Srbija je za svoje ratno vazduhoplovstvo kupila 12 novih višenamenskih borbenih aviona Rafal najnovije verzije F4.
Naime, kako smo sinoć čuli u televizijskom prenosu od predsednika Srbije kupoprodajni ugovor za kupovinu francuskih višenamenskih borbenih aviona 4.5 generacije je potpisan prilikom posete državne delegacije Francuske i direktora kompanije Dassault.
Predsednik Srbije se tom prilikom zahvalio predsedniku Francuske Emanuelu Makronu koji je doprineo da se kupoprodajni ugovor za kupovinu eksadrile novih francuskih borbenih aviona Rafal finalizuje sa proizvođačem ovih borbenih letelica kompanijom “Dassault”.
Kako je dalje u izjavi za javnost naveo predsednik Srbije za iznos od 2,7 milijardi evra je kupljeno 12 novih višenamenskih borbenih aviona Rafal sa kompletnim paketom rezervnih delova uključujući i rezervne motore koji su značajna stavka u ovom paketu.
Za sada nije objavljeno, ali s obzirom da je najavljeno da ceo paket kupovine ovih borbenih aviona košta ne manje od tri milijarde evra, što znači da se u kupljenom paketu naoružanja ne nalaze rakete tipa vazduh-vazduh srednjeg do dugog dometa Meteor, a još manje i krstareće rakete SCALP-EG, a da rakete Meteor nisu kupljene je potvrdio predsednik Srbije u odgovoru na novinarsko pitanje.
Od naružanja su verovatno kupljene rakete MICA sa IC i radarski navođenjem, kao i raketizirane bombe AASM HAMER koje su se izuzetno efikasno pokazale u njihovoj dosadašnjoj upotrebi.
Ono što je zanimljivo u celoj priči, šta je to predstavljalo kamen spoticanja koji je odlagao potpisivanje kupoprodajnog ugovora do sinoć, a tiče se kako je predsednik Srbije izjavio pružanja garancija u ovom poslu kupovine Rafala.
S obzirom da navedeno naoružanje nije kupila ni Hrvatska za njihovo vazduhoplovstvo, to verovatno znači da je Srbija tražila garancije od Francuske da Hrvatska u buduće neće kupiti navedeno naoružanje kako bi se narušio balans snaga u regionu.
Na pitanje novinara upućeno francuskom predsedniku Emanuelu Makronu na šta se konkretno odnosi davanje garancija u kupoprodaji borbenih aviona Rafal, dotični nije konkretno odgovorio o čemu se radi, kao ni na pitanje novinara kada će prvi borbeni avioni Rafal biti isporučeni Srbiji?
Na to pitanje nije odgovorio ni predsednik Srbije koji se nadovezao na odgovor predsednika Francuske.
To znači da je kompanija Dassault koja proizvodi ove borbene avione i dalje ima problema sa kašnjenjima u lancu snabdevanja, koji će se očigledno nastaviti i ubuduće, odnosno da skoro neće postići planiranu proizvodnju od 30-ak Rafala godišnje.
U suštini kupovina eskadrile novih Rafala u najnovijoj verziji F4 znači kvantni skok za srpsko ratno vazduhoplovstvo koje neće ipak dobiti borbene avione pete generacije već one 4.5 generacije koji sem po stelt osobinama u svemu mogu da pariraju borbenim avionima poslednje pete generacije.
Za svaku pohvalu je da je kupoprodajna cena na kraju iznosila manje za više stotina miliona evra od početno objavljene, ali to takođe znači da će Srbija dobiti višenamenske borbene avione izuzetnih taktičko-tehničkih karakteristika koje ne može u potpunosti iskoristiti, jer nisu kompletno naoružani.
Ovu problematiku sam već izneo u svom prethodnom video radu o kupovini višenamenskih borbenih aviona Rafal verzije F4 koji možete pogledati klikom na odgovarajuću ikonicu.
Nadam se da nas Fancuzi neće izigrati, kao što imaju običaj.U I om sv.ratu prodali nam artilj.muni ciju neupotrebljivu…te se ista u Kg.ispravljala i gubilo dragoceno vreme i lj.životi.