F-16 borbeni avioni koje Sjedinjene Američke Države pripremaju za Ukrajinu stigli su 26. aprila 2025. godine u poljski aerodrom Žešuv, ključnu logističku tačku za zapadne vojne isporuke Kijevu.
Prema fotografijama koje je objavila američka logistička kompanija HAULPRO, u Žešuv su isporučeni trupovi aviona F-16, demontirani sa čuvane zalihe na čuvenoj američkoj vazduhoplovnoj bazi Dejvis-Monten u Arizoni.
Za transport je korišćen ukrajinski teretni avion An-124-100M „Ruslan“, jedan od najvećih transportnih aviona na svetu. Let se završio uspešnim sletanjem na aerodrom Žešuv, udaljen svega 80 km od ukrajinske granice, čime je još jednom potvrđena njegova ključna uloga kao glavnog čvorišta za vojnu pomoć.
Prema podacima američkog portala The War Zone, bar tri primerka aviona F-16A/B ADF iz 1980-ih godina, koji su bili smešteni na bazi AMARG (309th Aerospace Maintenance and Regeneration Group), dopremljeni su kao deo šire zapadne pomoći.
Iako su tehnički zastareli za borbenu upotrebu, trupovi mogu poslužiti kao donori rezervnih delova za modernije verzije F-16, koje su Ukrajini već isporučili Holandija, Danska i Belgija, ili kao platforme za obuku tehničkog osoblja.
Baza Dejvis-Monten, poznata kao najveće „groblje aviona“ na svetu, dom je za više od 4.400 jedinica avijacione tehnike. Zahvaljujući specifičnim klimatskim uslovima – suvom vazduhu i tvrdoj zemlji – tamo se avioni čuvaju u ‘idealnim uslovima’, spremni za eventualnu obnovu ili kanibalizaciju.
Kako prenosi Reuters, zemlje NATO-a su u okviru paketa podrške obećale isporuku oko 80 F-16 aviona Ukrajini, a prve isporuke su krenule još u avgustu 2024. godine, prema izjavama predsednika Volodimira Zelenskog.
Aerodrom Žešuv nastavlja da igra ključnu ulogu kao glavni logistički centar za oružje, municiju i vojnu tehniku namenjenu Oružanim snagama Ukrajine, potvrđuje i ukrajinski Defense Express.
Očekuje se da će nove isporuke F-16, zajedno sa već pristiglim trupovima, ubrzati pripreme ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva za integraciju zapadne borbene avijacije u aktivne operacije.

Podsetimo, do aprila 2025. godine, ukrajinske vazduhoplovne snage su, prema analitičkim izvorima, primile najmanje 27 lovaca F-16AM koje su donirale evropske države. Od tog broja, trenutno je 19 operativno sposobnih aviona koji su uključeni u borbena dejstva.
Prema dostupnim informacijama, Holandija je isporučila 15, a Danska 12 aviona. Analitičari navode da su najmanje tri F-16 oborena u vazduhu, dok su pet uništili ruski udari na zemlji. Važno je napomenuti da ukrajinske vlasti izuzetno retko javno priznaju gubitke bilo kojih letelica, a posebno američkih lovaca, osim kada je to neizbežno.
Tako je, recimo, 12. aprila komandni centar ukrajinskih vazdušnih snaga potvrdio gubitak jednog F-16 iznad Sumske oblasti, navodeći da je avion oboren tokom vazdušnog boja.

Pa kada je Putin čkapi uplašena. U istoriji se nikada nije videlo da neko šalje ofanzivno naoružanje zemlji u ratu. A NATO je dosad poslao 95% od svega što poseduje. Tačno da su se obrukali i doživeli fijasko, tačno i da su im magacini prazni a postigli ništa nisu. Ne znam dali je svesno, imajući na umu nešto ili je uplašen, ali Putin je sve to dozvolio.