Novosibirska avio fabrika nazvana po V.P. Čkalovu predala je petu seriju lovaca-bombardera Su-34 Ministarstvu Odbrane Ruske Federacije ove godine.
Ruske Vazdušno-kosmičke snage primile su novu seriju bombardera Su-34 od Ujedinjene avijacione korporacije (UAK). Rusija paralelno gradi ojačana skloništa na ključnim aerodromima kako bi zaštitila Su-34 i druge avione od raketa ATACMS i dronova.
Prema UAK-u, isporuka je izvršena prema planu, a avioni su prošli neophodna testiranja pre raspoređivanja na operativne lokacije. Lovci-bombarderi proizvedeni ove godine su modernizovani Su-34M (Su-34NVO) avioni sa proširenim borbenim sposobnostima.
„Ovo nije poslednja isporuka bombardera Su-34 ove godine“, prenosi TASS izjavu jednog od rukovodilaca kompanije.
Su-34 je dizajniran za gađanje visoko branjenih ciljeva na velikim udaljenostima. Opremljen je maksimalnim nosivim kapacitetom od 8.500 kilograma i može nositi različite projektile vazduh-vazduh i vazduh-zemlja.
Iz UAK-a su istakli sposobnost aviona da operiše pod neprijateljskom vatrom i obavlja vazdušno izviđanje.
Tačan broj aviona u ovoj isporuci nije zvanično saopšten, ali analiza fotografija i video snimaka sugeriše da su najmanje dva aviona isporučena. Snimci su uglavnom fokusirani na jedan avion, ali detalji ukazuju da je još jedan bio deo isporuke.
Transfer je možda čak izvršen i pre novembra, jer na aerodromu nije bilo snega, koji je prisutan od početka meseca.
Sa ovom serijom, ruske Vazdušno-kosmičke snage primile su ukupno devet novoproizvedenih Su-34 aviona u 2024. godini, prema zapadnim izveštajima.
Četvrta serija isporučena je u oktobru, dok je peta, verovatno poslednja ove godine, usledila dva meseca kasnije. Prethodne serije su predate Vazdušno-kosmičkim snagama 05. aprila, 17. juna i 02. septembra 2024. godine.
Moguće je da će, do kraja godine, proizvođačka kompanija iz Novosibirska isporučiti još jednu seriju aviona ovog tipa.
Su-34 se aktivno koristi u tekućem sukobu s Ukrajinom, gde izvodi raketne i bombarderske napade.
Kako bi zaštitila ove avione, kao i modele Su-35S i Su-30SM1/2, Rusija je započela izgradnju ojačanih betonskih skloništa na ključnim aerodromima poput Halina i Krimska. Ova skloništa imaju za cilj zaštitu aviona od pretnji, uključujući kamikaza-dronove i projektile sa kasetnim bojevim glavama, poput ATACMS Blok IA/IB.
Međutim, ova skloništa nisu dizajnirana da izdrže bojeve glave poput BROACH-a ili raketa SCALP-EG/Storm Shadow, smatraju stručnjaci. Za zaštitu od ovih pretnji, prema mišljenju istih stručnjaka, biće potrebni podzemni bunkeri i dodatna servisna infrastruktura.
Iako je Rusija proizvela preko 160 aviona Su-34 (uključujući i prototipove), broj funkcionalnih aviona mogao bi biti nešto manji. Veb sajt Oriks, podružnica Belingketa zapadnih obaveštajnih službi, koji objavljuje ruske gubitke vojne tehnike u Ukrajini, dokumentuje gubitak ukupno 35 ruskih Su-34 aviona u Ukrajini.
U periodu od marta do aprila ove godine, prema izveštajima ukrajinskog vazduhoplovstva, Kijev tvrdi da je oborio više od 10 aviona Su-34. Podsetimo, tadašnji ukrajinski načelnik vazduhoplovstva je u avgustu smenjen, usled naknadno priznatog prvog gubitka američkog lovca F-16.
Bombarder Su-34 je projektovan za uništavanje neprijateljskih ciljeva na zemlji i iznad vode, u bilo koje doba dana i u svim vremenskim uslovima. Ovaj avion koristi vođena oružja vazduh-zemlja i vazduh-vazduh dugog dometa.
Može nositi do osam tona tereta na 12 podkrilnih nosača. Su-34 ima veliki domet leta, do 4.000 kilometara, i može leteti brzinom do 1.900 kilometara na sat.
Dakle ako je verovatni zapadnim izvorima, to znači da Vazdušno-kosmičke snage Ruske Federacije trenutno poseduju oko 140 Su-34 bombardera, koji mogu biti korišćeni u sukobu u Ukrajini.
U poslednje vreme, avioni ovog tipa su intenzivno korišćeni za izvođenje udara na ukrajinske položaje sa avio-bombama opremljenim uređajima za planiranje i korekciju. Koriste celu paletu eksplozivnih bombi iz serije FAB, kao što su FAB-250, FAB-500, FAB-1500 i FAB-3000.
Ove poslednje (FAB-3000), sa značajnom destruktivnom snagom, počele su da se koriste u verziji sa modulima za “jedrenje i korekciju” UMPK, što omogućava izvođenje udara sa udaljenosti do čak 100 km od cilja.
Potpuno svesni neverovatnoj korisnosti aviona, VKS su od nedavno počeli da ga naoružavaju najsmrtonosnijom municijom koja je dostupna u ruskom inventaru. Naime, početkom septembra 2023. godine otkriveno je da je Su-34 opremljen hipersoničnom raketom Kindžal, koji je takođe pogodio metu unutar Ukrajine.
dobili partiju od jedan komad dok im ukri ruše partiju od dva tri komada hahahaa…
Samo nek daju ukoinci video dokaze u HD -u dasu srušili te su-34 pa ću da im verujem, ovako na reč fašistima i njihovim kovid-pLandemija medijima ne verujem apsolutno ništa.