Dva američka pilota su uspela da se katapultiraju i bezbedni su sada.
Krstarica američke mornarice oborila je sopstveni borbeni avion F/A-18 iznad Crvenog mora rano u nedelju ujutro, saopštila je Centralna komanda SAD (CENTCOM).
F/A-18 je pogođen oružjem sa krstarice naoružane vođenim raketama USS Gettysburg nakon što je poletio s nosača aviona USS Harry S. Truman 22. decembra. Oba pilota uspela su da se katapultiraju i bezbedno su spasena, dok je jedan od njih zadobio lakše povrede, prema navodima CENTCOM-a.
Krstarica USS Gettysburg je „greškom otvorila vatru“ na F/A-18, navodi CENTCOM. Incident se dogodio usred vikenda vojnih operacija protiv Hutija, militantne jemenske grupe koja kontroliše veći deo Jemena, uključujući glavni grad Sanu.
Američki i britanski avioni bombarduju ciljeve u Sani od subote.
Prvi incident “prijateljske vatre” protiv američkog aviona sa posadom
Američki mediji ističu da je ovo prvi put da je američki avion sa posadom oboren tokom 14 meseci borbi američkih snaga protiv Hutija u Jemenu i prvi slučaj prijateljske vatre.
Hutiji su oborili 12 dronova MQ-9 Reaper, ali nijedan avion ili helikopter sa posadom nije bio pogođen do sada. Ovo je prvi F/A-18 izgubljen u borbama, i to greškom američke mornarice.
Napadi tokom vikenda i eskalacija sukoba
Huti, pobunjenici iz Jemena izvršili su niz napada na Izrael, navodeći da deluju kao znak solidarnosti s Palestincima. Rakete Huta pogodile su Tel Aviv, a presretanje moćnim izraelskim PVO sistemima nije uspelo.
Dan kasnije, subotu, 21. decembra, CENTCOM je saopštio da su američke snage oborile nekoliko bespilotnih letelica i krstareću raketu ispaljenu iz Jemena preko Crvenog mora, dok su američki i britanski avioni gađali skladište raketa i komandni centar u Sani.
CENTCOM je takođe objavio snimke nekoliko aviona koji su poleteli tokom noći s nosača USS Harry S. Truman. Nije jasno da li se slična situacija dešavala kada je mornarički avion oboren.
Detalji o oružju i angažovanim snagama
Još nije poznato koje je oružje korišćeno za obaranje aviona. Krstarice klase Ticonderoga, poput USS Gettysburga, opremljene su različitim raketnim sistemima, uključujući varijante Standard Missile (SM) raketa koje mornarica često koristi protiv ciljeva Huta, kao i protivavionskim mitraljezima.
Američke snage se bore protiv jemenske grupe od oktobra 2023. godine. Hutiji su počeli napade na trgovačke brodske rute u Crvenom moru i Adenskom zalivu kao odgovor na rat u Gazi.
USS Carney je bio prvi brod mornarice koji je učestvovao u borbenim operacijama, presrećući nekoliko dronova i raketa ispaljenih na trgovačke brodove. SAD su rasporedile značajne vojne snage u region kako bi se suočile sa napadima Hutija, uključujući nekoliko grupa nosača aviona.
Nosačka grupa USS Harry S. Truman, koja uključuje Carrier Air Wing 1, ušla je u područje odgovornosti CENTCOM-a 14. decembra, zamenivši nosačku grupu USS Abraham Lincoln koja je napustila region u novembru.
F/A-18 Hornet ukratko
F/A-18 Hornet je američki višenamenski borbeni avion razvijen 1970-ih i primarni je lovac američke mornarice. Korišćen je u vojnim operacijama protiv Libije, Iraka i Jugoslavije. Horneti su uvedeni u službu u januaru 1983. Učestvovali su u svojim prvim borbenim misijama 1986.
Avion je u upotrebi od 1983. godine i ima borbeni domet od oko 1000 km. Kasnije, dok su učestvovali u operaciji vazduh-zemlja tokom rata u Persijskom zalivu 1991. godine, Hornet je prešao na borbeni režim i angažovao dvojicu iračkih MiG-21 u borbi vazduh-vazduh.
Zatim su se vratili u režim napada i uspešno završili svoju misiju vazduh-zemlja. U Avganistanu 2001. godine, Hornets je nudio neprekidnu pokrivenost sa bojnog polja.
F/A-18E/F Super Hornet je izveo svoj prvi let u novembru 1995. F/A-18E/F ima više manevarske sposobnosti, dometa i nosivosti od originalnog Horneta i 25% je veći. Njegovi motori su takođe snažniji. Američka mornarica ga je pustila u upotrebu 1999. godine.
Super Hornet je 2002 godine učestvovao u napadu na neprijateljske ciljeve iznad Iraka nakon što je poleteo sa broda Abraham Linkoln.
Prvi Block II Super Hornet, ažurirani sa prvim AESA radarom na svetu, isporučen je 2005 godine. F/A-18E/F Super Hornet je bio glavni udarni avioni mornarice SAD.
Boing je isporučio prvi Block III F/A-18 Super Hornet američkoj mornarici u septembru 2021. Proizvođač opisuje ovaj avion kao najnapredniju verziju Super Horneta koji malte ne premašuje mogućnosti lovca četvrte generacije.
F/A-18 Hornet može da koristi širok spektar oružja, uključujući Hidra 70 i Zuni nevođene rakete, AIM-120 rakete vazduh-vazduh, AMRAAM, AIM-9 Sidewinter, AGM-88 rakete vazduh-zemlja, HARM, Taurus, AGM-84 Harpoon, nevođene bombe Mark-80, CBU-87, kao i vođene bombe opremljene sistemom JDAM.
Lovac F/A-18 Super Hornet je nedavno snimljen i kako nosi raketu SM-6. Oružje, takođe poznato kao RIM-174 Standard Extended Range Active Missile (ERAM), dizajnirano je da se koristi na mornaričkim brodovima u kombinaciji sa borbenim sistemom Aegis.
Tek ce Amerikanci da obaraju ,svoje,ovo tek pocetak.Sad se zahuktava.
Propaganda je na najvišem nivou. Bolje je reći da si ga oborio u prijateljskoj vatri nego priznati da su Huti tehnološki spremni i imaju moderno protivavionsko raketno naoružanje. Lakše je progutati da si oborio sopstveni avion nego priznati gubitak aviona koji se još uvijek izvozi i okosnica je ametičke avijacije. Možeš misliti oborio 2 mig 21, baš je uspješan lovac. To je kao da se trkaju formula i golf 2. Vozač formule bi bio jako stećan kad pobijedi u toj ravnopranoj trci.
Koliko je bilo takvih slučajeva u Rusiji, a onda nije bila propaganda 😅
Koliko je bilo slučajeva?
Greške se dešavaju, nike ovo ni prvi ni poslednji put, ali nije mi jasno čiji su avion mislili da je u vazduhu a da nije njihov?
Žalosno da ameri misle da mogu lagati na ovakav način. Uvek kada im obore lovce, pokušavaju da manipulišu.
Inače, I Patriot sistem ima tu manu da puca na svoje 😏