NaslovnaNovostiRetkost: Ruski lovac Su-30 oborio ukrajinski Su-27 u vazduhoplovnom duelu, 24-godišnji pilot...

Retkost: Ruski lovac Su-30 oborio ukrajinski Su-27 u vazduhoplovnom duelu, 24-godišnji pilot poginuo

Vazduhoplovstvo Ukrajine pretrpelo je još jedan gubitak u retkoj vazdušnoj borbi. Tokom protekle noći, ruski Su-30M oborio je ukrajinski Su-27, pri čemu je poginuo ukrajinski pilot.

Ishod borbe potvrdili su i ruski i ukrajinski vojni zvaničnici.

Poginuo ukrajinski pilot Ivan Bolotov

Prema saopštenju 831. taktičke avijacijske brigade Vazduhoplovstva Ukrajine, u borbi je stradao kapetan Ivan Bolotov (24 godine). Bolotov je učestvovao u borbenim operacijama od početka rata. Ukrajinska strana nije objavila dodatne detalje o incidentu.

ukrajinski pilot ivan bolotov
ukrajinski pilot ivan bolotov

Kako je oboren Su-27?

Rusko Ministarstvo odbrane potvrdilo je da je ruski Su-30M oborio ukrajinski Su-27.

Prema navodima ruskih izvora, neposredno nakon što je oboren ukrajinski borbeni avion, ruske snage su presrele radio-komunikaciju ukrajinske komande, gde su ukrajinski vojni zvaničnici, govoreći na ruskom jeziku, diskutovali o uzroku pada aviona i razmatrali mogućnost da kao zvanični uzrok nesreće objave kvar hidrauličkog sistema.

Su-27 poleteo iz Poltavske oblasti

Uništeni Su-27 pripadao je 831. taktičkoj avijacijskoj brigadi Ukrajinskog vazduhoplovstva i bio stacioniran na aerodromu Mirgorod u Poltavskoj oblasti. Ova vazdušna baza često se koristi za izvođenje napada na rusku teritoriju.

Moguće je da je oboreni Su-27 učestvovao u napadu na Rusiju koristeći NATO projektile. Ukrajinske snage često koriste Su-27 ne samo kao lovce, već i kao bombardere, lansirajući:

  • JDAM-ER
  • ASC-250 HAMMER
  • GBU-39B SDB

Podsetimo, pre samo dva dana ukrajinski izvori podelili su video u kome Su-27 po prvi lansiraju avio-bombe Mk83 od 460 kilograma opremljene JDAM-ER kompletima.

Na snimku koji se pojavio na internetu pre dva dana jasno se vidi kako pilot ukrajinskog Su-27 izbacuje dve Mk83 bombe sa JDAM ER kompletima od 1000 funti (oko 454 kilograma). Verovatno su korišćene za napad na položaje jurišnih jedinica Oružanih snaga Ruske Federacije. Takođe se vidi snažna eksplozija.

su 30sm kabina
su 30sm kabina

Ruska raketa R-37M i domet napada

Prema preliminarnim informacijama, ruski avion Su-30M je verovatno koristio ultra-dugometnu raketu R-37M.

  • Različiti izvori navode da je ukrajinski Su-27 oboren na udaljenosti od oko 130 kilometara, što je ispod maksimalnog dometa rakete R-37M.
  • Radar na ruskom Su-30M može da detektuje ciljeve na udaljenosti do 370 kilometara, što mu omogućava da presreće neprijateljske avione iz velike daljine.

Rakete R-37M i slične nepremostiva prepreka

Ova retka vazdušna borba ukazuje na sve češće sukobe ruskih i ukrajinskih vazdušnih snaga, posebno u kontekstu ukrajinskih napada na ruske teritorije. Upotreba raketa dugog dometa, poput R-37M, daje ruskim snagama prednost u borbama van vizuelnog dometa, dok Ukrajina nastoji da poveća broj svojih lovaca kroz isporuke F-16 i drugih zapadnih aviona.

Da li će se ovakvi vazdušni sukobi intenzivirati u budućnosti? Ostaje da se vidi kako će se odvijati situacija na frontu i kakvu će strategiju primeniti obe strane u vazdušnim operacijama.

Još u maju 2024. godine nagovestili smo da je ruski odbor za doček ukrajinskih lovaca proširen za lovce Su-30SM2 koji od tada nose rakete R-37M.

Ovo je ujedno bio prvi put da je varijanta Su-30SM2 ikada viđena sa raketama R-37M, koje imaju domet veći od 300 kilometara i dizajnirane su za gađanje aviona velike brzine.

Ranije smo znali da su samo avioni Su-57, Su-35 i MiG-31 kompatibilni sa ovim zastrašujućim projektilima. Sa druge strane, da Su-30 sa raketama R-77-1 može oboriti ukrajinske lovce sa udaljenosti od 100 km već smo pisali.

Raketa Vympel R-37M je već stekla reputaciju izuzetno moćnog oružja u tekućem sukobu između Rusije i Ukrajine. Posebno presretač MiG-31, naoružan R-37M, predstavlja nerešiv problem ukrajinskom vazduhoplovstvu.

Podsetimo, Raketa R-37M je prošle godine oborila Su-27 kojim je upravljao jedan od najboljih pilota RV Ukrajine, sada pokojni potpukovnik Vasiljuk.

U februaru mesecu prošle godine, ukrajinski informativni resursi preneli su da je preminuo jedan od njihovih poslednjih pilota-asova Vladislav Rikov. Pilot je obavio više od 380 borbenih misija, ali je tadašnji let na Su-25 bio i njegov poslednji. Ponovo je krivac bila raketa R-37M, tada lansirana sa Su-35.

r 37m
r 37m

Pretnja od ovih projektila je, iako se ne koriste često, navodno primorala ukrajinske pilote da razviju taktiku da ih izbegnu. Ukrajinski pilot je ranije priznao kako ih je raketa primoravala da promene putanju leta kako bi izbegli potencijalne udare, ometajući time svoje misije.

Ovo izbegavanje manevrisanja može se smatrati „mekim ubijanjem“, jer sprečava pilote da završe svoje zadatke.

U intervjuu iz 2023. godine ukrajinski borbeni pilot opisao je rusku raketu vazduh-vazduh dugog dometa R-37M kao najopasnije oružje koje koristi rusko vazduhoplovstvo. Vazdušno-kosmičke snage Rusije počele su da koriste R-37M protiv Ukrajine tek na leto 2022. godine.

Su-30SM2, napredna verzija serije Su-30, može da iskoristi prošireni domet i veliku brzinu R-37M za efikasno gađanje udaljenih ciljeva. R-37M poboljšava vazdušnu superiornost Su-30SM2 i višenamenske misije.

Ova fleksibilnost je ključna za održavanje dominacije u vazduhu, posebno u spornim sredinama gde sposobnost neutralisanja pretnji iz daljine može biti odlučujuća. Ugrađeni sistem radio podešavanja R-37M smanjuje potrebu za kontinuiranom radarskom korekcijom aviona Su-30SM2 nakon lansiranja. Takvi zadaci su dodeljivani modernizovanim avionima za rano upozoravanje i kontrolu A-50U.

AIM-120 AMRAAM

Podsetimo, jedini bliski analozi ruskoj raketi R-37M, mogu biti američke rakete AIM-47 Falcon i AAM-N-10 Eagle. Međutim, ove rakete, dometa do 200 kilometara, nikada nisu usvojene u standardnu upotrebu od strane američkog vazduhoplovstva.

Američka AIM-120 AMRAAM (napredna raketa vazduh-vazduh srednjeg dometa), još jedan zapadni analog, ima takođe manji domet od R-37M. Iako nikad objavljeno zvanično, zapadni izvori veruju da domet AIM-120D iznosi oko 160 kilometara ili maksimalno do 180 kilometara.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave