NaslovnaNovostiPar stelt lovaca Su-57 Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije primećeni iznad Kurske oblasti

Par stelt lovaca Su-57 Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije primećeni iznad Kurske oblasti

Ukrajinski resursi za praćenje izvestili su o povećanju aktivnosti ruskih lovaca pete generacije Su-57 iznad Kurskog regiona.

Prema informacijama distribuiranim na internetu, par ovih najnovijih letelica VKS Rusije je u stanju borbene gotovosti za izvođenje raketnih udara po ciljevima u Sumskoj oblasti Ukrajine.

Prema ovim podacima, Su-57, koji poseduje stelt tehnologiju, deluje u uslovima povećane prikrivenosti i pod okriljem para lovaca Su-35S. Potonji, smatraju stručnjaci, pružaju dodatnu zaštitu „nevidljivim“ projektilima, štiteći ih od mogućih pretnji ukrajinske protivvazdušne odbrane.

su 57 i su 35
su 57 i su 35

Ova aktivnost ruskih lovaca, opremljenih savremenim tehnologijama kao što su stelt i napredni sistemi naoružanja, može ukazivati na pripremu za operacije velikih razmera u pograničnom području.

Čini se da je Rusija počela sve češće da izvodi operacije svojim malobrojnim lovačkim avionima pete generacije Su-57, što je svakako izazvalo zabrinutost u Kijevu.

Da li to jedina jedina ruska eskadrila stelt lovaca Su-57 može da teroriše ukrajinski etar, preuzimajući sve više misija u ratu koji je u toku, ostaje da vidimo, međutim, u periodu od 15. aprila do 15. maja 2024. ukrajinski izvori su izvestili da su avioni ove eskadrile odgovorni za više od 6 napada krstarećim raketama.

Sve je počelo kada je krajem februara ove godine objavljen izveštaj u kome je objašnjeno da je jedan od Su-57 dotične eskadrile gađao ukrajinske položaje u Lugansku. Za napad je tada izabrana ruska navođena antiradarska raketa H-59MK2 (eng. Kh-59MK2, rus. Х-59МК2), čiji je domet oko 300 kilometara.

Međutim, sami Ukrajinci nam otkrivaju da projektil može da dostigne udaljenost od 400 km. Svaki H-59MK2 ima bojevu glavu od 320 kg, dovoljno moćnu da uništi čak i dobro zaštićene ciljeve.

Prva terenska ispitivanja H-59MK2 su obavljena u Siriji 2018. godine. Projektil je dizajniran kao glavno oružje vazduh-zemlja Su-57, savršen je za uklanjanje kompaktnih, ojačanih ciljeva na velikim udaljenostima daleko izvan vizuelnog dometa.

U 2015. godini, H-59MK2 je pretrpela značajnu transformaciju i ponovo se izrodila kao H-69, sa poboljšanjima koja uključuju stelt karakteristike i redizajnirano telo skrojeno za odeljak za oružje u Su-57. Projektil H-69 je dizajniran da kombinuje razornu moć i preciznost raketa H-101/H-555.

su 57 i h 69
su 57 i h 69

Dakle, jedna od najvažnijih karakteristika ovih projektila je njihov inovativni dizajn, koji im omogućava da se ugrade u unutrašnje odeljke Su-57. Na ovaj način se ne potkopava stelt profil aviona i njegova efikasnost ostaje visoka.

H-59MK2 ima korelaciono-optički tragač koji obezbeđuje autonomno prepoznavanje terena u blizini mete. Njen navigacioni sistem je zasnovan na inercijalnoj jedinici navigacionog sistema sa trakom sa satelitskom jedinicom za ažuriranje.

Kombinacija ovih tehnologija navođenja daje raketi neverovatno visoku preciznost na cilju sa verovatnoćom kružne greške manjom od 5 metara. Pre lansiranja, projektil se takođe može programirati da promeni pravac i napadne iz novog ugla kako se približava cilju.

Čak i ukrajinski izvori tvrde da je opasnija čak i od Kindžala, a takođe može biti opremljena kasetnim bojevim glavama.Raketa se može primeniti u bilo koje doba godine, pri osvetljenosti terena od 0,003 lk do 30.000 lk, na bilo kom tipu terena (s obzirom da je optički kontrast u zoni korekcije i terminalnog vođenja veći od 10%).

Danas Rusija ima 22 lovca pete generacije Su-57 i očekuje mnogo više jedinica. U 2023. godini isporučeno je 12 aviona, 2022. godine 6 aviona, a ove godine se očekuje isporuka 20 aviona. Moskva se nada da će do 2027. imati 72 operativna lovca.

U Ukrajini, prvi izveštaji o prisustvu Su-57 na bojnom polju opisali su ruske vazdušno-kosmičke snage koje koriste svoje najsavremenije avione za bombardovanje kritičnih ukrajinskih ciljeva ili za uništavanje ukrajinskih sistema protivvazdušne odbrane.

Kombinacija Su-57 sa ruskim raketama H-69 pokazala se posebno efikasnom, ostavljajući ukrajinske protivvazdušne trupe bez svojih vrednih radara.

Međutim, u izveštaju britanskog Ministarstva odbrane sugeriše se da je Rusija počela da koristi ove letelice i za borbe iz vazduha.

su 57 na pisti
su 57 na pisti

Prema posebnom britanskom izveštaju, ovi avioni „ispaljuju rakete vazduh-zemlja velikog dometa i rakete vazduh-vazduh na ciljeve u Ukrajini najmanje od juna 2022. godine”.

Rusija je do februara ograničeno koristila svoj lovac Su-57, uglavnom za nadzor i podršku komunikacije. Zabeleženo je samo nekoliko akcija gde je Su-57 ušao u vazdušni prostor Ukrajine, kao i napada na ukrajinske PVO sisteme.

Dakle, dolazimo do zaključka da je dotična ruska eskadrila aktivna u Ukrajini već dugi niz meseci, ali je u poslednje vreme intenzivirala prisustvo na ratištu što je izazvalo interesovanje stručnjaka ali i nelagodu kod Ukrajinaca.

Ukratko o Su-57

Su-57 je ruski višenamenski borbeni avion pete generacije, napravljen korišćenjem stelt tehnologija u Konstruktorskom birou Suhoj. Lovac je dizajniran za uništavanje vazdušnih, kopnenih i površinskih ciljeva pomoću sistema protivvazdušne odbrane, izviđanja dugog dometa, kao i za uništavanje sistema kontrole avijacije neprijatelja. 

Su-57, takođe poznat kao PAK FA (Prospektivni avijacijski kompleks frontalne avijacije) je ključna komponenta tekućih napora Rusije da modernizuje i unapredi svoje vazduhoplovne sposobnosti.

Avion je dizajniran da zameni teški lovac Su-27 u Vazdušno-kosmičkim snagama Rusije. Može se boriti sam i u okviru koncepta „jedinstvenog polja“. Ugrađeni kontrolni sistem prati do 60 ciljeva, istovremeno pucajući na njih 16.

Po rasponu krila i dužini, Su-57 je veći od F-22, ali manji od Su-27. Po masi spada, kao i Su-27, u klasu teških lovaca. Avion u potpunosti ispunjava sve zahteve za lovce pete generacije zahvaljujući kombinaciji stelt tehnologija i elektronskog ratovanja. Ima supersoničnu brzinu krstarenja, sposoban je za manevrisanje pri velikim G silama, opremljen je naprednom elektronikom, i multifunkcionalan je.

Su-57 ima mogućnost da kontroliše veštačku inteligenciju (ili operater) u bespilotnom režimu na velikim udaljenostima od baze. Ovo uklanja fiziološka ograničenja brzine i manevara (G-sila više neće igrati ulogu u taktici borbe). 

Lovac je sposoban da izvršava zadatke u integraciji sa najnovijom bespilotnom letelicom Ohotnik. U interakciji sa lovcem 5. generacije, stelt udarni dron može postati ključna prednost u oblasti borbene upotrebe. 

Lovac je opremljen topom od 30 mm. Top su razvili stručnjaci iz Tulskog dizajnerskog biroa. Novi top je modernizovana verzija avionskog topa GSH-30 kalibra 30 mm, koji se proizvodi od 1980-ih za lovce MiG-29, Su-27 i njihove modifikacije.

Pored sredstava za uništavanje, na avion se mogu pričvrstiti rezervoari za gorivo PTB-2000, PTB-3400, pomoćni rezervoari za gorivo VTB-M i VTB-B, kao i nišanski nosač 101H-N.

Vrsta:Lovac
Posada:1
Brzina: Maha 2 (2,135 km/h; 1,327 mph) na nadmorskoj visini
Maha 1.3 (1,400 km/h; 870 mph) pri niskom letu
Dolet:3,500 km subsonično, 
4.500 km sa 2 dodata rezervoara
1,500 km supersonično
Visina leta:20,000 m
Borbeni radijus2700-2750 km
Karakteristike Su-57

31 KOMENTARA

  1. Када би нетко понудио Србији да купи исту класу апарата генерације 5 изаберите F-35 Су-57 и Ј-20 за цену од 100 милиона $ по комаду шта би узели?
    Ја би узео Ј-20
    Разлог једноставан. Најквалитетнији

    • OD 3 PONUĐENA AVIONA ,RVSRBIJI SE VIŠE ISPLATI IMATI SU 57,RAZLOG JEDNOSTAVAN.,NA RUSKOJ TEHNOLOGIJI TJ,MIG 29 S ,PILOTI SRBIJE LETE,DUG NIZ GODINA.,SERVISIRANJE,I DOPREMA DELOVA,KAO I UGRADNJA SAVREMENIJE AVIOTEHNOLOGIJE TJ AVIONIKE NE BI BIO PROBLEM.,UJEDNO IMATI AVIONE 5 GENERACIJE,NA BALKANU BI RASPRŠILO SVE NEDOUMICE I POKUŠAJE DA SE KRENE NA SRBIJU.,UZ TO NABAVKA ,PVO S- 400,BI DODATNO OJAČALA VS – e.,RAFALI SU PRESKUPI ZA RVSRBIJE

      • МиГ и Сухој нису исто. Сухој је квалитетнији и компликованији . Обука је тежа. Авионика квалитетнија итд…

  2. Rusi su majstori avionike i mehanike. Nekada su zapadu bežali dve generacije. Zapad je uvek bolje inkorporirao digitalnu tehnologiju i stealth mogućnosti u svoje avione. Zapad, mislim USA. Su 57 je letački bolji od F 22 ali ,koliko znam nije baš stealth. Da li je 4++ ili 5a generacija, manje je bitno. Logika kaže da bi u dogfightu odvalio F22, ako bi mogao da mu pridje., ali je bliska avionska borba prevaziđena. Sve je onda stvar preference i koju stranu podržavaš. Ja lično nijednu, mada sam nekad jako voleo avio tehnologiju.

    14
    1
    • F–22 је врх авијације у овом тренутку. Једини који може да му парира је кинески Ј-20 . Мислим да је кренуо у серијску производњу. Авионика му је квалитетнија од Руске јер су кинези много више уложили у ту област науке за разлику од Русије. Остаје да видимо колики је потенцијал и радарски пресек. Ако је тачно оно што пише у спецификацији онда је то најквалитетнији апарат генерације 5 а правилном надоградњом ићи ће на 5+, а можда и више.
      Платформа на којој су рађени Су-35 и Су-57 је Француско-Немачка технологија. То је лако проверљив податак. Ви нама јефтин гас и нафту ми вама технологију. На МиГ-21 Бис који је имала бивша Југославија Авионика је била Америчка као и сва мазива. Радио сам у финомеханици на жироскопу. Био је Амерички. Једино је мотор и змај апарата био Совјетски. Сво оруђе је било модификовано по NATO стандарду. Од 1947 до 1974 одлуком Конгреса САД у Југославију је уложено преко 100 милијарди долара за војну инфраструктуру а био је потписан уговор по коме у случају рата између САД и СССР комплетна инфраструктура и оружје се ставља под команду САД. Све то може да се провери ако се жели.

      2
      6
    • Zapravo nije ništa manje stealth na F-22 je radarski presek meren u idealnim uslovima kad je radar postavljen direktno ispred nosa aviona, dok je na SU-57 to zbir radarskih preseka iz raznih uglova. Znači nije F-22 ništa manje vidljiv, nego su Rusi real iji i pošteniji, a s obzirom da zvuk motora takođe rasejava radarske zrake, može biti samo više stealth.

      • Значи то се одређује на два начина. Амерички и Руски. Значи постоји и Америчка аеродинамика и Руска аеродинамика. Формуле и математика иста а аеродинамика различита. Код STEALTH технологије нагласак је на композитним материјалима. За твоју информацију мотор испарава гориво и тако оставља топлински траг на радару. Закрилца на реповима мотора служе да се тај траг што више умањи. Не постоји невидљив апарат. Замисли да Србија направи неки апарат, не покаже га на аеромитинзима и каже имамо те могућности маневра,радара…..да ли би нам нетко поверовао

  3. Neverovatno koliko ste pojedini zlobni i satanizovani draze su vam sastane sa zapada, poremecenost i LGBT gamad, genocidasi i teroristi sa sve nacistima od, svoje pravoslavne i istinski pravedne vere. Dace samo Bog i Sv. Georgije zastitnik Rusije snage, da se ovo zlo sa zapada satre za vjek i vjekov!!!

    27
    3
    • Дефиниши Православље. Онај ко пуши, пије,дрогира се,не чита црквене књиге, псује, лаже,свађа се ,не иде на службе не исповеда се,причешћује и остало је Православан?
      Не желим да судим никоме јер на то немам права. У Русији нема лезбоса, гејева и осталих. Прошле године си имао лезбо венчање у Петрограду.

    • Patriot koji nije mogao da obori SU-34 bombarder, koji ga je uništio u invertnom letu 😄 Nemaš pojma!

      11
  4. I dalje avion “puca!?!”
    Nemamo mi podataka o čemu se radi.
    Verovatno samo testiraju nešto ili uništavaju PVO sa bezbednog rastojanja.
    A što se tiče dometa, i čitaoci treba da imaju određeni domet da bi razumeli…
    Kao minimum Windows 10 i sl.

    4
    3
  5. Нема поузданих информација о STEALTH технологији код Су-57 . Зато се сматра да је генерација 4++
    Остало није упитно. Има STEALTH tehnologiju to je сигурно али се незна колики је радарски пресек.

    6
    3
      • За Су-35 се зна да има STEALTH и његове летачке способности. Појављивао се на Аеромитинзима и на њему су летели страни пилоти. За Су-57 се незна јер није био на аеромитинзима. Ако ти знаш колики му је радарски пресек или одраз зашто нам не напишеш. То је нов апарат и тек ће време показати његов потенцијал. Видеће се његове и врлине и мане. Остаје нејасно колико има обучених пилота јер обука на таквим стварчицама траје 4 године.

        4
        1
  6. Poštovani gradjani, Su 57 je avion 4++ generacije a ne pete.. Koristi motore od svog predhodnika,a nevidljiv je koliko sam i ja nevidljiv. Neuspela imitacija zapadne stealth tehnologije

    5
    28
    • A ti si kako vidim vojni analiticar za moderno ratovanje a sluzio si vojsku u zabavistu Bubamara ili u staravkom domu.. ,pusku si naravno video u partizanskim filmovima. Ajde pali i ne laprdaj.

      11
      1
    • Механика нема везе са STEALTH технлогијом. Мотори се могу модификовати исто као и авионика. То се константно ради. Оно што је сигурно то је да неможеш да генерацију 4 модификујеш на генерацију 5. Технички неизводљиво.

      6
      1
    • Zapravo nije ništa manje stealth na F-22 je radarski presek meren u idealnim uslovima kad je radar postavljen direktno ispred nosa aviona, dok je na SU-57 to zbir radarskih preseka iz raznih uglova. Znači nije F-22 ništa manje vidljiv, nego su Rusi real iji i pošteniji, a s obzirom da zvuk motora takođe rasejava radarske zrake, može biti samo više stealth.

  7. Rakete aviona Su- 57 mogu da dejstvuju sa daljine i preko 200 km.Na taj nacin ne ulaze u zonu protivnicke PVO i manje su izlozeni njenom dejstvu.Ukrajinci su u Kursku ostvarili cilj svojih nalogodavaca iz Vasingtona, da predstave Rusiju kao nesposobnu i ranjivu.U stvarnosti su potrosili svoje najbolje rezerve za beskoris bitku ubrzavajuci kolaps svojih snaga na istocnom frontu Donbasa.

    32
    4
    • Nemaju ni blizu taj radar i domet za dejstvo.Nisu stelt vec samo malo prikriveni.Itekako su vidljivi.Ne mogu ni da prismrde F 35 a kamoli F 22.Rus je glup za tako naprednu tehnologiju,mora uvek da krade od Amerikanaca koji uz Izrael su raj za naprednu tehnologiju i inovacije pa i Japan je isto sa njima.

      4
      22
    • Сврха авијације није да испаљује пројектиле са своје територије већ да на противничкој територији уништава живу силу и технику. Пре тога подразумева се да уништи противнички ПВО и авијацију,заједно са пројектилима средњег и дугог домета који се испаљују у првом удару. Зато је битан борбени радијус или долет код сваког апарата. За сваки пројектил је битна ударна моћ главе пројектила. Ако је ваздух- земља или ваздух- море што јаче то боље за ваздух-ваздух што дуже. Квалитета радара и прецизност се подразумева.

      6
      3
  8. Dok Rusija svedoči novom sramoćenju svoje vojske u Kursku, ruski satrapi imaju dužnost da zamajavaju javnost svakakvim glupostima kao što je i ova: ruski stelt koji u stvari nije stelt, dejstvuje u Kursku ali sa udaljenosti od 200km i sl.

    4
    30

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave