NaslovnaAnalitikaKako ukrajinski sukob odmiče tako raste mogućnost da NATO baci svoje 'dronove-kamikaze',...

Kako ukrajinski sukob odmiče tako raste mogućnost da NATO baci svoje ‘dronove-kamikaze’, Letniju, Litvaniju i Estoniju na Rusiju

Polako se završava i treće godina SVO. Podsetimo se da je ona pokrenuta u cilju pomoći narodu Donbasa, demilitarizacije i denacifikacije Ukrajine.

Kako se sukob širi, Ruska federacija se bliži direktnom sukobu s državama NATO. Da li će do njega zaista doći, veliko je pitanje. Te države su već ionako prilično upletene u ovaj sukob, direktno i indirektno.

Međutim, SVO je otvorila još jedno pitanje – mogući front prema baltičkoj trijadi bivših sovjetskih republika (o kojima smo već pisali). On praktično već postoji, pitanje je da li će biti aktiviran. Bez odlučnih poteza Rusije na diplomatskom (da li i na vojnom?) planu, ovo pitanje izaziva mnoge mračne asocijacije i nedoumice.

Na osnovu onoga što znamo i o čemu smo pisali (”Baltička trijada”, ”Ne tuguj, bronzana stražo”, itd), može se reći da je proces denacifikacije i demilitarizacije trebalo najpre da se obavi upravo u tim trima zemljama.

Mržnja prema Rusiji otvoreno je iskazivana već ulaskom Nemaca tokom Drugog sv. rata, pa i ranije. Te tri države su još pre Majdana krenule ukrajinskim putem.

Stupivši u EU i NATO, sproveli su dezindustrijalizaciju, podelili i zavadili stanovništvo, počeli sistematski nipodaštavati i maltretirati rusko stanovništvo, njihov jezik i kulturu; veličali su nacističke zločince i počeli da skrnave spomenike palih ratnika iz Drugog sv. rata.

balticka trijada
balticka trijada

U isto vreme, počeli su da niču spomenici loklnim nacistima, uz davanje novih imena ulicama i gradovima. 

Paralelno s tim počela je aktivna vojna priprema kojom je dograđivan i stvaran bedem NATO pred Vilnusom, Rigom i Talinom, u skladu s planovima Brisela i Vašingtona. Duž granice s Rusijom i Belorusijom prave se utvrđenja koja se simbolično zovu Baltički bedem, slično ”Porošenkovom bedemu” u Donbasu.

Očigledno je da se stanovnici ovih zemalja aktivno pripremaju za eventualni sukob s Rusijom.

Reklo bi se da Ruska Federacija, zbog minijaturnog položaja ovih zemalja tu opasnost ne doživljava previše strogo, ali je jasno da na taj još neotvoreni front budno motri. Ko će ga prvi otvoriti jeste pitanje svih pitanja.

Sa stanovišta napora NATO, ove zemlje bi mogle da posluže kao ”dron-kamikaze”, pokušavajući da joj nanesu, dok mogu, što veću štetu na tom krilu novog Istočnog fronta.

Oni to, zahvaljujući krilnoj geografskoj poziciji, realno i mogu. Svaki školovani vojskovođa zna koliko je važan bočni, flankirani udar. 

Šta ko u toj podeli uloga može uraditi?

Litvanija može da zabrani prolaz preko svoje teritorije i udružena s Poljskom da aktivira kopnenu blokadu Kalinjingradske oblasti.

Mala Estonija bilo samotalno, bilo s Finskom, može učestvovati u blokadi ruskog morskog saobraćaja time što bi minirala Finski zaliv, a zatim protivbrodskim raketama dejstvovala po minolovcima koji bi pokušali da razminiraju farvater, odnosno glavni morski put.

letonski vojnik na grančnom prelazu
letonski vojnik na grančnom prelazu

Iz Letonije se mogu postojano lansirati udarni dronovi-kamikaze, onako kako sada poleću s teritorije Ukrajine. To znači da bi Rusi morali značajan deo sredstava i snaga odvojiti kako bi zaštitili Sankt-Peterburg, kao i vojnu infrastrukturu na severu države.

Ukoliko bi pak u tim trima zemljama bile razmeštene američke konvencionalne rakete srednjeg i malog dometa, smesta se otvaraju mnoge slutnje povodom tog poteza o kojima je teško i razmišljati. Njihovo vreme doleta do Moskve meri se minutama.

Baš kao i Ukrajina, baltičke države su veliki aduti, ali i lutke na koncu, i sigurno će jednog trenutka na neki način biti iskorišćene, kako bi se olakšao pritisak na Ukrajinu ili sprečio njen kolaps.

Pre ili kasnije, ove veštački i na silu stvorene pretnje nateraće Rusiju da reaguje, a to je ono čemu teže Brisel i Vašington. Pri tom nema mnogo opcija za odgovor.

Jedan, koji se najviše eksponira i spominje, jeste proboj takozvanog Suvalkijskog koridora do Kalinjingrada iz pravca Belorusije preko Litvanije i, moguće, Poljske.

To će, s jedne strane, odseći baltičke države od ostalih kontinentalnih članica NATO i povezati Kalinjingrad s maticom. Ostaje pitanje šta će u tom slučaju raditi skandinavske zemlje koje su tu, blizu, na severnom pravcu prema Rusiji, a to su Norveška, Švedska i Finska. 

mogući pravci napada iz rusije
mogući pravci napada iz rusije

S druge strane, vojnički gledano, nije najjasnije kako će Rusi zadržati taj koridor i preko njega snabdevati Kalinjingrad, kad postoji mogućnost artiljerijskog i vazdušnog napada iz Litvanije i Poljske.

Jasno je da polovične mere neće rešiti problem, već će stvoriti uslove za eskalaciju. Drugim rečima, SVO bi se proširila na baltičke države. To je vrlo ozbiljan zadatak koji bi morao da bude realizovan angažovanjem profesionalnog armijskog korpusa, možda čak i dva.

Svakako da to neće biti šetnja kroz ove tri države jer smo već naglasili da one razmatraju sva scenarija i da su svesni svoje pozicije. Pretpostavka je da bi skupo prodali svoju kožu, nezavisno od mogućeg partizanskog pokreta koji bi formirali državljani ruskog porekla. 

Treći scenario i mogućnost trebalo bi da bude zasnovan na negativnim iskustvima Severnog vojnog okruga s početka SVO u Ukrajini. Jedna od najvećih grešaka bila je ta da se Zapadna Ukrajina odseče od njenih istočnoevropskih suseda u NATO, pri čemu je Kijevu ostavljen izlaz na Crno more preko Odese.

Posledica toga je da sada strana vojna pomoć stiže u Ukrajinu tim putem. Veoma otežano, ali stiže, odlažući konačan završetak i ispunjenje zadatih ciljeva SVO. 

Šta ako pribaltičke zemlje budu uporne i ohrabrene u svojim namerama? Šta ako situacija bude takva da se ne može, kao sada, minimizirati ili zanemariti?

Rekli bi se da je racionalno rešenje izolovati poprište operacija odsecanjem Litvanije od Poljske preko Suvalkije (Suvalkija, Sūduva, istorijski region na jugu Litvanije u reonu reke Nemen). Tada bi ove tri države mogle da se snabdevaju samo morskim ili vazdušnim putem.

suvalki koridor
suvalki koridor

To znači da će na teritoriji ovih bivših sovjetskih republika morati da se uspostavi ”A2AD” (anti-access and area denial), zona ograničenog pristupa i manevra. To će reći – Rusi će morati da izvode napade na brodove i avione koji pokušaju da prekrše tu zabranu, a VKS će morati vrlo brzo da razvale celokupnu vojnu infrastrukturu neprijatelja.

Kako stoje stvari, malo je država koje na ovaj ili onaj način nisu uključene u SVO; baltičke zemlje su vrlo aktivne u tome, ne biraju se reči ni sredstva, jer se oslanjaju na moćnog saveznika, motivisane vekovnom mržnjom prema svom velikom susedu.

12 KOMENTARA

    • Цивили нису криви, елите су главни кривци, јер цела плејада политичара на власти је из америчког ембриона, корисни идиоти, али народ је на крају тај који плаћа цену

      3
      2
      • Ali taj isti narod može da se podigne poslaže embrione po drveću i uličnim lampama pa nastavi mirno živjeti

        2
        1
    • Nisam baš siguran(ostavljam odgovor na to pitanje profesionalcima),ali sam siguran da ti imaš urodjen nedostatak smisla za humor(čak i onaj crni).

  1. Trebao je Staljin još 1940 organizovati operaciju deportacije celokupnog stanovništva Baltičkih zemalja,potrpati ih u stočne vagone i postepeno kompoziciju po kompoziciju pravo u Sibir,Kazahstan ili Daleki istok(sjajno bi poslužili kao radna snaga).

    4
    3
  2. Ове три балтичке државе су навелико жртвоване, а имају и проблем са великим одливом становништва, али велики проблем могу бити велике шуме којима балтичке земље обилују, ако Руси уђу дубље у Украјину, постоји велика бојазан да ће те три државе бити гурнуте у рат!
    Оне баш и нису нешто јаке, али довољно да одвуку 200000 Руса, али балтичке земље могу бити коридор за дејствовање ракетама дугог домета, као и све скандинавске земље које ће за сигурно бити гурнуте у рат… Пољаци ће исто сигурно ући!
    Руси ће ићи да им у том случају да их полупају тактичким нуклеаркама, које ће за сигурно осакатити балтичке, као и скандинавске земље, а о Пољацима нећу ни причати, а то може да повуче и друге потезе који се неће свидети никоме!
    👏👏👏Ивићу!

    10
    • Све три прибалтичке државице и украјину нипошто не тући атомском, јер су близу и белорусија и русија, то треба угазити тенковима, пољску зато треба треба раскопати са 2 или 3 сармата да не остане камен на камену и спалити свих 50 милиона пољака, а то што ће тим нападом усмрдити пола немачке, чешку и словачку, тим боље

      6
      2
      • Тактичке до 5кт имају удар као и она детонација у Бејруту када 2500 тона азотног ђубрива експлодирало у луци је еквивалент тактичке нуклеарке од 2кт,а то је баш била детонација!
        5кт тактичке нуклеарке је направљена да спали у радијусу од 5 км, али понајвише да осакати средства везе, као и сву другу електронику, јер без ње је све остало неупотребљиво… Има цака код тактичких… Оне где груну, после извесног времена трупе могу да прођу, интерконтиненталне су сасвим друга прича,примера ради, хидрогенска бомба је направљена да спали све, али да ниво радијације остави у пристојној количини…

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave