NaslovnaNovostiRusija upotrebila svoj najnoviji lovac: u pratnji dva Su-35, Su-57 udario na...

Rusija upotrebila svoj najnoviji lovac: u pratnji dva Su-35, Su-57 udario na ciljeve u Ukrajini raketama H-69

Rusko vazduhoplovstvo je navodno koristilo svoje najnovije borbene avione Su-57 u nedavnim borbenim operacijama, gađajući ukrajinske vojne položaje na istoku Ukrajine.

Dana 18. februara, u pratnji dva aviona Su-35, Su-57 je izveo raketni udar na ukrajinske ciljeve. Izvori sugerišu da je avion koristio naprednu krstareću raketu H-69, posebno dizajniranu za platformu Su-57.

su 57 i h 69
su 57 i h 69

Delujući sa zauzete teritorije Luganske oblasti, Su-57 je ušao u ukrajinski vazdušni prostor pod pratnjom i lansirao raketu. Uprkos tehničkom kvaru, projektil je promašio cilj i srušio se u polje, tvrde zapadni izvori.

Su-57, koji je razvio Suhoj, predstavlja ruski stelt lovac pete generacije dizajniran za svestrane borbene sposobnosti protiv kopnenih, vazdušnih i pomorskih ciljeva. Njegov prvi let dogodio se u januaru 2010, sa naknadnim borbenim testiranjem u Siriji 2018. godine.

Dok raketa H-69 ovom prilikom nije uspela da postigne svoj cilj, prethodni izveštaji ukazuju na njenu umešanost u vazdušne napade 7. i 8. februara. H-69, derivat H-59MK2, raspoređen je iz različitih ruskih borbenih aviona.

Pre par nedelja Oružane snage Ukrajine su tvrdile da su Oružane snage Rusije koristile, ni manje ni više, hipersoničnu raketu „Cirkon“ duž dalekovoda u Kijevu. Nedavno je iz istih ukrajinskih izvora objavljena upotreba modernizovane verzije rakete H-59, dakle H-69.

Eksperti Kijevskog naučno-istraživačkog instituta za forenzičku ekspertizu po prvi put su 23. februara prikazali ostatke prikrivene krstareće rakete H-69, bacajući svetlo na jedan od najnovijih događaja u ruskom odbrambenom arsenalu.

ukrajina otkrila prvu olupinu ruske nevidljive krstareće rakete h 69
ukrajina prikazala prvu olupinu ruske nevidljive krstareće rakete h 69

Raketa sa vazdušnim lansiranjem, H-69, može biti raspoređena iz borbenih aviona i bombardera, i može se pohvaliti raznolikom lepezom potencijalnih aviona-nosaca. Najnovije oružje se sve više koristi za napad na mete u Ukrajini od kraja 2023. godine.

Pored toga, zapadni izvori sugerišu kako su Rusi koristili najnoviji Su-57 u raketnom napadu na Ukrajinu da bi napravili vojni propagandni film. Očekuje se da će ovaj film biti prikazan kao dokaz uspešnog razvoja ruske odbrambene industrije uoči predstojećih predsedničkih izbora u Rusiji.

Počev od 2025. godine Vazdušno-kosmičke snage Rusije trebalo bi da počnu da dobijaju poboljšanu verziju lovca pete generacije Su-57M, koji se od oktobra 2022. nalazi na letnim testovima i biće opremljen novim motorom AL-51F.

Ruski portali su detaljno o tome pisali, navodeći neke detalje šta se dešava. Iako je ruska industrija borbenih aviona premašila sve obećane rokove za uvođenje novih sistema u naoružanje, Su-57M će gotovo definitivno početi da se isporučuju pre 2027. godine.

Istovremeno, stručnjaci su predvideli značajno povećanje maksimalne i supersonične krstareće brzine serijskih višenamenskih lovaca Su-57M nakon što su počeli da se opremaju turbomlaznim motorima sa naknadnim sagorevanjem (TRDDF) AL-51F, pojedinačnog potiska od 18.000 kilograma po sekundi (kgs).

Rusija je do sada ograničeno koristila svoj lovac Su-57, uglavnom za nadzor i podršku komunikacije. Zabeleženo je samo nekoliko akcija gde je Su-57 ušao u vazdušni prostor Ukrajine, kao i napada na ukrajinske PVO sisteme.

Ako Ukrajina rasporedi lovce F-16, verovatno će Su-57 dobiti aktivniju ulogu u ovom sukobu. U režimu direktnog presretanja, Su-57 će imati značajnu prednost pri prvom lansiranju u odnosu na F-16, ali i ostale zapadne avione za koje postoji mogućnost da dođu u ukrajinske ruke.

Su-57 reklamni video

Ruski kopneni radar će moći da koriguje projektile Su-57 u maksimalnom dometu (200 km) ne samo raketama dugog dometa, već i 110 km srednjeg dometa, a da pilot u F-16 ni ne zna za postojanje pretnje od Su-57 ruskih vazdušno-kosmičkih snaga.

Su-57, takođe poznat kao PAK FA (Prospektivni avijacijski kompleks frontalne avijacije) je ključna komponenta tekućih napora Rusije da modernizuje i unapredi svoje vazduhoplovne sposobnosti.

Lovac je sposoban da izvršava zadatke u integraciji sa najnovijom bespilotnom letelicom Ohotnik. U interakciji sa lovcem 5. generacije, stelt udarni dron može postati ključna prednost u oblasti borbene upotrebe. 

31 KOMENTARA

  1. Vidim do većina publike ovdje ne razumije o ćemu se tu zapravo radi.
    Usporedbe sa američkim F-35 su bespredmetne jer su SU-57 i F-35 avioni različitih tipova i različite namjene.
    Za to su krivi i članci u medijima, jer novinari koji o tome pišu nemaju baš puno znanja o ratnoj avijaciji i manje, više uvijek pišu o “lovcima”, a čitatelji odmah zamišljaju Toma Cruisea i Top Gun i vide tkz. dogfight, no SU-57 nije zamišljen za takav vid borbe. Naravno da današnji moderni avioni imaju puno više sposobnosti i da u određenim situacijama mogu obavljeti različite zadatke, ali F-35 je tipični lovac, a SU-57 je primarno presretač i prvenstveno namjenjen za zaštitu neba i napad na zračne i udaljene ciljeve. F-35 treba zamijeniti F-16 i F-18, a SU-57 treba zamijeniti slavni MiG-31. a avion sa kojim se jedino može uspoređivati je američki F-22.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave