Australijski istraživački centar nazvan “Institut za javne poslove”, IPA, saopštio je da bi kupovina bombardera B-21 od strane Australije obezbedila rešenje za kašnjenje u programu podmornica AUKUS.
U dokumentu objavljenom 7. avgusta 2024. godine, Institut za javne poslove (IPA) izneo je šest preporuka koje Australija treba da sledi, od kojih je jedna bila kupovina B-21 Raider „kao dodatnog elementa“ trilateralnog vojnog pakta AUKUS između Australije, SAD i UK.
Ne samo da Australija treba da traži B-21, već i da ponudi da „ugosti američki kontingent B-21“ kako bi „pojačala odvraćanje 2020-ih i eliminisala svaki rizik od odlaganja projekta podmornice AUKUS“, saopštili su iz, još jednog u moru istraživačkih centara, IPA.
Predložena nabavka B-21 Raider od strane Australije bi navodno služila da se obezbedi dalekometno nenuklearno odvraćanje brže od udarnih podmornica na nuklearni pogon, koje bi trebalo da uđu u upotrebu od početka 2040-ih.
Međutim, pre svega ovoga, Australija će uzeti u zakup četiri nuklearne podmornice klase Virdžinija iz američke mornarice kao privremenu meru.
„Naša prva preporuka politike je da je vladi potreban plan ‘B’ za program AUKUS – strategija koja će pomoći da se brže izgradi vojni kapacitet i stvori rezervna mera u slučaju da, zbog okolnosti, nuklearne podmornice ne mogu ili možda neće biti isporučene“, navodi “zabrinuta” IPA u svom dokumentu pod naslovom „Odbrana Australije“.
„Naš plan B u AUKUS-u je zapravo napadni bombarder B-21 Raider“, saopštila je IPA.
Da li bi kupovina B-21 imala smisla za Australiju?
Dizajniran da zameni postojeće bombardere B-1 Lancer i B-2 Spirit u službi USAF-a, B-21, navodno prvi avion šeste generacije na svetu, ušao je u primarnu proizvodnju, ali sporim tempom.
U maju 2024. godine, USAF je saopštio da je od svog zvaničnog predstavljanja u decembru 2022. godine, B-21 započeo testiranje leta u bazi Edvards, gde „nastavlja da napreduje“, rekli su zvaničnici tada.
Minimalni proizvodni cilj USAF-a je 100 aviona, koje trenutno proizvodi Northrop Grumman.
Analiza GlobalData navodi da je, prilagođen inflaciji, jedinični trošak procenjen na oko 750 miliona dolara, što je značajan pad u odnosu na 2 milijarde dolara za svaki od 20 najstarijih bombardera B-2.
“Prednost ‘B-21 plana’ je u tome što će australijskim odbrambenim snagama (ADF) obezbediti značajnu sposobnost za udare dugog dometa pre nego što će to učiniti podmornice na nuklearni pogon”, saopštila je IPA, dodajući da bi bombarder mogao da uđe službu u SAD do 2027. godine.
„Verujemo da bi mogućnost rada i održavanja platforme u Indo-Pacifiku dodala snažnu opciju ranog odvraćanja za SAD i Australiju“, saopštili su zabrinuti za bezbednost Australije, stručnjaci iz neprofitne organizacije IPA.
S obzirom da nismo upoznati sa delovanjem organizacija i istraživačkih centara u dalekoj Australiji, dok znamo kako funkcionišu brojne po svetu, postoji mogućnost da signal koji IPA šalje može biti “ponuda koja ne može da se odbije”.
Ukratko o bombarderu B-21 Raider
B-21 Raider je prvi novi američki bombarder u više od 30 godina, a skoro svaki aspekt programa je bio tajan.
Planirana konfiguracija je leteće krilo u obliku slova „V“, kako je prvobitno opisano od strane Vazduhoplovstva, ali bez nazubljenog repa koji se vidi na B-2 Spirit, modelu na kojem je B-21 jasno zasnovan.
Raspon krila B-21 je verovatno oko 150 stopa (40 m), kraći od raspona krila bombardera B-2 od 52 stope, ali nešto veći od prethodnih procena. Čini se da je njegova dužina oko 17 metara, u poređenju sa 21 metar koliko je izmereno na B-2.
Američko vazduhoplovstvo je stalno govorilo da će B-21 biti nešto manji od B-2, najskupljeg aviona na svetu, i da će imati manji nosivost naoružanja.
B-21 ima dva visoka, trouglasta vrata na svojoj gornjoj površini, po jedan sa svake strane (kao uši), koja se otvaraju da obezbede više vazduha motorima tokom operacija na zemlji, poletanja i sletanja.
Činjenica da postoje samo dva, simetrično postavljena, sugeriše da postoje samo dva motora koji pokreću bombarder. Za B-2, koji ima četiri motora, postoje četiri slične karakteristike, te tako dolazimo do ovih zaključaka.
B-21 može imati tri odeljka za oružje: spojevi pokazuju jasne obrise vrata za glavni središnji odeljak, kao i vrata za pristup motoru. Između njih, još jedan set tankih vrata su vrlo verovatno dodatna u cilju ispuštanja oružja.
B-21 mora imati sposobnost da nosi najmanje tri specifična oružja: nuklearnu gravitacionu bombu B61-12, rezervno konvencionalno oružje za napad (SiAW) i raketu AGM-181 Long-Range Stand-Off (LRSO).
Misteriozni odeljci mogu biti namenjeni da nose SiAW, koji su namenjeni da unište neprijateljske sisteme protivvazdušne odbrane. Manja i tanja vrata odeljenja su verovatno u stanju da se brže otvaraju i zatvaraju, malo povećavajući na taj način prikrivenost kada se avion približi neprijateljskom zemaljskom radaru.
Američko vazduhoplovstvo planira da napravi stotinak B-21, koji imaju sličan oblik krila kao njegov prethodnik B-2 Spirit, ali će uključivati i neke napredne materijale, pogon i takozvanu „stelt“ tehnologiju koja će navodno pružiti odlučujuću prednost u borbi, a u planu je proizvodnja aviona u varijanti sa posadom i bez posade.
Zajedno, Northrop Grumman i Vazduhoplovstvo su se maksimalno potrudili da zaštite, kako tvrde, detalje programa kako bi “sprečili Kinu da dobije pristup tehnologiji oružja i napravi sličnu verziju, kao što su to uradili sa drugim naprednim američkim avionima kao što je F-35”.
Pentagon je saopštio u januaru 2024. godine da je nakon uspešnog probnog leta potpisao ugovor o serijskoj proizvodnji stelt bombardera B-21 Raider sa Nortrop Grumanom. Tako je avion ušao u masovnu proizvodnju samo 2 meseca nakon prvog leta u novembru 2023. godine.
Pitanje koje se sve češće postavlja u SAD: Da li je najnoviji bombarder B-21 Raider zaista avion 6. generacije?
“Verujemo da bi mogućnost rada i održavanja platforme u Indo-Pacifiku dodala snažnu opciju ranog odvraćanja za SAD i Australiju“. Ako je već tako zašto. SAD ne rasporedi te avione o svom trošku?
Ispalili ih za podmornice, ispalice ih za sve ostalo
F-22, B-2, samim tim i B21 nisu namenjeni izvozu, razvijeni su isključivo za potrebe američkih snaga, tako da je ova vest malo iskrivljena.
Aha, tako da mogu da bombarduju Kinu 😂😂😂
Hah…Australija je isto prezadužena kao i sve države 4.rajha. Kaubojistanu je u tome lakše pošto imaju kolonije koje pljačkaju kao npr.hrvacku, sloveniju, nemačku, austriju…ali šta će Australija koja nema kolonije a sada dodatno opterećenje po nalogu…neće valjati ovo naprezanje već prezaduženih država 4.rajha jer dugovi dižu cene a onda je stanovništvu kupovna moć sve niža. Tako smo došli do situacije da u Evropi Rusija ima najveću kupovnu moć, pa ne samo od nemačke nego i od Japana, bar tako Svetska banka izveštava.
Nije to bombarder 6te generacije, već 12- 14te.
1 ima točove, 2 motore, 3 stajni trap, 4 oplatu, 5 flapsove, 6 trup, 7 rezervoare, 8 karusel za bombe i rakete, 9 sedišta za pilota i kopilota, 10 krila, 11 valjda ima i radare, 12 bazen, 13crna boja ekstra doplata, 14 eksrea doplata za stjuardesu,…
Manja i jeftinija verzija B-2 ništa novo ništa više
BRAVO Ante. Ti si genije .
Jaka sila australija #%€!&*^
Besmisleni bombarder. Onoliko novca bačeno nizašta.