NaslovnaNovostiRuski bombarderi Tu-22M3 naoružani krstarećim raketama H-22/32 patrolirali iznad neutralnih voda Baltika

Ruski bombarderi Tu-22M3 naoružani krstarećim raketama H-22/32 patrolirali iznad neutralnih voda Baltika

Rusko Ministarstvo odbrane saopštilo je da su 17.12.2024. dva dalekometna bombardera tipa Tu-22M3, koja pripadaju Vazdušno-kosmičkim snagama Ruske Federacije, obavila planirani let iznad neutralnih voda Baltičkog mora.

“Na određenim delovima leta, dva bombardera su bila praćena lovačkim avionima stranih država,” navedeno je u saopštenju ministarstva, koje prenosi agencija Interfaks.

“Bombarderi Tu-22M3 bili su tokom leta u pratnji ruskih lovaca Su-30SM i Su-27. Let je trajao više od pet sati,” saopštili su predstavnici ministarstva.

Prema njihovim navodima, posade dalekometne avijacije iz sastava Vazdušno-kosmičkih snaga redovno obavljaju letove iznad neutralnih voda Arktičkog okeana, severnog Atlantskog okeana, Tihog okeana, Crnog mora i Baltičkog mora.

“Svi letovi aviona iz sastava Vazdušno-kosmičkih snaga Ruske Federacije obavljaju se u strogoj saglasnosti sa pravilima korišćenja međunarodnog vazdušnog prostora,” zaključili su ruski vojni zvaničnici.

Tu-22M3 je supersonični bombarder dugog dometa, nosilac krstarećih raketa. U NATO klasifikaciji poznat je pod nazivom Backfire.

Pored strateških bombardera Tu-160 i Tu-95MS, avioni Tu-22M3 pripadaju dalekometnoj avijaciji. Ovi avioni čine vazdušnu komponentu nuklearne triade Ruske Federacije. Takođe, bombarderi mogu izvoditi napade konvencionalnim oružjem, uključujući krstareće rakete.

Svaki bombarder Tu-22M3 nosio je ispod krila po jednu krstareću raketu H-22/32.

Televizijski kanal Zvezda, Ministarstva odbrane Rusije, objavio je kratak video-materijal o misiji koju su u utorak izvršili bombarderi Tu-22M3. Iz analize materijala proizilazi da je let započet noću i da se odvijao u uslovima smanjene vidljivosti.

Tokom leta, svaki bombarder Tu-22M3 nosio je ispod krila po jednu krstareću raketu Kh-22/32. Po povratku na aerodrom stalnog baziranja, rakete su i dalje bile na svom mestu, što znači da avioni nisu upotrebili naoružanje iz svog arsenala.

Verovatno je da bombarderi Tu-22M3 pripadaju 52. bombarderskom pukovniku – Šajkovka (regija Kaluga), koji je deo 22. bombarderske divizije – Engels (regija Saratov) iz sastava dalekometne avijacije (strateška avijacija). U sastavu ovog puka nalaze se dve eskadrile bombardera ovog tipa (oko 20 aviona).

Rusija koristi i modernizovane dalekometne bombardere Tu-22M3M

Ruske Vazdušno-kosmičke snage [VKS] počele su da popunjavaju svoj inventar modernizovanim bombarderima još prošle godine.

U pitanju su modernizovani raketni bombarderi Tu-95MSM i Tu-22M3M. Saopštenje je tada došlo od general-potpukovnik Sergeja Kobilaša u intervjuu ruskim medijima. Kobilaš je tada rekao da je modernizacija u toku i da se odvija po planu.

Prošle godine izveštavali smo o prvom probnom letu T-160M – prvog napravljenog od nule i čisto ruskog bombardera.

Modernizacija Tu-22 do nivoa „M3M“ trajala je nekoliko godina. Tu-22M3M je trebalo da uđe u službu 2021. Bombarder je prvi let nakon modernizacije izveo krajem decembra 2019. godine.

Prema ruskim izvorima, Tu-22M3M je naslednik nekih tehnoloških rešenja iz Tu-22M4, modernizacije koju je Ministarstvo odbrane Rusije prekinulo godinama unazad. Rečeno je da će avionika i oprema biti ista kao kod Tu-160M.

Tu-22M3M koristi unapređeni turboventilatorski motor Kuznjecov NK-32-02 sa dogrevanjem za veću bruto težinu i duži let.

"H-50" - nova krstareća raketa za "Tu-22M3"
“H-50” – nova krstareća raketa za “Tu-22M3”

Novi unapređeni bombarderi Tu-95MSM i Tu-22M3M sada mogu biti opremljeni sistemom za dopunu goriva u letu. Rusija je ukinula ovaj sistem pre mnogo godina, usled zahteva prema sporazumima o nuklearnom razoružanju između SAD i Rusije.

Razlog zašto Tu-22M3M izaziva veće interesovanje je izjava gospodina Jurija Sljusara, šefa United Aircraft Corporation, da je ova modifikacija zapravo novi bombarder. Jedino što je ovaj avion nasledio od starijih verzija je trup, rekao je Slusar u intervjuu 2019. godine.

Sljusar je najavio i da će Tu-22M3M imati mnogo veći borbeni potencijal. Pored nove avionike, bombarder dobija sisteme za elektronsko ratovanje, novi radar, novu zaštitu i novi sistem za prenos podataka.

Prema pisanju ruskih medija, Tu-22M3M je dobio novi, ergonomičniji kokpit, kao i poboljšani okvir aviona koji bi trebalo da traje i tri decenije.

Arsenal bombardera će činiti protivbrodsku raketu H-32, koja ima operativni domet od 600 km. Očekuje se da će i hipersonična raketa H-47 Kindžal postati deo arsenala bombardera. Prema nekim izvorima, Tu-22M3M će dobiti krstareće rakete velikog dometa vazduh-zemlja, ali se tačni model ne pominje.

Tu-22M3M dobija sisteme i avioniku teškog strateškog bombardera Tu-160M. Dok je naoružanje Tu-22M3M veoma slično naoružanju drugog ruskog nosača raketa koji već uveliko dominira ukrajinskom sukobom – MiG-31BM.

tu 22m3 baca fab 150
tu 22m3 baca fab 150

Veruje se da Rusija ima 100 bombardera Tu-22M3. Međutim, podaci su kontroverzni, jer neki izvori kažu da je broj nešto veći od 60.

Prema ranijem pisanju ruskih medija, Rusija će unaprediti 30 jedinica Tu-22M3 na nivo Tu-22M3M. Tu-22M je trenutno stacioniran u ruskim vazdušnim bazama Olenja, Bela, Djagilevo i Šajkovka.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave