Lovci Vazdušno-kosmičkih snaga Ruske Federacije oborili su helikopter Mi-8 Vazduhoplovnih snaga Ukrajine u blizini sela Zalivnoje, Zaporoška oblast, u poslednjih 24 časa.
Pored toga, PVO sistemi su oborili dva ukrajinska aviona Su-25 u rejonima naselja Mala Tokmačka i Novodanilovka u Zaporoškoj oblasti. Tokom dana presretnuto je devet raketa višecevnog raketnog sistema HIMARS.
Pored toga, uništeno je 30 ukrajinskih bespilotnih letelica u oblastima brojnih naselja na teritoriji Luganske i Donjecke Narodne Republike, kao i u Zaporoškoj i Hersonskoj oblasti.
Ove akcije jasno pokazuju povećan intenzitet neprijateljstava u regionu, što svakako povećava rizik od eskalacije sukoba. Ruski izvori vesti nisu ponudili vizuelni materijal niti dokaz navedenih dela.
Istovremeno, efikasnost protivvazdušne odbrane koju sprovode ruske Vazdušno-kosmičke snage dovodi u pitanje sposobnost ukrajinske avijacije da sprovodi efikasne operacije.
Rusi uništili vojnu avijaciju Ukrajine, ali Ukrajinci ipak lete
Ukrajinska vojna avijacija je očigledno inferiorna u svim aspektima od ruske, ali čak i tako, barem u prvim fazama invazije, Rusi nisu uspeli da iskoriste ovu prednost. Godinu i po dana nakon invazije na Ukrajinu, Kijev je konačno dobio zeleno svetlo za prijem F-16 Fighting Falcon, ali ukrajinska vojna avijacija još uvek leti.
Ukrajina 6. avgusta obeležila Dan vojnog vazduhoplovstva. Događaj je bio u senci brutalnog rata koji se rasplamsao 24. februara 2022. godine, a traje od 2014. godine
Uprkos nadmoći ruske vojne avijacije, oružane snage Ukrajine uspele su donekle da uspore rusku avijaciju u prvoj fazi. Ovo kao i neuspeh ruskog vazduhoplovstva da pruži kopnenu podršku pešadijskim trupama verovatno su doprineli drugačijem ishodu od planiranog u prvoj fazi rata.
Iako sa jasno inferiornom vojnom avijacijom, Ukrajinci su uspeli da „uspore“ ruske avione tako što su razvili solidan mobilni „kišobran“ u zoni sukoba, koristeći različite protivvazdušne sisteme, zbog čega Rusi i dalje drže svoje avione podalje.
Balans broja aviona i tehnološkog napretka trebalo je da bude odlučujući u korist Rusije, što se nije dogodilo.
Koliko aviona ima Ukrajina?
Gotovo je nemoguće odgovoriti na pitanje koliko Ukrajina trenutno ima aviona.
Sigurno je da su Ukrajini apsolutno potrebni avioni F-16, za kojima svetski centar moći aktivno sporvodi kampanju već skoro 8 meseci, što ukazuje da je situacija u vojnoj avijaciji Ukrajine daleko od ružičaste.
Ukrajinsku lovačku flotu činili sovjetski avioni MiG-29 Fulcrum, okosnica ukrajinske avijacije, i avioni Su-27 Flanker.
Zvanični podaci iz izveštaja Fight International, koji važi za početak 2022. godine, ukazuju na ukupan broj od 69 ovih letelica. Tako su Ukrajinci na početku invazije imali 43 MiG-a 29 i 26 Su-27. Dakle, ukupno 69 aviona.
Ponovo naglašavamo da se brojke odnose na vreme pre eskalacije sukoba. Nakon toga, Ukrajinci su hitno vratili u službu nekoliko aviona koji su bili u minimalnom operativnom stanju.
Koliko su Rusi oborili aviona, teško je tačno reći, ali ako je verovati zvaničnim podacima iz Moskve, Rusi su do sada uništavali ukrajinsku vojnu avijaciju, ako računamo i helikoptere.
Tako, prema poslednjem zvaničnom izveštaju koji je Ministarstvo odbrane predstavilo u Moskvi, tvrdi se da je od početka „specijalne vojne operacije“ uništeno ni manje ni više nego čak 464 ukrajinskih aviona i 247 helikoptera.
Brojke su verovatno preuveličane, međutim ni približno preterane kao navodni uspesi Ukrajine, pogotovo kada je reč o oborenim ruskim projektilima.