NaslovnaNovostiRusija upotrebila svoj najnoviji lovac: u pratnji dva Su-35, Su-57 udario na...

Rusija upotrebila svoj najnoviji lovac: u pratnji dva Su-35, Su-57 udario na ciljeve u Ukrajini raketama H-69

Rusko vazduhoplovstvo je navodno koristilo svoje najnovije borbene avione Su-57 u nedavnim borbenim operacijama, gađajući ukrajinske vojne položaje na istoku Ukrajine.

Dana 18. februara, u pratnji dva aviona Su-35, Su-57 je izveo raketni udar na ukrajinske ciljeve. Izvori sugerišu da je avion koristio naprednu krstareću raketu H-69, posebno dizajniranu za platformu Su-57.

su 57 i h 69
su 57 i h 69

Delujući sa zauzete teritorije Luganske oblasti, Su-57 je ušao u ukrajinski vazdušni prostor pod pratnjom i lansirao raketu. Uprkos tehničkom kvaru, projektil je promašio cilj i srušio se u polje, tvrde zapadni izvori.

Su-57, koji je razvio Suhoj, predstavlja ruski stelt lovac pete generacije dizajniran za svestrane borbene sposobnosti protiv kopnenih, vazdušnih i pomorskih ciljeva. Njegov prvi let dogodio se u januaru 2010, sa naknadnim borbenim testiranjem u Siriji 2018. godine.

Dok raketa H-69 ovom prilikom nije uspela da postigne svoj cilj, prethodni izveštaji ukazuju na njenu umešanost u vazdušne napade 7. i 8. februara. H-69, derivat H-59MK2, raspoređen je iz različitih ruskih borbenih aviona.

Pre par nedelja Oružane snage Ukrajine su tvrdile da su Oružane snage Rusije koristile, ni manje ni više, hipersoničnu raketu „Cirkon“ duž dalekovoda u Kijevu. Nedavno je iz istih ukrajinskih izvora objavljena upotreba modernizovane verzije rakete H-59, dakle H-69.

Eksperti Kijevskog naučno-istraživačkog instituta za forenzičku ekspertizu po prvi put su 23. februara prikazali ostatke prikrivene krstareće rakete H-69, bacajući svetlo na jedan od najnovijih događaja u ruskom odbrambenom arsenalu.

ukrajina otkrila prvu olupinu ruske nevidljive krstareće rakete h 69
ukrajina prikazala prvu olupinu ruske nevidljive krstareće rakete h 69

Raketa sa vazdušnim lansiranjem, H-69, može biti raspoređena iz borbenih aviona i bombardera, i može se pohvaliti raznolikom lepezom potencijalnih aviona-nosaca. Najnovije oružje se sve više koristi za napad na mete u Ukrajini od kraja 2023. godine.

Pored toga, zapadni izvori sugerišu kako su Rusi koristili najnoviji Su-57 u raketnom napadu na Ukrajinu da bi napravili vojni propagandni film. Očekuje se da će ovaj film biti prikazan kao dokaz uspešnog razvoja ruske odbrambene industrije uoči predstojećih predsedničkih izbora u Rusiji.

Počev od 2025. godine Vazdušno-kosmičke snage Rusije trebalo bi da počnu da dobijaju poboljšanu verziju lovca pete generacije Su-57M, koji se od oktobra 2022. nalazi na letnim testovima i biće opremljen novim motorom AL-51F.

Ruski portali su detaljno o tome pisali, navodeći neke detalje šta se dešava. Iako je ruska industrija borbenih aviona premašila sve obećane rokove za uvođenje novih sistema u naoružanje, Su-57M će gotovo definitivno početi da se isporučuju pre 2027. godine.

Istovremeno, stručnjaci su predvideli značajno povećanje maksimalne i supersonične krstareće brzine serijskih višenamenskih lovaca Su-57M nakon što su počeli da se opremaju turbomlaznim motorima sa naknadnim sagorevanjem (TRDDF) AL-51F, pojedinačnog potiska od 18.000 kilograma po sekundi (kgs).

Rusija je do sada ograničeno koristila svoj lovac Su-57, uglavnom za nadzor i podršku komunikacije. Zabeleženo je samo nekoliko akcija gde je Su-57 ušao u vazdušni prostor Ukrajine, kao i napada na ukrajinske PVO sisteme.

Ako Ukrajina rasporedi lovce F-16, verovatno će Su-57 dobiti aktivniju ulogu u ovom sukobu. U režimu direktnog presretanja, Su-57 će imati značajnu prednost pri prvom lansiranju u odnosu na F-16, ali i ostale zapadne avione za koje postoji mogućnost da dođu u ukrajinske ruke.

Su-57 reklamni video

Ruski kopneni radar će moći da koriguje projektile Su-57 u maksimalnom dometu (200 km) ne samo raketama dugog dometa, već i 110 km srednjeg dometa, a da pilot u F-16 ni ne zna za postojanje pretnje od Su-57 ruskih vazdušno-kosmičkih snaga.

Su-57, takođe poznat kao PAK FA (Prospektivni avijacijski kompleks frontalne avijacije) je ključna komponenta tekućih napora Rusije da modernizuje i unapredi svoje vazduhoplovne sposobnosti.

Lovac je sposoban da izvršava zadatke u integraciji sa najnovijom bespilotnom letelicom Ohotnik. U interakciji sa lovcem 5. generacije, stelt udarni dron može postati ključna prednost u oblasti borbene upotrebe. 

31 KOMENTARA

  1. Vidim do većina publike ovdje ne razumije o ćemu se tu zapravo radi.
    Usporedbe sa američkim F-35 su bespredmetne jer su SU-57 i F-35 avioni različitih tipova i različite namjene.
    Za to su krivi i članci u medijima, jer novinari koji o tome pišu nemaju baš puno znanja o ratnoj avijaciji i manje, više uvijek pišu o “lovcima”, a čitatelji odmah zamišljaju Toma Cruisea i Top Gun i vide tkz. dogfight, no SU-57 nije zamišljen za takav vid borbe. Naravno da današnji moderni avioni imaju puno više sposobnosti i da u određenim situacijama mogu obavljeti različite zadatke, ali F-35 je tipični lovac, a SU-57 je primarno presretač i prvenstveno namjenjen za zaštitu neba i napad na zračne i udaljene ciljeve. F-35 treba zamijeniti F-16 i F-18, a SU-57 treba zamijeniti slavni MiG-31. a avion sa kojim se jedino može uspoređivati je američki F-22.

  2. Су-57 није намењен за фронталну борбу. Исто као и F-35 може да носи пројектиле за гађање далекометних циљева

  3. To je cisto propagandni potez. SU 57 nije za frontovsku upotrebu, zamislite bruke da su ga Ukrainci srusili Patriotom?

  4. Требали су да развијају МиГ-35. Коштало би их мање. Овако кладити се на један пројекат и то у рату је озбиљна ствар. Има предност над старим F-16. А шта ако дође нова верзија? Руси су каснили у развоју Сухоја а Амери су развили F-35 у 5 верзија. Направили су STEALTH F-15 F-16 F-18/А све су дигли на генерацију 5. Са B-21 имат ће озбиљну превагу у ваздуху. Требао би нетко објективан да направи анализу развоја војне авијације. Овде имаш људе који мисле да један Руски апарат вреди као 10 Америчких. Није баш тако али…. Писао сам да на пројектилима,апаратима увек може да нешто откаже и то се десило Русима. Механика не може да се контролише. Сад можемо да причамо како Руско оружје не ваља,али није тако. Ако га се Украјинци докопају,завршити ће на западу а тамо имају стручне људе може па се направи обрнути инжињеринг.

    • F35 jeste bolji od SU57 po stelt karakteristikama i samo u tome. SU57 ima bolje radare čiji je domet znatno veći od radara F35. Domet raketa vazduh – vazduh za SU57 je veći skoro za 100km, tako da F35 ne bi ni znao da je već naciljan. U bliskoj borbi F35 nema šanse protiv SU57. Za F35 je jedan američki general izjavio : da je obična tuka što se tiče manevara jedino ga spašavaju snažni motori … Izgleda da jsu manevarske sposobnosti letilice i stelt osobine u obrnutoj srazmeri, dakle morate praviti kompromise. Tačno je da je Rusiji teško da sama parira Nato paktu pre svega iz finansijskih razloga. Tehnološki je poprilično ispred. Poseno u hipersoničnim raketama, radarima, PVO, nuklearnim strateškim hipersoničnim nosačima … jedino zaostaje u proizvodnji čipova. Ali tu je Kina pa sada da li su čipovi 5-7 nm ili su 2-5 nm … zadatak će obaviti i jedni i drgi samo će sklopovi biti nekoliko desetina grama teži. Važniji je softver koji upišete u elektronici …

      • Много они заостају у авијацији. Сви гледају основну верзију F-35. Треба увек упоређивати са последњом верзијом. Русија нема фабрику полупроводника а то је основ за авионику. Кина им то неће продавати. Од F-18/A Амери крећу са нанотехнологијом и STEALTH генерацијама. То су проверљиви подаци. Нанотехнологију је Русија набављала од Немачке, Британије и Француске. То је највећи проблем код Русије. САД има своје фабрике. Како ће то да реше видећемо. Русија је развијала авијацију заједничким деловањем са ПВО системима. МиГ -29 је служио за то. Зато је имао такве маневарске способности за блиску борбу. Сухоји су били замишљени као крстарице на небу. Тако је ишло због територије СССР, а данас Русије. Дакле тзв. одбрамбена авијација. Амери су радили супротно. Јака морнарица,флоте на нуклеарни погон и авијација са великим борбеним долетом и супериорном авиоником. Наравно уз огроман број сателита. Имати Ѕ-400 не значи супериорност у радарској технологији за апарате. То су посебни системи и разликују се. Е сад тко је испао паметнији видећемо.

    • Mig-35 je odavno napravljen! Ne da je samo napravljen, već i leti, pa i bori se, a letio je već i u Ukrajini.
      Napravljeno je čak četiri varijante, a mornarička se priprema…
      Rusija je odlučila koncentrirati financije i sve napore samo na jednu firmu i tako je Mikoyan ostao kratak, a napori se ulažu u Suhoj. Vidi se da su financije presudile!
      U trenutku odluke, biro Mikojan je imao potpuno gotov Mig-35, a u razvoju Su-75 Checkmate (kao konkurencija američkom F-35) i neki kažu i Mig-41, koji nitko nije vidio i koji je više mit nego stvarnost. U isto vrijeme Suhoj je imao 99,99% operativan SU-57 i cijelu porodicu FLANKER nastalu na razvoju i modernizciji SU-27 ili Flankeru, kako ga zovu Natovci. Ovi avioni su danas glavnina ruske ratne svijacije: svi Suhoji od SU-30 do Su-35 sa svim svojim brojevima i slovima u imenu.
      Mig-35 je, izgleda, izgleda ostao primarno namjenjen izvozu, ali koliko čitam, interesenata ima, ali kupaca malo. Šteta, odličan je to avion.

  5. Samo je jedna, najbitnija stvar prećutana. Koliko je tačno do današnjeg dana ušlo u operativnu upotrebu ovih aparata.? Ja mislim jedno 16 komada. Većina evropskih država ima više aviona pete generacije od Rusije o SADu i da ne govorim. I to je pokazatelj koliko Rusija zaostaje u ovom segmentu. I pored velikih napora poslednjih godina finansijski Rusija nije u stanju da premosti zaostatak. Kad se govori o ratu u Ukrajni i loženje rusofila na rezultate ove kampanje treba imati u vidu da Ukrajna u najvećoj meri ratuje sa starom sovjetskom tehnikom uz dodatak stare zapadne tehnike. Jedino gde je Ukr dobila novije sisteme je pratično ariljerija tj. artljerijsko raketni sistemi ali u nedovoljnom broju. I pored toga Rusija ima vrlo veliki problem da osvoji čak i one delove koje je zvanično anektirala.

    • Тачно је да Русија има знатно мање авиона пете генерације него запад. Тачно је и да све то захтева значајна финансијска средства, да су потребни многи техничко технолошки пробоји, открића, научна достигнућа да се превазиђе заостатак за западом. Све је то тачно и у многим другим областима. Тачно је и то да се Русија брани практично на прагу Москве, да је изгубљена стратешка дубина територије повлачењем из Источне Немачке и земаља ВУ. Е то је управо оно због чега је и Председник изјавио “Распад СССР-а је највећа геополитичка катастрофа двадесетог века.”. Сада је тај исти Председник приморан да исправља грешке својих претходника (посебно оне велике штеточине чије име ми је мрско и да поменем) а и наивног, лаковерног народа који је блентаво поверовао у западњачка обећања а у ствари шарене лаже. Лако је сада Председнику и свим његовим саговорницима приговарати за ово или оно али се горе поменуте чињенице морају имати у виду. Мора се делати. С оним што имаш јер се више није имало куд. Ваљда ће ово освестити бар наредне три генерације Руса и волео бих и свих осталих Словена, да не подлежу привидима, шареној лажи, сладуњавим обећањима и свим обмањујућим активностима запада. Да не мењају бизонова и даброва крзна и злато за виски и заражену ћебад вирусима грипа и слично као што су то радили несрећни староседеоци америке. Циљ запада је планетарно господарење где би имали позицију власника целокупне планете тј. свих ресурса, капитала и уопште свега (нације капиталиста) док би сви остали радили за њихово благостање као гомила подјармљених слугу и робова. Е сад, ако је некоме све ово у реду а он нека стане у ред и нека се баца каменом на Председника и његове сараднике. Избор је ваш, док га још како тако имате.

    • Ovo je najveca glupost,koju sam čuo,ti si bio da ih brojis,pa znas,Ukrajna nema više ništa,zavisi od zapada,Rusi sve uništili,sto se tice aviona,nisu i oružja,nisu oni upotrebili ni 50posto,svog kapaciteta

      • Па ако немају ништа како то да Руси нису у Кијеву? По томе испада да су Руси или неспособни или се боје да иду напред. Дај ми то објасни. Преко 18 месеци слушамо запад како кука да немају залихе. А ови пуцају ли пуцају.

        • Zato što su i sa jedne i sa druge strane Rusi. Jedan, isti narod. Česta pojava je da u pauzi se posećuju na položajima, ćaskaju…

    • Zare, evo moga odgovora na tvoju zabrinutu poruku!
      SU-57 se tek nedavno počeo masovno proizvoditi. Za sada je cca 30 operativno i još toliko je u izgradnji. To su približni podaci i mislim da su blizu istine. Ovaj avion je dosta skup (koliko me pamćenje služi, a možda se i varam, ali mislim da je cijena cca 55 mil. $ komad. Ne zamjeri ako sam u krivu!) i zaista nije lako štampati ih na traci, no i ovaj broj koji je do sada napravljen je respektabilan. Zašto, objasnit ću.
      Ovako… SU-57 je lovac presretač i on nije namijenjen direktnim borbama, on je prvenstveno namijenjen čuvanju neba, presretanju neprijateljskih aviona i letjelica i po potrebi napadima na udaljene mete na zemlji. Kako on ima snagu da nosi odjednom dvije Kinžal rakete, sudjeluje i u ratu u Ukrajini, kao nosač Kinžala i vrši lansiranja sa područja van Ukrajine. Kao nosač Kinžala služe također i Mig-31, ali oni mogu nositi samo jednu raketu, međutim kada ukrao obavještajna služba ustanovi da su nad Rusijom MiG-31 u zraku svaki puta nastaje panika i svi preostali ukro avioni se trenutno prebacuju u Poljsku, privremeno.
      Ne postoji bojazan da zbog malog broja SU-57 Rusija ima premalo presretača, naročito na Arktiku. U ruskim zračnim snagama postoji cca 250 MiG-31, tih fantastičnih, gotovo savršenih aviona.
      I na kraju… Ako Rusija ima cijelu seriju izvanrednih aviona u porodici SU-30, onda su dva aviona u zraćnom arsenalu fantastična, a to su MiG-31 i SU-57. Njihove karakteristike i kvalitetu Amerikaci neće dostići nikada, a ako bi to i željeli
      pokušati ne vjeujem da bi se za 20-30 godina mogli uopće približili tome. (Ovdje nema prostora za opis karakteristika, pa koga zanima neka prouči sam. Wikipedia će biti sasvim oke izvor.)

  6. Toliko od najnovijeg sistema vazduh zemlja. Promašio i srušio se u polje. Propaganda za domaću rusku publiku. Snimiće ispaljivanje sa SU 57 ali ne i mesto gde je raketa završila. Indija je već otkazala kupovinu ovih aviona jer je nedovoljno STEALT odnosno ima veći radarski odraz od konkurencije.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave