Rusija i Indija vode pregovore o „zajedničkom razvoju i proizvodnji modernih vođenih raketa za avione“, saopštila je kompanija Rosoboroneksport.
Prema dostupnim informacijama, dve zemlje razmatraju mogućnost zajedničke proizvodnje raketa u Indiji, kao i plasiranje vojne opreme u treće zemlje prijateljske Rusiji.
Nova era odbrambene saradnje
Rosoboronexport ističe da tehnološka saradnja postaje vodeći trend u globalnoj industriji naoružanja, nadmašujući tradicionalni izvoz oružja. Indija i Rusija su među pionirima ove promene, pri čemu je Indija postala glavni partner Moskve u tehnološkoj kooperaciji.
Prema prognozama Rosoboroneksporta, do 2030. godine tehnološki ugovori će činiti 40% globalnog tržišta vojne industrije, što je dvostruko više u odnosu na sadašnje vrednosti.
Kompanija je već uspešno sprovela više od deset velikih tehnoloških projekata zajedničke proizvodnje i trenutno radi na još deset novih programa. Ovakav vid partnerstva ne samo da jača vojne kapacitete, već i produbljuje veze između Rusije i njenih saveznika.
R-73E: Lokalne proizvodne mogućnosti
Tokom Aero India 2024, pojavili su se izveštaji da bi Adani Defence and Aerospace mogao da započne proizvodnju raketa R-73E u Indiji. Međutim, ova informacija još nije zvanično potvrđena.
R-73E (izvozna varijanta rakete R-73 AA-11 Archer) je IC vođena raketa za blisku vazdušnu borbu, naslednik rakete R-60. Proizvodi je ruska korporacija TRV, a karakteriše je visoka pokretljivost i sposobnost dejstva pod velikim uglovima skretanja.
Rusija je razvila više naprednih verzija ove rakete, uključujući:
- R-73M – unapređena verzija
- R-74 (izdeliye 740) – povećan ugao gađanja na ±60°
- RVV-MD – izvozna verzija R-74 sa povećanom zaštitom od ometanja
- K-74M (izdelije 750) – dodatno poboljšan model sa ±75° ugaonim dometom
- K-74M2 (izdelije 760) – varijanta sa smanjenim radarskim odrazom, predviđena za lovce Su-57

Prošle nabavke i indijsko-ruska saradnja
Indija je već dugi niz godina ključni kupac ruskih vazduh-vazduh raketa. U junu 2019, Vympel je Indiji ponudio tri vrste raketa:
- RVV-MD – kratkog dometa
- RVV-SD – srednjeg dometa
- RVV-BD – dugog dometa
Kasnije te godine, Indija je naručila 300 raketa R-73E, 300 raketa R-27 i 400 raketa R-77.
Uvođenje proizvodnje raketa R-73E u Indiji bi označilo novu fazu u vojnoj saradnji dve zemlje, ali i smanjenje zavisnosti Indije od uvoza naoružanja.
Ubitačna R-37M
R-37M je raketa vazduh-vazduh velikog dometa sposobna da pogodi vazdušne ciljeve velike brzine sa više od 300 kilometara. Takođe je poznata kao AA-13 na Zapadu ili RVV-BD, oznaka koja se koristi za ruske varijante R-serije koje su se ranije proizvodile u Ukrajini. Smatra se da je serija RVV naprednija i sastoji se samo od ruskih komponenti.
Raketni motor sa dvostrukim impulsom pokreće raketu. Dvopojasni aktivni radarski tragač vodi projektil ka svom cilju, dok inercijalni navigacioni sistem prima podatke o putanji tokom kursa projektila.
Tokom završne faze gađanja projektilom, strelac u avionu može da obeleži cilj sa radarskim poprečnim presekom od 54 kvadratna stopa na udaljenosti od oko 40 kilometara i većoj. Slično kao i R-37, R-37M može da nosi nuklearnu bojevu glavu za uništavanje većih formacija aviona ili projektila.
Rat u Ukrajini je pokazao koliko je važno imati domaću proizvodnju municije za dugotrajne sukobe. Indijsko ratno vazduhoplovstvo (IAF) se suočavalo sa problemima u održavanju adekvatnih zaliha vazduh-vazduh raketa, što je došlo do izražaja tokom sukoba sa Pakistanom 2019. godine, pišu indijski stručnjaci.
Indijski lovci Su-30MKI su koristili R-77 rakete, koje su imale kraći domet od pakistanskih AIM-120 AMRAAM raketa. Ovaj nedostatak doveo je do odluke o nabavci novih raketa, uključujući potencijalno i R-37M, koja se pokazala izuzetno efikasnom u Ukrajini, a koju od prošle godine nose Su-30SM2 lovci.
Integracija R-37M na indijske Rafale lovce bi značajno poboljšala ofanzivne kapacitete Indije, naročito jer je IAF dobio pristup softverskom kodu za Rafale, omogućavajući prilagođavanje različitih oružanih sistema.

Zajedničke proizvodnje i budući planovi
Indijsko-ruska vojna saradnja traje od indijske nezavisnosti, a najpoznatiji zajednički projekti uključuju:
- Lokalnu proizvodnju Su-30MKI borbenih aviona, tenkova i borbenih vozila
- BrahMos raketni sistem, projektil koji je postao simbol strateške saradnje
- AK-203 automatske puške, koje se od 2019. godine proizvode u Indiji
- Nabavku ruskih motora za indijske T-72 tenkove
- Najnoviju ponudu za lokalnu proizvodnju Su-57 borbenih aviona u Indiji
Takođe, zajednički projekat Gandiva Astra Mk-3 rakete je direktan rezultat indijsko-ruske saradnje na tehnologiji raketnog pogona.
Rosoboronexport je ponudio Indiji priliku da integriše ruske vazduh-vazduh rakete na lokalno proizvedene borbene avione, čime bi se povećala operativna sposobnost indijskog ratnog vazduhoplovstva i smanjila zavisnost od uvoza.
Ukoliko se postigne dogovor, Rafale avioni bi mogli dobiti lokalno proizvedene ubitačne R-37M rakete, što bi Indiji, a možda i drugim kupcima francuskog lovca dalo značajnu prednost u budućim vazdušnim borbama.
Једино за нас исправно у причи о рафалима је да се из тог погубног уговора изађе што пре без обзира на цену. Свако даље кретање у том правцу носи још веће и далекосежније штете. Куповати стратешко наоружање од смртног непријатеља је преседан у људској историји и биће плаћено страшном штетом!
Pitanje dali glomazna raketa R37m,moze i da se montira na Rafal.Rafal laki lovac,i po dimenzijama.Ova raketa mu kvari dosta stelt karakteristike.
Чекајте, мало сам збуњен?! Зашто би западна, ултра, мега, гига, супериорна техника попут рафала, уопште требала некакве кршеве од ракета неспособних и биолошко цивилизацијски инфериорних Словена и то Руса?! Па зар запад нема нешто што је мноооогоооо боље, софистицираније, модерније, хипер, супер, топ гански надмоћније од свега што поменути, расно инфериорни Словени тј. Руси могу и да замисле?! Збуњен сам, веома збуњен?! И само да напоменем ако баш морам. Ово је сарказам. Сасвим заслужени сарказам на целокупни шлагворт “изузетних” из “предивне баште” зване ЕУ.
Da ima, i zove se meteor ali se ne prodaje svakome a ova R37M je dostojna zamena koju bi Indija mogla da proda nama na primer za Rafale ako uspe da ih integriše.
Р37м је много боља ракета и убојитија на већој удаљености. Руси су оборили Украјински МиГ 29 на више од 400 км. Ракету је испалио СУ-57 не улазећи у простор ПВО Украјине. Ово што величају метеор је пропаганда а Руска техника се доказала као доминантна у реалним борбеним условима. Питање не како би се ракете метеор понашале у реалној борбеној ситуацији.