NaslovnaNovostiBugarska poslala 8 paketa vojne pomoći Ukrajini – kao kompenzaciju očekuju veoma...

Bugarska poslala 8 paketa vojne pomoći Ukrajini – kao kompenzaciju očekuju veoma velike sume novca

Bugarska je poslala osam paketa vojne pomoći Ukrajini, uključujući oružje, opremu i municiju, striktno poštujući odluke parlamenta, rekao je novinarima vršilac dužnosti ministra odbrane Atanas Zaprianov odgovarajući na pitanje o fotografijama bugarskih samohodnih haubica „Gvozdika“ viđenih u Ukrajini, a koji su objavljeni na društvenim mrežama.

Ministar je prisustvovao svečanosti povodom početka nove akademske godine na Visokoj školi odbrane G.S. Rakovski.

„Mogu da potvrdim da je bilo takve opreme“, odgovorio je Zaprianov na pitanje da li je Bugarska poslala ovo naoružanje, Ministar je, međutim, objasno kako ne može da potvrdi da je Gvozdika na fotografijama bila baš bugarska haubica, jer sve bivše zemlje Varšavskog pakta šalju pomoći Ukrajini, a posedovale su takve sisteme.

„Ukupno je poslato osam paketa, u njima je različito naoružanje, oprema, municija uz striktno poštovanje odluka Narodne skupštine“, naglasio je Zaprianov. „To su paketi sa oružjem, opremom, municijom, koji su bugarskoj vojsci bili viškovi“, dodao je ministar.

Ministar odbrane je naveo da svi poslati paketi podležu kompenzacionoj nadoknadi i da Bugarska očekuje veoma velike sume, koje će biti reinvestirane u modernizaciju vojske.

„Povećan je upis u vojne škole jer pokušavamo da popunimo 100 odsto mesta studenata u višim vojnim školama“, rekao je Zaprianov i dodao da se odliv oficira zaustavio.

Na pitanje o srpskoj nedavnoj kupovini francuskih borbenih aviona Dassault Rafale, Zaprianov je bio potpuno nedvosmislen:

„Bugarska je članica NATO, a našu odbranu garantuju saveznici. Sledeće godine ćemo dobiti prvih osam aviona F-16 Block 70, a zatim i ostalih osam u normalnom procesu u kome zemlje zamenjuju staru opremu novom.

To je normalan proces koji zemlje slede da zamene staru opremu novom. Prioritet naše politike je integracija zemalja Zapadnog Balkana u Evropsku uniju. Srbija je, kao i Bosna i Hercegovina, članice NATO inicijative „Partnerstvo za mir“ i sa njima gradimo dobrosusedske odnose.

Mi ne vidimo ponovno naoružavanje naših oružanih snaga kao pretnju našim susedima i prihvatamo njihovo naoružavanje kao transparentan proces nacionalne odluke koji ne predstavlja pretnju za nas“.

Podsetimo, da su SAD odobrile Bugarskoj prodaju borbenih aviona F-16, izvestili smo aprila 2022. godine. Takođe, nedavno se saznalo kako Bugarska planira samostalno da održava svoje lovce F-16 Block 70, što se smatra pametnim potezom koji može dovesti do značajnih ušteda.

Ukratko o haubici ”2S1 Gvozdika” (Karanfil), 122 mm

Razvoj ovog oruđa započeo je 1967. godine u ”HTZ00 (Харьковский тракторный завод, ranije Орджоникидзе Серго). Glavni konstruktor bio je Bjelousov (Белоусов, Александр Фролович), a kao oruđe iskorišćena je poznata haubica ”2А31” konstruktora Petrova. Pre toga je ”VNII – 100” (Vojno-naučni istraživački institut) utvrdio osnovne karakteristike, pa su razvijene tri verzije.

Prva je, kao ”Objekt 124” bila zasnovana na bazi ”SU-100P”, druga na višenamenskom transporteru tegljaču ”MT-LB”, a treća na poznatom ”BMP-1”. U svim varijantama zadržan je top ”D-30” kalibra 122 mm. Pokazalo se da je najpovoljnija šasija ”BMP-1”.

Međutim, konstruktor P. P. Isakov (Исаков, Павел Павлович) nije dozvolio njeno korišćenje, pa je baza višenamenskog transportera traktora ”MT-LB” izdužena i modifikovana za prijem oruđa.

Tako je svoj borbeni vek započeo ”Karanfil”, još jedno od sovjetskih oruđa s botaničkim imenom. ”Karanfil” je napravljen s idejom da postepeno zameni artiljerijske divizione motopešadijskih pukova u kojima su korišćene haubice ”M-30” i ”D-30” istog kalibra. 

Vozilo ima masu od 15,7 tona, a opslužuju ga četiri ili pet članova posade. Dužina cevi je 35 kalibara, a bojevi komplet 40 zrna. Brzina gađanja je pet zrna u minuti. Domet je do 15 kilometara.

Proizvođeno je od 1969. do 1991. godine u približnom broju od više od 10.000 komada. Proizvođeno je licencno u Poljskoj i Rumuniji, a nastavljena je i njihova modernizacija na osnovi tih modela. 

gvozdika u vojsci srbije 1
gvozdika u vojsci srbije 1

U armijama je 37 država, a u još 10 nalazi se u operativnoj rezervi. Ovo je još jedno sovjetsko sredstvo za koje nisu postojale ideološke granice, jer je kupovano širom sveta kao veoma uspešno u svojoj klasi. Napravljeno je u više modifikacija.

Na primercima u Vojsci Srbije integrisani su isti elementi (motor i transmisija) pouzdanog transportera ”MT-LB” sa oruđem ”2A31”. Tokom 2020. godine predstavljena je modernizovana ”Gvozdika” koja poseduje ”DUBS 12,7 mm М15” (daljinski upravljana borbena stanica), povećan domet za 38%, novi SUV, a brzina gađanja povećana je za četiri puta u odnosu na osnovni model.

5 KOMENTARA

  1. Ал сте им помогли!? Послали им оружје да и даље гину у рату који не могу добити, и очекујете једног дана да вам то плате. То је ‘братска помоћ’!? Ал шта ћете морате да слухшате Западне газде ко и сви.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave