Sveobuhvatna analiza Pentagona o testovima lovačkog aviona F-35, proizvedenog od strane Lockheed Martin, pokazuje da su u proteklih šest godina testiranja zabeleženi problemi s pouzdanošću i kašnjenja u održavanju, nepravilnosti u sistemima naoružanja i nerešene situacije u vezi s kapacitetima sajber odbrane.
„Opšta pouzdanost, održavanje i dostupnost flote američkih aviona ostaju ispod očekivanja”, izjavio je direktor za testiranje i operativnu evaluaciju u redigovanoj verziji izveštaja iz februara, koji je nedavno deklasifikovao Pentagon i objavila organizacija POGO (Projekat za nadzor vlade).
„Administracija Trampa treba da ima u vidu da letimo s F-35 već 18 godina i još uvek ne možemo da ga održavamo, da zadržimo njegovu oblogu netaknutom ili da precizno gađamo njegovim naoružanjem”, izjavio je Greg Vilijams, direktor Centra za odbrambene informacije organizacije POGO.
Projekat 2025 Fondacije Heritage, koji se smatrao mogućim planom za novu administraciju, iako ga je Tramp lično odbacio, zahtevao je povećanje godišnjih nabavki verzije F-35A za Ratno vazduhoplovstvo na 60, a kasnije i 80 aviona, u odnosu na prvobitno planiranih 48 aparata.
„Bilo je trenutaka kada planirani avioni nisu bili dostupni jer neophodne popravke nisu bile završene ili zato što rezervni delovi nisu bili dostupni”, navodi se u izveštaju Kancelarije za testiranje. Drugi put su avioni imali kvarove nakon poletanja, neposredno pre nego što su planirani testovi mogli da počnu, dodaje se u izveštaju.
Generalno, manje aviona je bilo raspoređeno i izvedeno je manje testnih misija nego što je planirano, zbog nedostataka u održavanju i pouzdanosti, koji su uticali na stanje aviona, navodi analiza.
Uprkos problemima, u martu je Pentagon dozvolio programu da nastavi s „maksimalnim stopama proizvodnje,” što je ključna izjava poverenja, ali uglavnom simbolična, s obzirom na to da Lockheed već sklapa avione tom brzinom. Podsetimo, Lockheed Martin dostigao tempo proizvodnje lovaca pete generacije F-35 na 20 aparata mesečno.
Odluka je doneta otprilike mesec dana nakon što je izveštaj na 382 strane bio potpuno klasifikovan, uključujući i uvodno pismo upućeno sekretaru za odbranu Lojdu Ostinu.
Ministarstvo odbrane SAD procenjuje da će program tokom svog životnog ciklusa koštati više od 1,8 biliona dolara, uključujući razvoj, proizvodnju i održavanje aviona.
„Imamo avione spremne za borbu koji su danas u funkciji i ponašaju se izuzetno dobro protiv pretnji za koje su dizajnirani. Piloti neprestano naglašavaju da je ovo borbeni avion koji žele da imaju ako budu pozvani u rat,” navodi se u izjavi Kancelarije za program F-35 Pentagona, koja je imala za cilj da uravnoteži negativne komentare.
„Efekti primećeni tokom operativnih testova nisu bili novi niti nepoznati”, dodala je Kancelarija, naglašavajući da „rad na poboljšanju” pouzdanosti i dostupnosti aviona nastavlja.
Lockheed Martin je, sa svoje strane, izjavio da F-35 „konstantno ispunjava ili premašuje zahteve performansi postavljene ugovorom” i da „gotovo 90% komponenti F-35 ima bolje performanse nego što je potrebno.”
Identifikovani problemi
Glavni problemi navedeni u dugotrajnoj analizi odnose se na sledeće aspekte:
- Sistem za automatsku dijagnostiku kvarova aviona davao je lažne alarme s učestalošću od jedan na sat, u poređenju sa zahtevom od najviše jednog alarma na 50 sati.
- F-35 ima najmanje dvostruko duže vreme popravki nego što je potrebno i što je predviđeno zahtevima, uglavnom zbog visoke stope kvarova ključnih komponenti.
- Stealth obloga aviona često nije bila u skladu sa standardima i zahtevala je dodatne popravke. „Održavanje, kao što je obnavljanje sistema za smanjenu vidljivost [stealth], često je odlagano kako bi se avionima omogućilo da nastave letove,” navodi se u izveštaju. Nijedan model Ratnog vazduhoplovstva i Mornarice nije izveo misije u potpunosti stealth.
- Top od 25 mm montiran na F-35A verziji nije uspeo da precizno pogodi mete zbog problema s dizajnom i instalacijom, uprkos godinama pokušaja da se ti problemi reše.
- Detalji o kapacitetu F-35 da izdrži sajber napade na 24 najosetljivija sistema pokazuju da je „znanje o stvarnoj ranjivosti aviona ograničeno,” uz preporuku da Kancelarija za program obezbedi avion „koji omogućava testiranje od početka do kraja u reprezentativnom okruženju sajber pretnji.”
- Avioni Ratnog vazduhoplovstva i Mornarice SAD zahtevali su preveliku logističku podršku, uključujući opremu za podršku i rezervne delove, kako bi bili raspoređeni u inostranim bazama ili na nosačima aviona.
Neka objašnjenja i pravdanja
Što se tiče sajber pretnji, Kancelarija za program izjavila je da su one „dinamične i zahtevaju agilnu odbranu u dubini” i da održava jedan od najrobustnijih programa za testiranje sajber bezbednosti u Ministarstvu odbrane.
Lockheed Martin je izjavio da je napravio značajne investicije u suprotstavljanje sajber pretnjama i ostaje uveren u integritet svojih višeslojnih, robusnih sistema sajber bezbednosti.
Na početku svog prvog mandata, Tramp je kritikovao program zbog „ogromnih troškova i prekoračenja budžeta” i javno pitao da li bi rival Boeing mogao da proizvede uporedivu verziju F/A-18 Super Hornet-a. Tadašnji sekretar za odbranu, Džim Matis, naložio je studiju za poređenje troškova ova dva aviona, ali ta studija nikada nije sprovedena.
SAD su do sada naručile najmanje 881 od procenjenih 2.456 aviona. Preko 1.060 aviona za domaće i strane korisnike, od ukupno procenjenih 3.000, već je isporučeno.
F-35 takođe poznat kao Lightning II
Lockheed Martin F-35 višenamenski lovac (takođe poznat kao Lightning II) bio je kandidat za program Joint Strike Fighter, koji je trebalo da zameni postojeće tipove aviona konvencionalnim lovcem. Ovaj koncept je predstavljen američkom vazduhoplovstvu.
Cilj ovog programa bio je kombinovanje konvencionalnih lovaca za Vazduhoplovstvo SAD, brodskih katapultnih aviona za američku mornaricu i lovaca za kratko uzletanje i vertikalno sletanje za Korpus američkih marinaca.
Avion F-35 je ranije bio poznat kao X-35 a pobedio je u konkurenciji sa Boingom X-32. Prvi prototip X-35A objavljen je 2000. godine. Razvoj ovog aviona uglavnom su finansirale SAD, uz dodatna sredstva vlada Velike Britanije i drugih partnerskih zemalja.
Generički F-35 ima sličnu konfiguraciju kao F-22 sopstvenog dizajna kompanije Lockheed Martin, ali je nešto manji i ima jedan motor. Avion sa jednim motorom je jeftiniji za proizvodnju i održavanje, ali na račun manjeg borbenog opterećenja i performansi.
F-35 koristi stelt tehnologiju koja smanjuje njegov radarski presek i tako otežava otkrivanje radarom. Trenutno je jedan od najnaprednijih lovaca na svetu. U SAD, samo se F-22 Raptor smatra moćnijim, međutim nije im ni ista svrha.
Takođe, F-35 je drugi pravi lovac 5. generacije posle F-22. Najnoviji kineski i ruski lovci, poput Čengdu J-20 ili Su-57, po tehnologiji polako dostižu F-35.
Vrsta: | Multirole fighter |
Posada: | 1 |
Maksimalna brzina | 1930 km/h |
Dolet: | 2200 km |
Maksimalna visina leta: | 18.300 m |
Borbeni radijus: | 1100 km |
Projektili: | AIM-9X Sidewinder AIM-120 AMRAAM AIM-132 ASRAAM JSOW Brimstone Meteor |
A Amerikanci već prodali F-35 preko 3000 komada po svetu ,štoooo kako to ?!
Како аутоматска дијагностика може да да лажне податке? Прављени су на исти начин од истог материјала и произвођача. Поједине вредности могу да се разликују од модела до модела. Сви подаци стоје у документацији и они су непроменљиви. Питање ремонта зависи од времена кориштења апарата. Да ли је био на редовном лету или у неким мисијама ( вежбе,ратне операције). Квалитет резервних делова мора бити потпуно исти са деловима који се користе на апарату.
F-35 је наставак развоја у највећој мери са F-22 а делимично са F-18/A Super Hornet. Развој неке платформе траје од 10-15 година а ако имате подлогу онда то време траје краће. Сви тестови који су му задати морају бити испуњени. Од авионике, механике и аеродинамике. Прецизност оружја спада под авионику.Не може да се деси да топ који није 100% прецизан да се угради на апарат. Да ли би ви купили било шта што неради 100%. Са било којим од ових проблема неби могли продати ниједан апарат.Ако се произвођачи на ово ваде онда су они мазнули огроман новац и траже још
Не ваља али смо ипак бољи од Боинга. Зашто имам утисак да је неко ставио руку у теглу меда и не жели да је извуче
Pa nemože da izvadi stisnuti pesnicu sa lovom tako hvataju majmune u Africi
Šta oni da reše na najboljem avionu na svetu? Poboljšavaju Su57?? Lažu bre, ne bi im rusi dali
Skupa igracka , no F22 ljubomorno cuvaju , sto mnogo toga govori.
Бато, ако ти пасеш кгб пропаганду у Србији свака теби част.
Само један факат, Лајтинг || је имао велики број борбених мисија и ниједан једини до сада није оборен, ни Амерички ни Савезнички.
Јел ти то говори нешто ?!
Смањи мало Холивуд.У америчким филмовима, све је могуће.
Po čemu i kome je on to dejstvovao? Protiv boraca u sandalama i kalahom u ruci kao i slavni Raptor oborio Kineski balon
gde je imao borbene misije protiv kojih vojski?
Можеш ли нам казати када о где су биле те мисије када нико то није забележио? Односно, ако сматраш мисијом уништавање палестинских цивила онда је твој навод тачан!
a gde je to imao borbene misije ajde navedi neku
Bato tamo gde je F 35 imao misije prvo su prošle 16- tice , 18- tice počistile sve praćke pa su došle 35- tice , a misije su obavljene u zemljama čiji pvo čine stingeri i poneki raketni sistem do 5-6 000 metara , a avioni ne dalje od 3- će generacije . Toliko Bato za tebe 😄
Koje borbene misije, protiv nenaoružanih naroda Gaze i Libana. Oni idu samo tamo gde nema PVO. Čik da gadjaju Ruske avione u Siriji pored Damaska. Nema oblast u naoružanju gde Rusko nije bolje od zapadnog. Ti ćeš verovatno reći da sam pod ruskom propagandom ali to je vidljivo u ovom ratu. Verovatno si ti više pod američkom propagandom pošto preko medija američani hvale svoje oružje a to je dostupno svima da vide i pročitaju, to ti je propaganda i naravno prodali svoje oružje.
Скупо, и битно да се продаје, Американци су раскрчили себи пут да продају своје производе, а то што је до сада доказано 1000 недостатака, то само говори да је на брзину склепан, а требао је бити најбољи, а спомињу 6.генерацију…са срећом!
Vrijedi ona izreka kao i za banke toliko važna da ne smije da propadne.Postao je stvar prestiža jednostavno ga moraš imati a za nedostatke tko pita,sve ce to europska radnička sirotinja da plati.
I ovakav kakav je 5 (slovima pet) puta bolji od najboljeg ruskog ili kineskog krša !
ovo je vrhunska tehnologija i samim tim je i komplicirana, za razliku od drugih ko na primer ruske, gde je to još na kurblu i guranje, rusi ovo nemogu ni u snu da naprave, zapravo oni ništa pametno nemogu da naprave, toster jedan ne znaju da naprave, a oće da se tu nešto koprcaju…svašta!
A lešnik?
Да, вероватно због тога не успевају ни санкције, Русија никако да се врати у претпрошли век, Путин да умре, свет да их осуди, … И лешник нису они направили него су то у СССР правили Киргистанци са естонцима а Руси га сад модификовали па лети 12 маха! Да, велика је мука схватити и прихватити да скоро милијарду острашћених на западу никако да савладају 140 милиона Руса који су “јадни, примитивни, дивљи, азијатски народ, заостали због комунизма и православља, …”! Ето, ти и такви Руси надиграли и победили тако “напредни запад”!
Nisi ti kriv što si glup. Mene samo zanima jel to nasledno, ili si vežbao?
Pošto si anoniman najbolje da tako i ostaneš , a o tvom poznavanju tehnologija sve si sam kazao svojim komentarom . Sad lepo idi tamo kod žene da te uputi kako se koristi toster mikser , šporet i ostala tehnika u kući
I tako sa kurblom i tosterom uništiše preko 5000 zapadnog oružja u Ukrajini. Američki generali tak kad odu u penziju priznaju za neko rusko oružje da je bolje
Svašta, nije bitno šta ne možeš da napraviš već šta možeš, recimo atomsku centralu ili raketu za svemir. A ti tosteri i lopate uništiše preko 5000 kom zapadnog oružja u Ukrajini. Ako razumeš shvatćeš.