Pratt & Whitney je 30. septembra dobio ugovor od 1,31 milijarde dolara za nastavak procesa nadogradnje motora F135 za lovce F-35. Ako se program odvija prema očekivanjima, prvi operativni motor bi trebalo da uđe u upotrebu 2029. godine.
Ažuriranje je osmišljeno da poboljša izdržljivost motora i pruži povećanu snagu i sposobnosti hlađenja za nadogradnje Block 4 i buduća poboljšanja aviona F-35, u sve tri njegove varijante.
„Ovaj ugovor je ključan za nastavak ovog programa”, izjavila je Džil Alberteli, predsednica vojne motorske divizije kompanije Pratt & Whitney.
„Omogućava nam da nastavimo radove u fazi smanjenja rizika.”
U julu, Pratt & Whitney je završio preliminarnu verifikaciju dizajna elektronske kontrolne jedinice F135, što predstavlja važan korak u usklađivanju kompanije sa F-35 Joint Program Office u vezi sa unapređenjem dizajna.
Više od 700 inženjera i menadžera programa sada radi puno radno vreme na ovom programu kako bi osigurali buduću spremnost motora.
Ugovor takođe uživa široku podršku Kongresa SAD. „Imamo sreće što imamo dvostranačku i dvodomnu podršku od naših pristalica u Kongresu, posebno od delegacija iz Konektikata i Mejna, predvođenih senatorkama Suzan Kolins i Rozom DeLauro”, izjavio je Džef Šoki, viši potpredsednik RTX Global Government Relations.
„Njihova snažna posvećenost programu F135 osigurava da će on obezbediti ključne sposobnosti u narednim decenijama.”
Program F135 igra ključnu ulogu u ekonomiji Sjedinjenih Američkih Država, podržavajući više od 57.000 radnih mesta u 43 države. Konektikat i Mejn, posebno, imaju velike koristi od kontinuiranog uspeha ovog programa, koji se smatra ključnim pokretačem ekonomskog rasta u ovim regionima.
Do sada, Pratt & Whitney je isporučio više od 1.200 F135 motora, sa preko 900.000 zabeleženih sati leta. Ažuriranje elektronske kontrolne jedinice biće uključeno u nove F-35 avione tokom faze proizvodnje ili prilagođeno postojećim letelicama.
Ova nadogradnja će biti dostupna svim operaterima F-35 aviona, obezbeđujući da lovački avion ostane vitalna komponenta globalne odbrane u narednim godinama.
Prošle godine, američko ratno vazduhoplovstvo je odlučilo da ne nastavi proces traženja alternative za motor lovca. Predsednik Džo Bajden takođe je izrazio svoju podršku modernizaciji F135 motora u svom predlogu budžeta za 2024. godinu.
Konkurentske kompanije poput General Electric-a želele su da otvore takmičenje za novi motor za avion F-35. I General Electric i Pratt & Whitney dobili su ugovore 2016. godine kao deo programa Advanced Engine Technology za razvoj prototipova.
Međutim, predviđeni troškovi povezani sa novim programom komplikovali su planove Ratnog vazduhoplovstva SAD.
Tako je Pratt & Whitney postao jedini dobavljač F135 motora. Krajem 2023. godine, američko Ministarstvo odbrane najavilo je da će dodeliti kompaniji iz Konektikata nekoliko uzastopnih ugovora kako bi proširili rad kompanije u okviru programa.
Prednosti unapređenog motora?
Što se tiče prednosti poboljšane verzije motora Pratt & Whitney F135, da naglasimo da će najvažnija poboljšanja biti sledeća:
- povećana efikasnost u potrošnji goriva
- povećan domet leta i bolje performanse u vazduhu
- bolje hlađenje motora
- povećanje potiska
- povećanje veka trajanja i izdržljivosti motora
Očekivalo se da će se program nadogradnje jezgra motora odvijati samo na avionima F-35A i F-35C američkih vazduhoplovnih snaga i američke mornarice, ali će i lovački avioni američkog marinskog korpusa F-35B na kraju takođe biti unapređeni.
Što se tiče toga zašto je bilo potrebno nadograditi motor tako naprednog lovca, dozvolite da vas obavestimo da su originalni motori F135 lovac F-35 ograničavali lovca u nekoliko parametara.
Na primer, pokazalo se da domet i letne performanse aviona nisu bili zadovoljavajući, pa su Amerikanci i pokrenuli program Engine Core Upgrade za jačanje motora.
Sa novim motorima, obećava se da će F-35 moći da radi na većim udaljenostima sa boljim performansama.
Dobar primer je region Tihog okeana, gde Kinezi upravljaju najvećim konkurentom F-35, lovcem J-20.
Pekinški J-20 ima najsavremenije motore WS-15, koji platformi daju dvostruko veći domet i bolje performanse leta od F-35. Kao što pretpostavljate, ova činjenica nije mogla da prođe nezapaženo od Vašingtona, koji je požurio da motor F-35 učini jednako snažnim.
Ministarstvo odbrane SAD je u svom prošlogodišnjem izveštaju iznelo svoju zabrinutost u vezi sa J-20 Mighty Dragon. Pentagon je izjavio da veruje kako Kina unapređuje svoj lovac pete generacije.
Lockheed Martin F-35
Lockheed Martin F-35 višenamenski lovac (takođe poznat kao Lightning II) bio je kandidat za program Joint Strike Fighter, koji je trebalo da zameni postojeće tipove aviona konvencionalnim lovcem. Ovaj koncept je predstavljen američkom vazduhoplovstvu.
Cilj ovog programa bio je kombinovanje konvencionalnih lovaca za Vazduhoplovstvo SAD, brodskih katapultnih aviona za američku mornaricu i lovaca za kratko uzletanje i vertikalno sletanje za Korpus američkih marinaca.
Avion F-35 je ranije bio poznat kao X-35 a pobedio je u konkurenciji sa Boingom X-32. Prvi prototip X-35A objavljen je 2000. godine. Razvoj ovog aviona uglavnom su finansirale SAD, uz dodatna sredstva vlada Velike Britanije i drugih partnerskih zemalja.
Generički F-35 ima sličnu konfiguraciju kao F-22 sopstvenog dizajna kompanije Lockheed Martin, ali je nešto manji i ima jedan motor. Avion sa jednim motorom je jeftiniji za proizvodnju i održavanje, ali na račun manjeg borbenog opterećenja i performansi.
F-35 koristi stelt tehnologiju koja smanjuje njegov radarski presek i tako otežava otkrivanje radarom. Trenutno je jedan od najnaprednijih lovaca na svetu. U SAD, samo se F-22 Raptor smatra moćnijim, međutim nije im ni ista svrha.
Takođe, F-35 je drugi pravi lovac 5. generacije posle takođe američkog F-22. Najnoviji kineski i ruski lovci, poput Čengdu J-20 ili Su-57, po tehnologiji postali su egal F-35.
Kao što znate, F-35 je kreiran u tri verzije. Formalno, postoji više desetina varijanti koje se razlikuju jedna od druge, što ne utiče najbolje na servis, ali to je druga priča. Glavne varijante su F-35A, F-35B i F-35C.
Američko ratno vazduhoplovstvo koristi najjeftiniju verziju lovca pete generacije. Ovo je F-35A sa konvencionalnim poletanjem i sletanjem. Takođe isti čini osnovu izvoza. Samo nekoliko zemalja je naručilo F-35B, dok primera radi F-35C se ne prodaje u inostranstvu.
Vrsta: | Multirole fighter |
Posada: | 1 |
Maksimalna brzina | 1930 km/h |
Dolet: | 2200 km |
Maksimalna visina leta: | 18.300 m |
Borbeni radijus: | 1100 km |
Projektili: | AIM-9X Sidewinder AIM-120 AMRAAM AIM-132 ASRAAM JSOW Brimstone Meteor |
Obicna kanta.
Američki mrtvački sanduk, jao si ga pilotima