NaslovnaNovostiUSAF odlaže odluku o programu budućeg lovca šeste generacije, NGAD, prebacujući loptu...

USAF odlaže odluku o programu budućeg lovca šeste generacije, NGAD, prebacujući loptu na administraciju Trampa

Ratno vazduhoplovstvo Sjedinjenih Američkih Država (US Air Force) odlučilo je da prepusti budućoj administraciji Donalda Trampa donošenje odluke o daljoj sudbini programa Next Generation Air Dominance (NGAD), namenjenog za zamenu flote aviona F-22 Raptor.

Odluka dolazi nakon što je tokom leta program razvoja aviona šeste generacije pauziran zbog zabrinutosti oko njegovih troškova, a počela je i nova procena potreba za buduće ratne sukobe.

Revizija programa uključuje redefinisanje potreba za očuvanje vazdušne nadmoći u potencijalnim sukobima sa velikim rivalima poput Kine, kao i redizajn programa NGAD radi smanjenja troškova – potencijalno čak i ispod cene F-35 aviona. Odluka o daljem razvoju programa prvobitno je bila planirana za kraj decembra.

Međutim, u četvrtak je objavljeno da sekretar ratnog vazduhoplovstva Frenk Kendal neće doneti odluku o NGAD-u. Umesto toga, Departman ratnog vazduhoplovstva nastaviće analizu i ostaviti opcije otvorene za narednu administraciju.

Ratno vazduhoplovstvo saopštilo je da produžava postojeće ugovore sa kompanijama kako bi nastavilo razvoj tehnologije za NGAD, smanjilo rizike i očuvalo timove u industriji, omogućavajući dalji napredak u razvoju sistema i dizajna.

boeing 3d koncept za ngad sekretar vazduhoplovnih snaga frenk kendal rekao je da bi svaki ngad lovac sa posadom mogao kostati vise stotina miliona dolara
boeing 3d koncept za ngad sekretar vazduhoplovnih snaga frenk kendal rekao je da bi svaki ngad lovac sa posadom mogao kostati vise stotina miliona dolara

Detalji o ugovorima, uključujući njihovu vrednost i trajanje, nisu otkriveni. Pretpostavlja se da su Lockheed Martin i Boeing glavni konkurenti za izgradnju NGAD-a, dok bi Northrop Grumman mogao razmotriti povratak u program, u zavisnosti od strategije Ratnog vazduhoplovstva.

Prema pisanju Defense News-a od 5. decembra, program NGAD ima za cilj zamenu aviona F-22 Raptor tokom 2030-ih godina. NGAD bi bio centralni element „porodice sistema“ koja bi uključivala i autonomne dronove poznate kao kolaborativni borbeni avioni (CCA).

Očekuje se da NGAD koristi adaptivni motor nove generacije, najsavremenije senzore, oružje i tehnologije za razmenu podataka.

Prvobitno, plan je bio da se ugovor za NGAD dodeli 2024. godine, ali je taj proces pauziran. Nakon izveštaja o problemima sa budžetom, Kendal je u junu izjavio da je programu potreban redizajn kako bi se troškovi stavili pod kontrolu. Procene su da je početna cena NGAD-a bila tri puta veća od cene F-35, koja iznosi između 82 i 109 miliona dolara po komadu.

„Koncept porodice sistema Next Generation Air Dominance je živ i zdrav“, rekao je Kendal, naglašavajući da se razmatra da li je trenutni dizajn pravi put ili treba napraviti kompromis radi smanjenja troškova.

Na konferenciji u septembru, general Džim Slajf, zamenik načelnika Generalštaba, izjavio je da Ratno vazduhoplovstvo preispituje kako će postići vazdušnu nadmoć u izuzetno izazovnim uslovima, nagoveštavajući da fokus možda neće biti samo na razvoju aviona šeste generacije.

jos jedan 3d koncept ngad iz airandspaceforces magazina
jos jedan 3d koncept ngad iz airandspaceforces magazina

U međuvremenu, budući predsednik Donald Tramp imenovao je Elona Maska i Viveka Ramasvami u savetodavnu grupu za efikasnost vlade. Obojica su izrazili skepticizam prema investicijama u avione sa posadom, favorizujući dronove i hipersonične rakete.

Mask je na Tviteru izjavio da su „borbeni avioni sa posadom zastareli u eri dronova“ i kritikovao one koji nastavljaju da razvijaju takve platforme. S druge strane, Ramasvami je na forumu u Vašingtonu naglasio potrebu za većim ulaganjima u tehnologije sa većim povratom investicija.

Ratno vazduhoplovstvo potvrdilo je da ima dovoljno sredstava za nastavak istraživanja i razvoja NGAD tehnologije i da će se rad na CCA programu nastaviti bez prekida.

Podsetimo, divovi Lockheed Martin i Boeing takmičili bi se za razvoj NGAD-a, budućeg američkog lovca šeste generacije.

Iz Lockheed Martina su krajem prošle godine objavili novu sliku svoje studije aviona NGAD, a paralelno sa njima Boeing se takođe nada da će dobiti ugovor. Američki zvaničnik je otkrio i ogromnu cenu po komadu NGAD, neverovatnih 300 miliona dolara.

2 KOMENTARA

    • Mogu da ih štancaju kolko god žele ali šta da rade sa tim dolarima kad nemaju mozgove koji će da naprave 6.generaciju.

      Slažem se 2
      Ne slažem se 1

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave