NaslovnaNovostiNikad bliže granici Rusije: U pratnji lovaca F-16 i Eurofighter, bombarderi B-52H...

Nikad bliže granici Rusije: U pratnji lovaca F-16 i Eurofighter, bombarderi B-52H lansirali navođene bombe JDAM

Izvori iz Pentagona saopštili su da su strateški bombarderi tipa B-52H Stratofortress, raspoređeni u Evropi i pripadaju Vazdušnim snagama SAD-a, učestvovali u vežbama u baltičkim državama, gađajući po prvi put ciljeve na tlu iz ovog regiona.

Ove letelice su sve prisutnije na evropskom bojnom polju. Četiri bombardera B-52H trenutno se nalaze u vazdušnoj bazi Fairford u Velikoj Britaniji. Dva od njih su učestvovala u NATO vežbama kodnog imena Vanguard Merlin, održanim u Litvaniji 14. i 15. novembra.

Tokom vežbi, poseban fokus bio je na obuci kontrolora vazdušnog saobraćaja iz Litvanije, Norveške, Švedske i Češke Republike. Oni su identifikovali ciljeve na tlu i slali njihove koordinate komandnim centrima, odakle su informacije prenošene ka letelicama.

Američki bombarder B-52H lansirao je vođene bombe GBU-38 JDAM

Jedan od učesnika bila je i američka letelica B-52H, koja je lansirala vođene bombe GBU-38 JDAM.

„Danas smo imali veoma zanimljivu misiju. Poleteli smo sa dve letelice B-52H prema Litvaniji. Tokom leta vežbali smo dinamičku identifikaciju ciljeva i manevre izbegavanja protivvazdušne odbrane protivnika,“ izjavila je potpukovnica Marisa King iz američkog odreda stacioniranog u Evropi.

Tokom misije, američke letelice pratili su lovački avioni danske F-16 i Eurofighter iz Nemačke i Italije.

arsenal b 52
arsenal b 52

„Izveli smo prvo lansiranje bombi sa aviona B-52H na vežbalištu Cudgel (Kazlu Ruda),“ precizirala je američka oficirka.

Zapadni posmatrači trenutno beleže prisustvo rekordnog broja američkih strateških bombardera B-52H u inostranstvu. Pored četiri letelice u bazi Fairford u Velikoj Britaniji, još šest aviona ovog tipa prebačeno je u vazduhoplovnu bazu Al-Udeid u Kataru.

Vazdušne snage SAD ukupno poseduju 76 bombardera B-52H, iako nisu svi spremni za borbu. Na primer, tokom fiskalne 2023. godine, operativni avioni ostvarili su stopu spremnosti od samo 54%.

Američke provokacije i gnev Rusije

Zapadne zemlje, posebno SAD, nastavljaju da sprovode provokativne akcije u blizini granica Rusije. Letovi strateških bombardera, simulirani borbeni zadaci i demonstracije sile elementi su pritiska na Moskvu u cilju podrivanja njenog suvereniteta i bezbednosti, dodaju besni ruski izvori.

Ruski analitičari smatraju da ovakve akcije ne mogu ostati bez odgovora, te uveravaju da je Moskva spremna da preduzme sve neophodne mere za zaštitu svojih interesa i građana.

Posebno su opasne provokacije u Kalinjingradskoj oblasti, pošto je ovaj region strateški važan za Rusiju. Raspoređivanje vojnih baza i sistema protivvazdušne odbrane čini ga ključnom ruskom odbrambenom tačkom u baltičkom regionu.

Ruski stručnjaci smatraju da svaki pokušaj da se ugrozi ili napadne Kalinjingradska oblast treba da naiđe na odlučnu odbojnost.

Uveravaju da Rusija ima savremena sredstva za otkrivanje i uništavanje svih vazdušnih pretnji i dodaju da su njihovi PVO sistemi i avijacija spremni su da brzo odgovore na svaki pokušaj narušavanja vazdušnog prostora.

raf eurofigher typhoon i usaf b 52 stratofortress u letu
raf eurofigher typhoon i usaf b 52 stratofortress u letu

Američko vazduhoplovstvo je nedavno rasporedilo četiri strateška bombardera B-52H u Veliku Britaniju za novu misiju Operativne grupe za bombardere.

Sa druge strane, zapadni stručnjaci navode da se rotacija američkih bombardera i posada ka Evropi dešava redovno.

Prema rečima oficira američkih vazduhoplovnih snaga, posade bombardera B-52H “upoznaju se sa budućim poprištem operacija”. Trenutno je ovaj problem sve aktuelniji jer međunarodna situacija može eskalirati u globalni sukob.

O bombarderu B-52H, ukratko

B-52H varijanta B-52 Stratofortress, je teški bombarder dugog dometa kojim upravljaju Vazduhoplovstvo Sjedinjenih Država. B-52H je u upotrebi od 1960-ih i sposoban je da nosi nuklearno ili konvencionalno oružje.

B-52H je jedina verzija koja je još uvek u upotrebi. Američko vazduhoplovstvo kupilo je 62 B-52H Stratofortress 1960 godine. Druga grupa od 40, naručena je kasnije. Svi su napravljeni u fabrici Boeing Vičita.

Ipak, američko vazduhoplovstvo ne odustaje od vremešnog B-52, te smo u septembru prošle godine pisali kako bombarderi dobijaju novi AESA radar.

Iako je B-52 već decenijama u upotrebi, Sjedinjene Američke Države su razvile nove naslednike u strateškom bombardovanju, poput B-2 Spirit B-21 Raider. Međutim, B-52 i dalje ostaje nezaobilazan deo američke projekcije moći.

Modernizacije su izvršene kako bi se održale njegove operativne sposobnosti, uključujući unapređenja u avionici, komunikacijskim sistemima i druge tehnološke nadogradnje.

„Opremanje B-52 AESA radarom zamenjuje njegovu trenutnu radarsku tehnologiju iz 1960-ih“, kaže Michelle Sticzinski, potpredsednica Agile Radar Solutions u kompaniji Raytheon. „Sa AESA radarom, bombarder B-52 će dobiti poboljšane mogućnosti navigacije i ciljanja u područjima veće opasnosti.”

Prema ugovoru, Raytheon dizajnira, razvija i proizvodi radarske sisteme za celu flotu B-52 vazduhoplovstva SAD. Napredna nadogradnja radara će obezbediti da avion ostane relevantan i spreman za misiju tokom svog životnog veka.

b 52 iznad vijetnama
b 52 iznad vijetnama

Proizvodnja radara se odvija u Forestu, Misisipiju i El Segundo, Kaliforniji. Očekuje se da će preostali radari u fazi testiranja biti isporučeni do leta 2024. godine.

Bez sumnje, B-52 će nastaviti da igra važnu ulogu u vojnim operacijama i biti simbol američke vazduhoplovne superiornosti. Kako je MiG-21 uspeo da obori nepobedivi B-52 Stratofortress pročitajte ovde.

2 KOMENTARA

  1. Posle ovako zanimljive vežbe i same lokacije me veoma uvek začudi kad natovci kažu da Rusi agresivno provociraju sa nekim postupcima.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave