Kako prenosi portal Svobodnaja presa, ruski stručnjaci su uspeli da sa dna Crnog mora podignu olupinu američke bespilotne letelice MQ-9 Reaper. Autori publikacije podsećaju da su nakon pada drona SAD bile prinuđene da prekinu izviđačke letove u blizini granica Krima kako bi izbegli nove slične incidente koji bi mogli da dovedu do eskalacije.
Međutim, ruski inženjeri su navodno već uspeli da prouče olupinu drona i dobiju mnogo korisnih informacija o dizajnu i principima rada radio-elektronskih komponenti uređaja, kao i o njegovoj optičkoj opremi za izviđanje.
U ovom trenutku, stručnjaci AD „Radioelektronske tehnologije“ i FSBI „Centralni istraživački institut Vazdušno-kosmičkih snaga“ Ministarstva odbrane Rusije proučavaju elektronsko punjenje „Reaper-a“.
Konkretno, već se pažljivo proučavaju optoelektronski kompleks AN/AAS-52 i izviđački radarski kompleks AN/API-8. Telemetriju i bezbedne satelitske komunikacione stanice, kao i terminal za razmenu podataka Link-16, takođe detaljno proučavana ruski stručnjaci.
Određivanje frekvencijskih parametara telemetrijskih sredstava i procena nivoa otpornosti na buku drona MQ-9 Reaper će pomoći da se dalje simuliraju efikasni načini protivdejstva takvim bespilotnim letelicama ruskim sredstvima elektronskog ratovanja.
Mogućnosti američkih uređaja za nadzor dugog fokusa, uključujući tip i rezoluciju matričnih fotodeteora, biće pažljivo proučavane. Ovo će im omogućiti da razumeju sposobnosti američkih izviđačkih dronova da identifikuju rusku opremu na različitim udaljenostima.
Incident sa MQ-9 Reaper-om dogodio se 14. marta, kada je jedan od boraca Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije koji je pratio dron napravio oštar manevar, neprimetan od strane operatera drona, usled čega je oštećena elisa na bespilotnoj letelici. Nakon što se dron srušio u Crno more, ruski specijalisti su poslali ekspediciju da iz vode izvade olupinu drona, o čemu je zvanično saopšteno.
Treba napomenuti da izvlačenje olupine bespilotne letelice MQ-9 Reaper sa dna Crnog mora nije zvanično prijavljeno.