Infracrveni odbrambeni sistem (Infrared Defensive System – IRDS) predstavlja mrežu TacIRST senzora dizajniranih za povećanje opstanka i borbene efikasnosti letelica.
Kompanija Lockheed Martin obezbedila je ugovor vredan 270 miliona dolara od Vazduhoplovstva SAD (USAF) za integraciju sledeće generacije infracrvenih odbrambenih senzora na F-22 Raptor.
Sistem, poznat kao Infracrveni odbrambeni sistem (IRDS), je distribuirani set TacIRST senzora osmišljenih za unapređenje sposobnosti detekcije i odbrane aviona.
Novi IRDS senzori će biti ugrađeni na F-22 kako bi poboljšali njegove infracrvene detekcione i odbrambene sposobnosti. Lockheed Martin će upravljati integracijom ovih senzora na F-22, kao i podržavati njihovu implementaciju na drugim platformama.
Ovaj najnoviji ugovor dolazi nakon značajne nagrade od milijardu dolara koju je Vazduhoplovstvo SAD dodelilo kompaniji Raytheon Technologies (RTX) u septembru 2024. godine za dalju nadogradnju senzorskih sistema F-22. Taj prethodni ugovor obuhvata nove senzore, rezervne delove i opremu za podršku, a radovi bi trebalo da budu završeni do maja 2029.
F-22 Raptor, borbeni avion pete generacije, prvi put je uveden u službu 1997. godine i od tada je prošao kroz nekoliko nadogradnji senzora. Među novijim unapređenjima su napredni infracrveni sistemi za pretraživanje i praćenje (Infrared Search-and-Track – IRST), koji omogućavaju avioni da detektuje teško uočljive ciljeve na osnovu njihovih infracrvenih emisija. Ovi sistemi su, prema izveštajima, testirani na F-22 tokom 2023. godine.
Ranije je planirano da F-22 bude povučen iz upotrebe do ranih 2030-ih u korist aviona sledeće generacije. Međutim, ovaj plan može biti revidiran, uključujući i potencijalno zadržavanje flote, sa mogućnošću odustajanja od povlačenja starijih Block 20 F-22 aviona iz ukupne flote od 186 letelica.
Nadogradnje F-22 dolaze u trenutku kada Vazduhoplovstvo SAD preispituje svoj program za vazdušnu dominaciju sledeće generacije (Next Generation Air Dominance – NGAD). Podsetimo, da je USAF odložilo odluku o programu budućeg lovca šeste generacije, NGAD, prebacujući loptu na administraciju Trampa, već smo pisali.
Cilj NGAD programa je da zameni F-22 avionom šeste generacije, koji je sposoban da upravlja brojnim bespilotnim letelicama za zajedničku borbenu saradnju (Collaborative Combat Aircraft – CCA).
Međutim, visoki troškovi NGAD platforme sa posadom i zabrinutost da bi tehnologija mogla biti prevaziđena bespilotnim letelicama u narednih 10 do 15 godina naveli su Vazduhoplovstvo na preispitivanje svog pristupa ovom programu. Održavanje aviona je još jedna ranjivost, troškovi ovih procesa su takođe ogromni.
Iz Lockheed Martina su krajem prošle godine objavili novu sliku svoje studije aviona NGAD, a paralelno sa njima Boeing se takođe nada da će dobiti ugovor. Američki zvaničnik je otkrio i ogromnu cenu po komadu NGAD, neverovatnih 300 miliona dolara.
O lovcu F-22 Raptor ukratko
F-22 Raptor je višenamenski lovac pete generacije koji su razvili Lockheed Martin, Boeing i General Dynamics. Glavni zadaci F-22 su borba protiv neprijateljske avijacije, pokrivanje trupa i pozadinskih objekata od vazdušnih udara i suzbijanje neprijateljskog vazdušnog izviđanja.
Sposoban da služi 24 sata, u svim vremenskim uslovima. F-22 je prvi lovac pete generacije u službi američkog vazduhoplovstva, po mnogima daleko ispred svog vremena.
F-22 je započeo život kao jednostavan lovac za nadmoć u vazduhu. Međutim, od svog nastanka ovoj letelici nije pretila velika vazdušna opasnost od lovaca iz drugih zemalja.
Kasnije je evoluirao u višenamenski lovac kako su mu dodate mogućnosti za različite vrste udara. Proizveden je u ukupno 195 primeraka (8 testnih i 187 proizvodnih aviona). Detaljnije o istoriji lovca za nadmoć u vazduhu F-22 možete pročitati ovde.
Varijante:
- YF-22A – demonstrator tehnologije pre proizvodnje za fazu demonstracije/validacije Advanced Tactical Fighter (ATF);
- F-22A – proizvodna verzija sa jednim sedištem, dobila je oznaku F/A-22A početkom 2000-ih.
- F-22B – planirana varijanta sa dva sedišta, otkazana 1996. godine da bi se uštedeli troškovi razvoja sa porudžbinama testnih aviona pretvorenim u F-22A.
- Pomorska varijanta F-22 – planirana varijanta F-22 sa krilima promenljivog zamaha koji bi služio na nosačima aviona, za Program Naprednih taktičkih borbenih aviona američke mornarice (NATF), u cilju zamene F-14 Tomcat. Program je ukinut 1991.
Vrsta: | Lovac za nadmoć u vazduhu |
Posada: | 1 |
Maksimalna brzina: | 2400 km/h |
Dolet: | 3000 km |
Maksimalna visina leta: | 20.000 m |
Borbeni radijus: | 850 km |
Projektili: | AIM-120 AMRAAM × 6 AIM-9 Sidewinder × 2 JDAM × 2 (450 kg) ili GBU-39 × 8 (110 kg) |
Најбољи део је што је њима Американцима скупо да плате авион 6. генерације 300 милиона …. Па Србија плаћа авион 4. 225 милиона !!!