NaslovnaNovostiUkrajinske snage uništile PVO sistem Pancir-S1 pomoću dronova lasniranih sa bespilotnih čamaca...

Ukrajinske snage uništile PVO sistem Pancir-S1 pomoću dronova lasniranih sa bespilotnih čamaca Magura V5

Ukrajina je 6. januara 2025. objavila kako je postigla značajan uspeh korišćenjem pomorskih dronova široko poznatih pod američkim akronimom USV (bespilotna plovila).

Ova besposadna plovila su po prvi put korišćena kao lansirne baze za leteće FPV dronove koji su potom napali ruske kopnene ciljeve i uništili protivvazdušni sistem Pancir-S1.

Ova operacija označava još jednu u nizu prekretnica u ukrajinskom sukobu, gde autonomne tehnologije i inovativne taktike sve više dolaze do izražaja.

Ukrajinske snage su potvrdile da su koristile FPV (First Person View) dronove u napadima na tri PVO sistema u oblasti Hersona, pod ruskom kontrolom.

Među uništenim ciljevima koje Kijev tvrdi su, ne jedan nego dva Pantsir-S1 sistema i jedan stariji sistem tipa Osa, iako konkretnih dokaza osim priloženog videa koji vidite iznad nema.

Istorijski trenutak i ključna tehnologija

Kijev je opisao ovu operaciju kao “istorijski trenutak”, ističući uspehe pomorskih dronova u prethodnim misijama, uključujući nedavno obaranje ruskih helikoptera blizu Krima, o kome smo već pisali.

FPV dronovi su lansirani sa pomorskih dronva poput modela Magura V5, ukrajinskog pomorskog čamca koji je prethodno prilagođen i za lansiranje raketa vazduh-vazduh.

Podsetimo, Od maja mesecu 2024. godine znamo da su ukrajinske trupe počele da opremaju pomorske dronove raketama vazduh-vazduh kratkog dometa R-73 sa infracrvenim sistemom za navođenje.

ukrajinske snage uništile pvo sistem pantsir s1 pomoću dronova lasniranih sa bespilotnih čamaca magura v5
ukrajinske snage uništile pvo sistem pantsir s1 pomoću dronova lasniranih sa bespilotnih čamaca magura v5

Pomorski dron Magura V5 odlikuje se niskim radarskim profilom, slabim termalnim tragom i autonomnim navigacionim sistemima zasnovanim na veštačkoj inteligenciji, što ga čini pogodnim za kompleksne vojne operacije.

Napadi 6. januara koje Kijev tvrdi, proširili su mogućnosti pomorskih dronova Ukrajine, koji su do sada bili ograničeni na pomorske misije. Sada imaju kapacitet da napadaju kopnene ciljeve lansiranjem FPV dronova s plovila, čime se povećava strateški uticaj ukrajinskih snaga. Video koji dele ukrajinski iznvori ne pruža nam uvid odakle FPV dron poleće.

Prednosti i izazovi FPV dronova

FPV dronovi su relativno jeftini i precizni, što ih čini vrednim resursom. Oni popunjavaju praznine u dalekometnoj artiljeriji i napadnim kapacitetima u poređenju s konvencionalnom vojnom moći. Kombinovanje FPV dronova s besposadnim čamcima (USV) povećava njihov domet i smanjuje rizik po ljudstvo.

Za razliku od kamikaza dronova, USV-ovi omogućavaju povratak u bazu nakon višestrukih lansiranja, što ih čini isplativijim za višekratnu upotrebu. Međutim, FPV dronovi se suočavaju s tehničkim izazovima, poput zavisnosti od direktne komunikacije.

ukrajinci opremaju čamce samoubice magura raketama zemlja vazduh, za odbranu od ruskih helikoptera
magura sa raketama S-73

Za povećanje dometa istražuju se rešenja poput vazdušnih repetitora i optičkih kablova. Ruske snage već uveliko koriste ove metode, posebno u Kurskoj oblasti.

Nedavne slike ruskih napada ukazuju na korišćenje optičkih veza, koje pružaju bolju kontrolu i kvalitetniji video u borbenim uslovima, dok se suočavaju sa novim problemima u vidu fizičkih prepreka.

Dugoročne implikacije

Ova inovacija taktičkih operacija ističe stalnu evoluciju autonomnih vojnih tehnologija u Ukrajini. Pored ofanzivne uloge, FPV dronovi doprinose obaveštajnim kapacitetima, dopunjujući elektro-optičke i infracrvene senzore na USV-ovima. Ova dvostruka funkcionalnost povećava njihov strateški značaj na bojnom polju.

Za rusku stranu, ovakva evolucija predstavlja novi izazov. Protivvazdušni sistemi poput Pancira, sada se moraju suočavati s pretnjama kako s mora, tako i iz vazduha, što opterećuje njihove resurse.

Ova inovacija naglašava sposobnost Ukrajine da se prilagodi i uz pomoć oko 50 zemalja zapada efikasno koristi resurse u suočavanju s u svakom smislu jačim protivnikom.

operater drona
operater drona

Na globalnom nivou, korišćenje FPV dronova s pomorskih platformi ima potencijal da redefiniše vojne doktrine.

Ovde prikazan primer ne dokazuje ovaj sistem revolucionarnim, međutim, ukoliko se ovakve taktike pokažu uspešnim, druge vojske bi mogle da ih usvoje, transformišući buduće pomorske i obalske operacije.

U kontekstu ukrajinskog sukoba, ova inovacija podvlači rastući značaj bespilotnih sistema i njihovu ključnu ulogu u asimetričnom ratovanju, na nivou koji nije zabeležen do sada u istoriji ratovanja.

7 KOMENTARA

  1. KONAČNO da imaju jedan jedini dokaz…nakon kolko…ne sećam se ali godinu dana nisu ništa uspeli da dokažu.

    Slažem se 1
    Ne slažem se 1
    • Imaš stotine hiljada grobova po vasceloj Rusiji , šta će ti više dokaza ?!? A ruski ratni ciljevi nameravane okupacije slobodarske Ukrajine još uvek niti blizu ?!?

      Slažem se 3
      Ne slažem se 1

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave