NaslovnaNovostiUkrajinsko ratno vazduhoplovstvo signaliziralo uspešan rad PVO sa čak 72 od 76...

Ukrajinsko ratno vazduhoplovstvo signaliziralo uspešan rad PVO sa čak 72 od 76 ruskih dronova oborenih sinoć

U noći 14. septembra gađani su ciljevi u Odeskoj, Poltavskoj, Viničkoj, Žitomirskoj i Kijevskoj oblasti.

Rusija nastavlja da sprovodi svoju operaciju na ukrajinskoj teritoriji. U noći 14. septembra, Oružane snage Rusije gađale su različite ciljeve u nizu regiona Ukrajine.

Resursi za nadgledanje i ukrajinska paravojna javnost izvestili su da se desetine ruskih jurišnih dronova, u obliku grupa bespilotnih letelica kamikaza porodice „Geranijum“, kretalo preko teritorije zemlje.

Dronovi su napali Odesku, Nikolajevsku, Hersonsku, Poltavsku, Harkovsku, Kijevsku, Žitomirsku, Dnjepropetrovsku, Čerkasku, Viničku i Sumsku oblast, kao i deo Donjecka koji je idalje pod kontrolom Ukrajine.

Oko 01:30 pojavile su se informacije o radu PVO Oružanih snaga Ukrajine i o snažnim eksplozijama u Odesi, kao i u predgrađu Černomorska (Iljičevsk). U 02:30 ovde je prijavljen ponovni napad.

U periodu od 01:35 do 03:25 primljane su različite informacije o eksplozijama u Brovarima i Obuhovskom okrugu Kijevske oblasti.

U 02:30 dronovi su iz Rusije odleteli u Viničku oblast. Pojavile su se publikacije o radu PVO i eksplozijama.

U 03:20 dogodile su se eksplozije u oblastima Žitomir i Poltava. U 04:20 ponovljene eksplozije dogodile su se u Žitomirskoj oblasti.

Ujutro je ukrajinsko ratno vazduhoplovstvo u svom izveštaju signaliziralo da je protivvazdušna odbrana Oružanih snaga Ukrajine navodno oborila 72 od 76 dronova koje je lansirala Rusija.

Pomenute bespilotne letelice su prema tvrdnjama Kijeva neutralisane u okviru Odeske, Nikolajevske, Hersonske, Poltavske, Harkovske, Kijevske, Žitomirske, Dnjepropetrovske, Čerkaske, Viničke i Sumske oblasti, kao i Donjecku.

Ukrajinska strana nije dala nikakve detalje, a nije to činila već duže vreme. Stoga, da bi se razjasnila situacija, vredi sačekati izveštaj ruskog Ministarstva odbrane.

Da su Rusi dronovima prethodnih dana iscrpljivali ukrajinsku PVO, što sugeriše da se uskoro očekuju masovni raketni udari, pisali smo pre jednog dana. Noćašnji napadi potvrđuju ovu teoriju.

Rusija razvila uspešnu taktiku za korišćenje kamikaza dronova

Od septembra 2022. godine, ruska vojska koristi bespilotne letelice iranske proizvodnje Shahed za napad na ukrajinske ciljeve. Nakon toga počinju da prave sopstvene usavršene verzije Shahed-136, Geran.

005 geranj 2
Geranj-2

U početku su ruske snage počele sa rojevima napada koristeći više dronova kamikaza odjednom, u serijama od pet i više, kako bi savladali ukrajinsku protivvazdušnu odbranu. Ruske snage su navodno koristile i pa 12 dronova za jedan napad. Zabeležen je čak i slučaj obaranja MiG-a 29 dronom Shahed.

Prema nekim izveštajima, ruske snage lansiraju i dronove kamikaze u parovima, pri čemu je jedan leti iznad drugog, kao rezerva ako donji bude oboren ili u slučaju da je donji dron uspešan, drugi može da se usmeri prema sledećoj meti.

Od početka decembra čini se da je ruska vojska smanjila upotrebu kamikaza dronova iranske proizvodnje. Ukrajinski vojni zvaničnici rekli su da je ruska vojska prestala da lansira ove dronove jer navodno ne mogu da rade zimi

Dok su drugi izveštaji sugerisali da je prekid korišćenja dronova kamikaza bio privremen jer je Rusija iscrpila zalihe bespilotnih letelica (UAV) proizvedenih u Iranu, i verovatno će nabaviti još. 

Šta god da je bio razlog, Rusija je nastavila da koristi bespilotne letelice kamikaze od početka decembra pa nadalje, o čemu svedoči i Jurij Ihnat, portparol komande ukrajinskog vazduhoplovstva, 7. decembra u saopštenju.

Međutim, u poslednje vreme, lansiranja dronova nisu bila česta ako je verovati tvrdnjama ukrajinskih zvaničnika.

shahed
shahed

Kancelarija za medije Južnih odbrambenih snaga Ukrajine saopštila je da su Rusi sada usvojili novi pristup raspoređivanja ovih kamikaza dronova u talasima.

„Činjenica da ih ne koriste tako često kao dronove iz prethodne serije ukazuje na izvesnu promenu u taktici njihovog delovanja“, rekla je Natalija Gumenjuk, šef Zajedničkog koordinacionog pres centra Odbrambenih snaga Jug, na pitanje koliko često ruska vojska lansira dronove kamikaze na jugu.

„Pokušavaju da ih koriste za otkrivanje protivvazdušne odbrane; prvi talas služi da otkriva, a zatim sledeći talas je udarni. To smo shvatili iz njihovih ranijih napada na naše PVO i energetske sisteme“, objasnila je Gumenjuk.

Kako smo ranije objasnili, Ukrajina već troši znatno više novca na suzbijanje dronova kamikaza nego što Rusija troši na proizvodnju i lansiranje ovih bespilotnih letelica.

probijen metkom kamikaza dron geran 2 nastavio da leti
probijen metkom kamikaza dron geran 2 nastavio da leti

Na primer, prosečan ruski dron košta između 5 i 20.000 dolara, dok projektil IRIS-T košta oko 430.000 dolara, što je 20 puta više od cene drona kamikaze.

Navodi se da je Ukrajina potrošila oko 28,14 miliona dolara, od 13. septembra do 17. oktobra 2022. godine, na odbranu od ovih kamikaza dronova, prema proceni vojnih analitičara iz nevladine organizacije Molfar, zasnovanoj na podacima iz “otvorenih izvora“.

Čak i ako dronovi budu oboreni, oni i dalje iscrpljuju ukrajinske zalihe raketa zemlja-vazduh koje se i pored finansiranja zapada smanjuju. U krajnjem slučaju kamikaza dronovi su i planirani da budu uništeni u svojim misijama; stoga njihovo obaranje ne predstavljaja gubitak za rusku vojsku.

1 KOMENTAR

  1. Aaaaaaaaaaaaaaa😂😂😂😂😂😂😂😂😂, sa 400.000 evra ruše dron od 5.000 evra 😂😂😂😂😂😂😂Pa ukraninci,vi MORATE propasti,a i Zapad sa vama 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave