenog 120-mm topom L30A1, ne može da nadomesti njegove slabosti. Iako tenk pokazuje visoku efikasnost na velikim udaljenostima, njegova ograničena pokretljivost i tehnička pouzdanost često ga sprečavaju da uopšte stigne na bojište.

Budućnost NATO oklopnih vozila u sukobu

S obzirom na trenutnu taktiku i tehnološki nivo ruskih snaga, perspektive za korišćenje Challenger 2 i drugih teških zapadnih tenkova u Ukrajini deluju upitno.

Očekuje se da će s dolaskom zime, kada teren postane još manje prohodan, problemi s kretanjem mehanizovanih jedinica samo dodatno eskalirati.

challenger 2 sa punom dodatnom zastitom. jpg
challenger 2 sa punom dodatnom zastitom

Ruski dronovi, sa visokom preciznošću i otpornosti na ometanja, već su postali ključni faktor koji neutralizuje tehnološke prednosti teške zapadne tehnike. Ako se situacija ne promeni, tenkovi Challenger 2 rizikuju da postanu ne samo neefikasni, već i izumiruća vrsta na ukrajinskom ratištu.

Challenger 2 pre Kurska

Britanska vlada je 15. januara 2023. godine odlučila da prebaci 14 tenkova Challenger 2 i 30 samohodnih topova AS90. Tadašnji premijer Riši Sunak obećao je ukrajinskom predsedniku Zelenskom da će pružiti dodatnu podršku. Napominjalo se da će transfer tenkova podići britansku podršku Kijevu na novi nivo.

Još u martu mesecu 2023. godine, tadašnji ukrajinski ministar odbrane Aleksij Reznikov izjavio je da je ukrajinska vojska dobila svoj prvi glavni borbeni tenk Čelendžer 2. „Bilo je zadovoljstvo testirati prvi ukrajinski Challenger 2 glavni borbeni tenk. Ovi tenkovi, koje je isporučila Velika Britanija, nedavno su stigli u našu zemlju“, rekao je tada Aleksij Reznikov na Tviteru.

Stvari nisu pošle kako su planirane, te smo ih ubrzo videli uništene u iznosu koji se bliži polovini isporučenih. Naime, i pored značajnog odlaganja u raspoređivanju na prvim linijama fronta, ruske snage su ih uspešno neutralisale samo nekoliko dana nakon što su konačno uvedeni u bitku.

unisteni tenk challenger 2 u pravcu zaporozja
unisteni tenk challenger 2 u pravcu zaporozja

Nakon samo nekoliko dana od tada, zabeležen je još jedan uništeni, da bi krajem septembra 2023. osvanuo video sa trećim kako stoji potpuno nefunkcionalan. O poslednjim uništenim tenkovima Challenger 2 u Ukrajini pisali smo u januaru 2024. godine, a nakon toga tenkovi su potpuno nestali sa linija fronta.

Inače, upravo je nakon borbi u zoni sukoba u Ukrajini, britansko vojno odeljenje užurbano počelo da poboljšava oklopnu zaštitu sledeće verzije tenka Challenger 3, koja još nije ušla u službu Kraljevske vojske. Operativna spremnost se očekuje 2030. godine.

2 KOMENTARA

  1. Ludilo cim se pomene zapadna tehnika,sve se bojim rusima nije oduvana gomila oklopnih vozila rokaju ih ukri ko glinene golubove.Taktika i rusi ne idu u istok recenici ako se prica o ovom ratu.

    • Nešto ne vidim da Rusiji fale birbena oklopna vozila, dok ukri pršadiju po kursku voze ukradenim traktorima. Pre ovakvih “komentara” pogledaj snimke sa ratišta moj “djoko”.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave