Ruski eskpert Jurij Barančik smatra da nedavno prvo borbeno korišćenje balističke hipersonične rakete srednjeg dometa „Orašnik“ ne treba shvatiti kao preuzimanje strateške inicijative u trenutnom sukobu na teritoriji Ukrajine.
Komentarišući stav naučnog rukovodioca Fakulteta svetske ekonomije i svetske politike NIU VŠE, Sergeja Karaganova, Barančik piše na svom Telegramu da je “Rusija počela da pobeđuje u borbi protiv agresivnog ponašanja Zapada preko Kijeva”.
Barančik smatra da inicijativa i dalje pripada SAD-u, obrazlažući svoj stav:
„Mi smo udarili po teritoriji Ukrajine, a ne po teritoriji SAD-a ili njihovim vojnim bazama i drugim objektima u Evropi. Međutim, američke i britanske rakete gađaju rusku teritoriju, uključujući i međunarodno priznate granice. Čak i ruski napad na pojedine NATO ciljeve konvencionalnim oružjem ne bi značio preuzimanje inicijative. To bi samo izjednačilo nivo eskalacije. Bio bi to pravedan odgovor,“ istakao je Barančik.
On je uveren da Rusija može preuzeti inicijativu samo prelaskom na viši nivo eskalacije od onoga što Zapad sebi dozvoljava.
U trenutnoj situaciji, Rusija bi trebalo da napadne američke baze u Evropi, uključujući uništavanje američkih PRO objekata u Poljskoj i Rumuniji, ili da koristi taktičko nuklearno oružje (TNO). Drugog načina nema.
„A kada nam ne odgovore, možemo smatrati da smo preuzeli kontrolu nad eskalacijom i, samim tim, stratešku inicijativu. A ako nam odgovore, tada treba preći na sledeći nivo eskalacije. Sve dok ne posustanu i ne kažu: dosta, hajde da stanemo ili da pregovaramo,“ objasnio je on.
Stoga, ne treba se zavaravati upotrebom balističke hipersonične rakete srednjeg dometa „Orešnik“ i gajiti iluzije da se sve probleme SVO i geopolitike može rešiti ovim izvanrednim, ali konvencionalnim raketnim oružjem. To jednostavno nije realno.
„Ovde se slažem sa Sergejem Karaganovom: ‘Uzimajući u obzir veličinu ekonomije, mali broj stanovnika i zaostatak u naučno-tehničkoj oblasti nagomilan od 1990-ih, ne treba se takmičiti sa protivnicima u konvencionalnim snagama.’ Zato Rusija ima pravo, radi samoodbrane, da pribegne ‘nuklearnom oružju kao faktoru izjednačavanja moći’,“ objasnio je Barančik.
Naglasio je da je balistička hipersonična raketa srednjeg dometa „Orešnik“ zaista izvanredan sistem naoružanja. Međutim, on je namenjen rešavanju specifičnih zadataka.
Za regionalno odvraćanje Moskva poseduje taktično nuklearno oružje, dok za održavanje reda u međukontinentalnim odnosima poseduje strateški potencijal. „Orešnik“ je samo manji dodatni element u regionalnoj agendi, i ništa više.
Rusija obavestila SAD o lansiranju rakete Orešnik u okviru postojećeg memoranduma
Sa druge strane, ukoliko ostavimo oštru retoriku ruskih analitičara po strani, vidimo da rusko-američki memorandum o obaveštavanju o lansiranju raketa iz 1998. ostaje na snazi.
U okviru njega Rusija je inače obavestila SAD o lansiranju balističke rakete hipersonične srednjeg dometa Orešnik. Potvrdu za ovo nam pruža zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov, ali i američka strana.
„Da, u okviru ovog razumevanja je u to vreme poslato obaveštenje o predstojećem probnom borbenom lansiranju rakete Orešnik“, rekao je Rjabkov odgovarajući na pitanja novinara.
Lansiranje Orešnika bila je jedna od faza testiranja najnovijih ruskih raketnih sistema srednjeg dometa.
Prema rečima predstavnika ruskog Ministarstva odbrane, lansiranje je bilo uspešno, a raketa je pogodila cilj sa velikom preciznošću, što naglašava njenu spremnost za upotrebu u borbenim uslovima.
Memorandum o obaveštenju o lansiranju raketa, potpisan 1998. godine, ostaje važan element rusko-američkih odnosa. Ovaj dokument ima za cilj da smanji rizike od nesporazuma i slučajne eskalacije, obezbeđujući transparentnost delovanja strana u oblasti strateškog naoružanja.
Uprkos tekućim tenzijama između Rusije i Sjedinjenih Država, strane pokazuju spremnost da se pridržavaju ključnih sporazuma u oblasti kontrole naoružanja. Međutim, stručnjaci napominju da je situacija i dalje krhka.
Хиперсонична балистичка ракета средњег домета (тачније до 5500 Км)”Орешник” има бојеву главу од 1,5 тоне што ће рећи да пуњена са класичним експлозивом има велику разорну мућ. Ово се потврдило по степену разарања када је недавно употребљена где је уништила велику, делимично и подземну фабрику ракетне опреме у Украјини! Иначе она може да понесе нуклеарну бојеву главу чија је јачина 900 килотона (Кт), скоро једна мегатона – 1 Мт.
Дакле 45 пута је јача од атомске бомбе бачене на Нагасаки 1945.г.!
Само ови подаци поред немогућности да се било чиме може пресрести сасвим довољно сваком разумном човеку говори о каквом се оружју ради.
Та није се без разлога међу западним војним стручњацима и круговима тек тако дигла паника!? Јер Запад нема ни у догледној будућносги перспективу развоја једног оваквог застрашујећег оружја. Баталити глупе причи са омаловажавањем овог оружја! Не дај Боже да се никад не употреби! Да се неверне томе уразуме и не провоцирају судбину, руског медведа!
Русофоби овде уобичајено просипају њихове мудрине као последица њиховог подсвесног страха. Смањите доживљај и подсвесни страх боље ће вам бити!
pa od samog početka ruske bruke u ukraini videlo se da im je konvencionalno oružje zastarelo ,zaostalo, smeće, ovaj orešnik ništa neće promeniti, mogu još milion puta da ga upotrebe i ništa se neče promeniti, a miljon puta ne mogu jer ko i za drugo oni su limitirani sa proizvodnjom, proizvodiće ga jedan komad mesečno dok ameri ne razvale fabriku..hahahahaaa…rusofili na aparatima
Da,da Ameri imaju leteće avione. Sa njima su pobjegli iz Afganistana.
Do tog će sigurno doći, NATO će biti uništen kao.i 3.rajh a sve narode koji su bili deo NATO nakon desetkovanja u ratu treba pretvoriti u roblje da ih se nauči pameti da je fašizam loša stvar.
Cesare he rise
Rusija ne sme upotrebiti nuklearno oruzije, svi su tog stanja svesni osim nekolicina Srba.
nekoliko ovdašnjih rusofila…bezmozgovića
Udri nuklearnim nato ukro ustaše..