Ukoliko se ovaj navodno plan sprovede u delo, osovina Rusija–Severna Koreja–Kina će praktično osporiti američku pomorsku dominaciju u Sredozemlju, Atlantiku i Tihom okeanu.
Veliki skepticizam vlada u SAD u pogledu planova Rusije u vezi sa prenosom takozvane „kritične tehnologije“ za izradu skoro nečujnih i opasno naoružanih nuklearnih podmornica u Severnu Koreju i Kinu.
Razlog je jednostavan i tiče se oblasti Arktika, odakle, kako je poznato, ruske podmornice „nevidljivo“ ciljaju SAD, a naravno i obrnuto.
Međutim, ukoliko Severna Koreja i Kina dobiju ovu naprednu rusku tehnologiju, one će same moći da ugroze SAD iz Tihog okeana.
Ratna mornarica SAD strahuje od prenosa ruskih podmorničkih tehnologija Kini i Severnoj Koreji.
Koje bi bile posledice ako Kina i Severna Koreja iskoriste prenos tehnologije ruskih podmornica?
Kako znamo, pozornica Tihog okeana trenutno predstavlja glavno područje interesa Pentagona, dok se Ratna mornarica SAD neprestano nalazi u prvim redovima u nastojanju da ograniči porast moći kineske, severnokorejske i ruske ratne mornarice.
Glavna zabrinutost odnosi se na vojnu saradnju ratnih mornarica ove tri zemlje širom zapadnog Pacifika, što predstavlja neposrednu pretnju zapadnim državama SAD-a.
Iako pomorska vazduhoplovna moć predstavlja glavno oruđe Američke ratne mornarice za nametanje na otvorenom moru Tihog okeana, prilazak obalama je jasno zasnovan na tehnološkoj nadmoći i floti podmornica koju ona poseduje, a koja broji skoro pedeset nuklearnih podmornica SSN, naspram dvanaestak kineskih i ruskih slične klase.
U ovoj oblasti, Ratna mornarica SAD može da računa na značajne tehnološke prednosti u odnosu na Kinu, čije podmornice tipa 09III (poput američkih SSN) smatraju da i dalje nisu dovoljno sposobne niti pouzdane da se suprotstave američkim podmornicama klase Los Angeles, a posebno podmornicama klasa Seawolf i Virginia.
Međutim, ova prednost bi mogla brzo da se smanji ako Peking i Pjongjang od Rusije dobiju kritičnu tehnologiju za svoje podmornice, poput one kojom raspolažu ruske podmornice najnovije klase Jasen, koje američki analitičari smatraju ekstremno efikasnim i opasnim.
Nesumnjivo je da je 2024. godina važna prelomna tačka za kineske napore na ovom polju, imajući u vidu početak testiranja novog nosača aviona Fudžijan (Fujian) od preko 80.000 tona, opremljenog elektromagnetnim katapultima, kao i izgradnju borbenih aviona šeste generacije J-35.
Time se otvara put za stvaranje ogromne kineske flote nosača aviona, potpuno sposobne da odgovori na izazove Ratne mornarice SAD u narednim godinama.
Upravo to i najavljuje i strahuje od toga američki admiral Sem Paparo, koji komanduje Zajedničkom komandom za Indijski i Tihi okean (US INDOPACOM).
Na taj način Kina i Severna Koreja automatski bi stvorile izuzetno opasnu podmorničku flotu, koja bi mogla da nadmaši američku, kao i onu NATO saveza, dovodeći tako celu Alijansu u ozbiljan rizik.
Američki analitičari procenjuju da bi Rusi, u cilju rešavanja različitih ekonomskih i vojnih problema u vezi sa sukobom u Ukrajini, mogli da predaju kritičnu tehnologiju ruskih podmornica klase Jasen, stvarajući opasan savez, koji bi svakako ugrozio američku dominaciju na svetskim morima.
Ruske podmornice blizu obala SAD
Američki Newsweek je ranije ove godine izvestio da američki komandanti i vojni posmatrači podižu uzbunu zbog aktivnosti ruske podmorničke flote kod obala Sjedinjenih Država.
Majkl Peterson, direktor instituta za pomorske studije (RMSI), koji istražuje rusku vojsku, rekao je: „Postoje indicije da su se „podmornice na nuklearni pogon sve češće raspoređene pored obala Sjedinjenih Država i u Sredozemnom moru kao i drugde duž evropske periferije.”
Peterson je dodao da rusko raspoređivanje podmornica liči na taktiku iz sovjetskog doba i ere Hladnog rata.
Rusija je nastavila sa jačanjem svojih podmorničkih sposobnosti i sprovodi testove sa svojom podmornicom Belgorod sa nuklearnim oružjem. U januaru ove godine, izveštaji su ukazivali na to da je Belgorod završio seriju testova torpeda Posejdon, koji je označen kao „super oružje“.
Ruska mornarica se može pohvaliti najraznovrsnijom podmorničkom flotom na svetu. Otkako se Sovjetski Savez raspao 1991. godine, zemlja neumorno radi na unapređenju svojih podmorničkih snaga. Naročito u poslednjih nekoliko godina, Moskva je razvila brojne podmornice koje mogu da dostignu do svih strateških ciljeva u Sjedinjenim Državama i kontinentalnoj Evropi.
Američki kontraadm. Majkl Studeman, komandant Kancelarije pomorske obaveštajne službe, istakao je rizik koji predstavljaju ruske podmornice klase Jasen kako je popularno poznata. Studeman je rekao: „Te podmornice su „veoma, veoma napredne“, imaju „sposobnosti za više misija“ i sve su aktivnije.
Sa oko 58, ruska mornarica broji jednu od najvećih svetskih podmorničkih flota. Ove podmornice mogu biti raspoređeni širom sveta.
Samo ravnoteža vojne moći garantuje mir ovoj planeti.