Novi snimak iz Ukrajine pokazao je uspešan napad ruske kamikaza bespilotne letelice Lancet na patrolni brod u službi ukrajinske mornarice. Napad se dogodio u ukrajinskoj pozadini daleko od fronta.
Ruska bespilotna letelica udarila je u patrolni brod koji je plovio duž reke Južni Bug u blizini grada Nikolajeva. Cilj je uspešno gađen na velikoj udaljenosti od oko 50 kilometara od najbližih ruskih položaja.
Ruska bespilotna letelica Lancet udara u patrolni čamac, verovatno iz SAD, u pozadinu Nikolajevske oblasti pic.twitter.com/Nv9owNkgX6
— Oruzje Online (@oruzjeonline) March 18, 2024
Napad je snimila još jedna ruska izviđačka bespilotna letelica, koja kao što vidimo nije imala nikakvih prepreka da leti u dubokim ukrajinskim pozadinama.
Sudeći po snimku, ruski Lancet je udario u prostor kabine sa desne strane čamca.
Neki stručnjaci su pretpostavili da je meta ruskog udara bio jedan od patrolnih brodova klase Island iz Sjedinjenih Država prebačenih u Ukrajinu. Ukupno, Sjedinjene Države su predale 4 patrolna čamca klase Island Kijevu, nakon što su otpušteni iz službe u mornarici SAD.
Jedan od njih, Slavjansk, uništen je zajedno sa delom posade još u martu 2022. godine. Ostali čamci su čamci Starobilsk, Fastov i Sumi, koji su još uvek bili u upotrebi.
Nakon početka eskalacije sukoba u Ukrajini, bespilotna letelica Lancet je unapređena, a neprijateljstva su otkrila da lako može da dostigne ciljeve na dometu čak do 70 km, što je značajno proširilo listu ciljeva koji se gađaju u ukrajinskim pozadinskim regionima.
Udarci dronovima Lancet često se izvode u paru sa izviđačkim dronom iste kompanije ZALA, koji traži ciljeve i usmerava Lancet u njih. Ovaj jeftini ali efikasni dron kamikaza dolazi iz fabrike Kalasnjikov, a pored još nekih plovila, video dokumentovno je i kako uništava čak četiri aviona nesmotreno parkirana na ukrajinskim aerodromima.
Poslednji zabeležen slučaj odigrao se u decembru 2023. godine kada je pogodio Su-25 ukrajinskog vazduhoplovstva u bazi Dolgincevo. U oktobru iste godine, cilj je bio još jedan Su-25.
U septembru, ruski Lancet je uništio ukrajinski MiG-29 u istoj vazduhoplovnih bazi. Dok je još jedan MiG-29 pogođen na aerodromu Kulbakino u Mikolajevskoj oblasti.
Patrolni brodovi klase Island
Sa druge strane, patrolni čamci klase Island od 110 stopa su modifikacija za obalske straže veoma uspešnog patrolnog čamca britanskog dizajna.
Sa odličnim dometom i pomorskim sposobnostima, svi brodovi klase Island su nazvani po američkim ostrvima, a zamenili su starije patrolne čamce klase Cape od 95 stopa. Opremljeni su naprednom elektronikom i navigacionom opremom.
Prvi u klasi, Farallon je pušten u rad u februaru 1986. i dodeljene su mu patrolne dužnosti u Majamiju, Florida. Mornarica SAD ih je nabavljala postepeno, a uključujući konačnu narudžbu za dvanaest dodatnih brodova, na kraju je u upotrebi bilo ukupno 49 patrolnih brodova klase Island.
Kao patrolni čamci namenjeni moru, od brodova klase Island se očekuje da obavljaju operacije nadzora, sprovođenja zakona i sprečavanja krijumčarenja droge, miganata, kao i poslove potrage i spašavanja. Mogu ostati na pučini do 5 dana, a raspolažu nosivosti od tri tone.
Od 2023. godine, rashodovani patrolni čamci američke mornarice klase Island nalaze se u upotrebi od strane grčke mornarice. Grčka je peta zemlja kojoj su SAD prodale svoje rashodovane patrolne čamce Island klase za pomorske snage, posle Pakistana, Gruzije, Kostarike i Ukrajine.
U američkoj službi plovila se postepeno zamenjuju većim i sposobnijim klase Sentinel dužine 154 stope (takođe poznatim kao Fast Response Cutters ili Webber-klase), dizajna (Stan Patrol 4708) holandske Damen grupe.