Američka kompanija Lockheed Martin izradila je repliku ruskog protivvazdušnog sistema Pancir-S1, koristeći kamion Peterbilt 320 kao bazu, navodi The Dead District u objavi na mreži X od 7. marta 2025.
Ova maketa, neformalno nazvana “Peter Pancir”, dizajnirana je za testiranje i evaluaciju, s primarnom funkcijom provere performansi sistema Sniper Advanced Targeting Pod, koji se koristi na američkim borbenim avionima F-16 i F-18 za identifikaciju i klasifikaciju potencijalnih pretnji na tlu i u vazduhu.
Podsetimo, Peterbilt se nalazi odmah iza Kenworth-a i Mack-a među najpopularnijim i najuglednijim brendovima kamiona u Severnoj Americi.
Sa druge strane, vojne makete ciljanih vozila služe za procenu nišanskih i borbenih sistema borbenih aviona, simulirajući neprijateljske sisteme protivvazdušne odbrane. Ove makete omogućavaju pilotima i operaterima senzora da testiraju preciznost radarskih i optičkih sistema, kao i naoružanja, u detekciji i klasifikaciji mogućih pretnji.
Testiranje pomoću ovih maketa pomaže u poboljšanju algoritama detekcije, proceni elektronskih protivmera i obuci pilota u kontrolisanim uslovima, bez potrebe za interakcijom sa stvarnim neprijateljskim sistemima.
Ovaj pristup pruža podatke o efikasnosti elektro-optičkih nišanskih uređaja, radarski navođenih raketa i elektronskog ratovanja, omogućavajući razvoj protivmera i operativnih strategija.
Lockheed Martinov hibrid, nazvan “Peter Pancir” od strane američkih analitičara, primećen je krajem 2024. tokom testiranja u okviru programa vojne tehnologije nove generacije. Program, koji se odvija na tajnoj lokaciji, fokusiran je na procenu mogućnosti sistema Sniper Advanced Targeting Pod, ključnog senzorskog sistema borbenih aviona F-16 i F-18.
Imitacijom stranog oružanog sistema, Lockheed Martin nastoji da poboljša preciznost i pouzdanost ovih tehnologija, koje služe za detekciju, identifikaciju i praćenje ciljeva u vazdušnom prostoru. Ovaj napor deo je šire američke strategije ispitivanja stranih vojnih sistema radi poboljšanja taktike, razvoja protivmera i unapređenja vojne obuke.
Pancir-S1, koji je razvila Rusija, protivvazdušni je sistem kratkog i srednjeg dometa sa lansirnim raketama i automatskim topovima. Ključan je u ruskim vojnim operacijama, često se koristi za zaštitu kritične infrastrukture i podršku kopnenim trupama presretanjem aviona, dronova i precizno vođenih projektila. Među najboljim na svetu je u svojoj klasi i konstantno se unapređuje.
Za Lockheed Martin, izrada replike Pancira-S1 na šasiji kamiona Peterbilt predstavlja praktičan i ekonomičan način da se oponašaju funkcije sistema bez potrebe za pravim sistemom. Iako se Peterbilt 320 značajno razlikuje od vojnih vozila koja koriste ruske snage, on služi kao odgovarajuća platforma za testiranje.
Ključni deo ovog projekta je Sniper Advanced Targeting Pod, koji sadrži optičke i infracrvene senzore, laserske daljinske merače i sisteme za precizno praćenje ciljeva. Već dugi niz godina, Sniper Advanced Targeting je standardna oprema američkih borbenih aviona, pružajući podršku pilotima u misijama izviđanja i preciznog napada.

Procena ovog sistema u poređenju sa maketom Pancir-S1 omogućava američkim inženjerima da utvrde njegovu efikasnost u prepoznavanju i klasifikaciji ruskog protivvazdušnog sistema, koji bi mogao biti pretnja u stvarnim borbenim situacijama.
SAD redovno analiziraju strane sisteme protivvazdušne odbrane radi unapređenja sopstvenih protivmera i vojnih taktika. Jedan od značajnih primera dogodio se 2020. godine, kada je Pancir-S1, koji su Ujedinjeni Arapski Emirati isporučili snagama libijskog generala Halife Haftara, zarobljen i prebačen američkim avionom C-17A Globemaster III u bazu Ramštajn u Nemačkoj.
Iako je zvanično objašnjenje bilo sprečavanje da sistem padne u ruke ekstremista, sekundarni cilj je verovatno bila obaveštajna analiza. Ispitivanje stranih sistema poput Pancira-S1 omogućava američkim vojnim analitičarima da donekle identifikuju svoje slabosti, poboljšaju preciznost napada i razviju strategije za njihovu neutralizaciju.
I onda je Rusija neprijatelj i provokator? Ne razumeju to što Rusija godinama govori o širenju NATO-a, a prvi su se javili kada su Rusi zaplovili po Mediteranu i govorili kako je to rizik njihovoj bezbednošću, Italija preciznije. Nema niže, zar ne?
Dok hoće da se vežbaju na panciru….znači da
je dobar .
А камион је једна обична крклема ако зађе негде у планину требаће сељаци да га извлаче са воловима.
To je ta neskrivena želja za postizanjem trajnog mira!?