NaslovnaNovostiFrancuski medij: Ukrajinska vojska 'spoofing' metodom preusmerava dron Geran nazad u Rusiju...

Francuski medij: Ukrajinska vojska ‘spoofing’ metodom preusmerava dron Geran nazad u Rusiju i Belorusiju

Ukrajinski stručnjaci su naučili da daljinski reprogramiraju dronove Geranium i šalju ih na teritoriju Rusije i Belorusije. Ovu veoma sumnjivu informaciju izneo je francuski list Mond.

Publikacija navodi da ukrajinske oružane snage navodno vrše „spoofing“ u odnosu na ruske bespilotne letelice, što je presretanje satelitskih koordinata i njihova naknadna promena.

List takođe napominje da su od 24. do 26. novembra 43 letelice prešle granicu sa Ruskom Federacijom i Belorusijom, što je rekordan broj za dronove.

Međutim, treba napomenuti francuskim medijima da su takve manipulacije tehnički nemoguće.

Činjenica je da navigacija „Geran-2” radi u autonomnom režimu i nije pod uticajem signala spolja. Pored toga, misija leta se unapred učitava u bespilotne letelice i briše se iz memorije uređaja nakon što nestane napajanje na samom dronu (nakon što dron pogodi metu).

Uz to, navigacioni sistemi bespilotne letelice Geran-2 dobijaju TGPS satelitske vremenske oznake, koje se porede sa početnim indikatorima. Signal lažiranja koji bi konfigurisala ukrajinska vojska ima drugačiju vremensku oznaku.

Dakle, da biste lažirali GNSS signal, potrebno je ponovo pokrenuti softver drona, a to se ne može uraditi daljinski.

Geran-2

Od septembra 2022. godine, ruska vojska koristi bespilotne letelice iranske proizvodnje Shahed za napad na ukrajinske ciljeve.

U početku su ruske snage počele sa rojevima napada koristeći više dronova kamikaza odjednom, u serijama od pet i više, kako bi savladali ukrajinsku protivvazdušnu odbranu.

da li je razvijen i „nevidljivi mlazni geran 3 – ruska verzija shahed 238
Geran

Ruske snage su navodno koristile i pa 12 dronova za jedan napad. Zabeležen je čak i slučaj obaranja MiG-a 29 dronom Shahed.

Prema nekim izveštajima, ruske snage lansiraju i dronove kamikaze u parovima, pri čemu je jedan leti iznad drugog, kao rezerva ako donji bude oboren ili u slučaju da je donji dron uspešan, drugi može da se usmeri prema sledećoj meti.

Prošle godine fotografije olupine ruskih dronova, obojenih u crno, objavljene su na internetu. Ruske bespilotne letelice kamikaze „Geran-2” tokom tadašnjih napada na Kijev prvi put su ofarbane u crno kako bi bile teže uočljive na nebu noću.

Još jedno značajno unapređenje drona Geran-2 je ugradnja termovizijskih senzora za navođenje, koji omogućavaju optičko-elektronsko izviđanje iza neprijateljskih linija.

Postoje fotografije i verzije drona „Geran-2“ sa termobaričnom bojevom glavom. Fotografije olupine drona nakon takvog napada aktivno su se šire internetom.

Prošle godine se takođe proširila vest o još jednom poboljšanju bespilotne letelice Geran-2, a u pitanju je integracija LTE modema sa SIM karticama operatera Kijevstar u sisteme navođenja ovih dronova.

Takav sistem upravljanja je posebno važan kada su GPS radio-navigacioni kanali potisnuti elektronskim ratovanjem u L-opsegu. U takvim uslovima, protivnik je prinuđen da deaktivira GSM bazne stanice kako bi sprečio upotrebu bespilotne letelice Geran-2.

U januaru 2024. godine na teritoriji Ukrajine zabeležen je napad jurišne bespilotne letelice Geran u mlaznoj verziji, koja je razvijala brzinu veću od 500 km/h. Ukrajinski izvori su prvi izvestili o ovoj inovaciji, demonstrirajući olupine bespilotne letelice.

Kako smo ranije objasnili, Ukrajina već troši znatno više novca na suzbijanje dronova kamikaza nego što Rusija troši na proizvodnju i lansiranje ovih bespilotnih letelica koje su u osnovi iranskog dizajna.

Na primer, prosečan ruski  dron košta između 10 i 20.000 dolara, dok projektil IRIS-T košta oko 430.000 dolara, što je 20 puta više od cene  drona kamikaze.

Zanimljiv podatak je kako je Ukrajina potrošila oko 28,14 miliona dolara, od 13. septembra do 17. oktobra 2023. godine, na odbranu od ovih kamikaza dronova, prema proceni vojnih analitičara iz nevladine organizacije Molfar, zasnovanoj na podacima iz otvorenih izvora.

geran 2
geranj 2

Čak i ako  dronovi budu oboreni, oni i dalje iscrpljuju ukrajinske zalihe raketa zemlja-vazduh koje se i pored finansiranja zapada smanjuju. U krajnjem slučaju kamikaza dronovi su i planirani da budu uništeni u svojim misijama; stoga njihovo obaranje ne predstavljaja gubitak za rusku vojsku.

„Oni nisu laka meta“, priznaju ukrajinski zvaničnici, govoreći o bespilotnim letelicama koje skoro svakodnevno lansiraju Rusi, a iranskog porekla su, što znači da je, u stvarnosti, Geran/Shahed prava noćna mora za ukrajinsku protivvazduhoplovnu odbranu.

18 KOMENTARA

  1. Ako se ovo pokaže kao tačna vest naručio bih jedan taj uređaj da menjam tarife i broj očitanih kilovat sati na brojilu.
    U potpisu.
    Očajan građanin Srbije.

    Slažem se 13
    Ne slažem se 2
  2. Kakve nebuloze pišu ovi Banderovci, da ne kažem neku ružniju riječ – a situacija je sledeća:
    Najveći gubitnik u ovom ratu jesu Ukrajinici, običan narod. Na žalost, sudeći po nerealnim izjavama cioniste Zelenskog ovaj rat će trajati još par godina. Još gubitaka mladih života za interese “великих”.

    Slažem se 19
    Ne slažem se 3
  3. Benderovcima jedino preostaje da lažu, ali mnogo lažu, domaću i svetsku javnost, kako bi stvorili privid ravnoteže snaga. Igraju na poslednju kartu.

    Slažem se 18
    Ne slažem se 3
  4. Па ти ликови који су то урадили су суви генијалци. Добили авионску карту за США у једном правцу.

    Slažem se 6
    Ne slažem se 2
  5. I došao Francuz i vratio sve grane nazad u Rusiju veću glupost nisam čuo, a ja čuo da Rusi sve te vaše senke i druge rakete jednim potezom vraćao kod proizvođača.

    Slažem se 12
    Ne slažem se 2

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave