U noći 21. oktobra 2024. godine, operateri ukrajinskih novoformiranih Snaga za bespilotne vazdušne sisteme, u saradnji sa drugim elementima ukrajinskih oružanih snaga, tvrde da su uspešno uništili ruski raketni sistem zemlja-vazduh Buk-M3.
Buk-M3, napredni protivvazdušni sistem procenjen na između 40 miliona evra, pogođen je na oko 60 kilometara od linije fronta, prema tvrdnjama Kijeva.
Vozilo je uništeno pomoću “bombaša drona” koja je ispustio slobodnopadajuću municiju i pogodila jednu od raketa na lanseru sistema Buk-M3, izazvavši detonaciju municije.
Ova operacija naglašava sve veću važnost modernih vojnih tehnologija na bojnom polju, jer su ukrajinske snage uspele da eliminišu sistem Buk-M3 koristeći municiju vrednu samo 500 evra.
“Ovaj primer još jednom pokazuje efikasnost modernih tehnologija: municija koja košta samo 500 raev uništila je komponentu napada neprijateljskog protivvazdušnog sistema, čija je ukupna vrednost procenjena na oko 100 miliona evra (uključujući rakete),” navodi pres-služba ukrajinskih Snaga za bespilotne vazdušne sisteme.
Incident ukazuje na to kako napredne taktike i borbene sposobnosti dronova omogućavaju da se unište važni i skupi resursi, dok istovremeno zadržava prednost na bojnom polju.
Uobičajeni domet “bombaških dronova” je 20 kilometara. Ova distanca može biti povećana na preko 40 kilometara za dronove modifikovane sa satelitskom komunikacionom antenom, gde onda domet postaje ograničen kapacitetom baterije.
Uspešno gađanje mete na udaljenosti od 60 kilometara može se smatrati rekordom za ovakvo oružje.
Buk-M3 je protivvazdušni sistem srednjeg dometa koji predstavlja izuzetno važnu komponentu protivvazdušne odbrane Rusije na frontu u Ukrajini. Obezbeđuje zaštitu kopnenih trupa od ukrajinske avijacije i sposoban je da deluje iz pozadinskih zona protiv ciljeva iza linije fronta.
Karakteristična odlika ovog sistema, koja ga vizuelno razlikuje od prethodnog modela Buk-M2, jesu nove rakete zemlja-vazduh smeštene u zapečaćene cilindrične kontejnere.
Nove rakete sistema značajno su proširile domet, omogućavajući presretanje vazdušnih ciljeva na udaljenosti do 70 kilometara i na visinama do 35 kilometara. O sistemu možete pričitati više klikom ovde.
Sa druge strane, ukrajinski ‘Baba Jaga’ je zapravo poljoprivredni dron prepravljen za vojnu upotrebu a može da nosi do četiri mine kalibra 82 mm. O nastanku ukrajinskih ‘Babaroga’ dronova smo takođe detaljno pisali.
Danas,u digitalnoj eri,vremenu,lako se montira sve pa i ovakvi prilozi..
Danasnji filmovi su primer…ovaj snimak je delimicno mozda tacan,ali nema ni trunke istine da je buk unisten,jer na kraju smimka se vidi sasija vozila koja se nije ni pomerila posle navodnog pogotka mine i eksplozije rakete buka..
Da je istina,od kamiona,nosaca,ne bi ostao citav ni sraf!!
Dronovi jesu opasni,ali ne preterivati u istini…
I moj ratni drug Slavko je 1941 godine obarao nemacke “štuke” sa M48.