Komad medicinske opreme, koji se koristi za skeniranje karcinoma, poslat je iz Nazha Cancer Center u Newfieldu 2. decembra radi odlaganja, ali „kontejner je stigao na odredište oštećen i prazan.”
Oprema poznata kao „pin source” sadržala je malu količinu germanijuma-68 (Ge-68), koji se koristi za kalibraciju medicinskih skenera. Ako se njime rukuje bez odgovarajuće opreme, može izazvati trovanje radijacijom.
Američka Komisija za nuklearnu regulativu (NRC) izdala je upozorenje za nestalu pošiljku, svrstavajući je u kategoriju „manju od nivoa 3”, što znači da bi mogla izazvati trajne povrede u slučaju nepravilnog rukovanja. Opasnost od nestalog radioaktivnog materijala je u tome što bi se mogao iskoristiti za izradu „prljave bombe”.
Nedostajući medicinski uređaj doveo je do spekulacija na društvenim mrežama da bi misteriozni dronovi koji lete iznad Nju Džersija mogli biti deo napora vlade da „detektuje” radioaktivni materijal.
Džon Ferguson, izvršni direktor kompanije Saxon Aerospace iz Kanzasa, koja proizvodi dronove, izjavio je da „jedini razlog za noćne letove dronova je to što nešto traže.”
Slučajevi nestalog radioaktivnog materijala u SAD su retki i obično uključuju male količine koje se koriste u industrijskim ili medicinskim aplikacijama.
Poslednji incident dogodio se 2023. godine kada je iz Brooke Army Medical Center u Teksasu ukradeno 10 radioaktivnih zrna korišćenih za skeniranje raka dojke.
Još jedan incident zabeležen je 2021. godine kada je u Durhamu u Severnoj Karolini nestao nuklearni merač gustine vlage koji sadrži radioaktivni materijal.
Prema izveštaju Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) iz 2020. godine, najčešći razlog krađe radioaktivnog materijala je „potencijalna trgovina ili zlonamerna upotreba.”
Abel Gonzales, bivši direktor odeljenja za radijaciju pri IAEA, izjavio je:
„Kada se radioaktivni izvori koriste za dijagnostičke svrhe – posebno u nuklearnoj medicini – količina radijacije je mala i ne predstavlja očiglednu pretnju. Međutim, raste zabrinutost da bi radioaktivni izvori mogli biti iskorišćeni kao teroristički alat – ono što se naziva „prljava bomba”.”
Materijal koji je nestao u Nju Džersiju sadržao je približno 0,267 milikirija (mCi) germanijuma-68. Ovaj materijal emituje niskoenergetsku gama radijaciju, što ga čini korisnim za kalibraciju medicinske opreme. Prosečna osoba godišnje primi 2-3 milisiverta (mSv) radijacije iz prirodnih izvora, kao što je sunce.
Međutim, postoji mogućnost da je radioaktivni materijal oštećen tokom transporta ili da osoba koja ga je uzela nije znala šta nosi. Bela kuća nije komentarisala prisustvo dronova tokom brojnih brifinga prošle nedelje.
Džon Kirbi, savetnik za nacionalnu bezbednost, izjavio je da „prikazani dronovi ne predstavljaju pretnju nacionalnoj ili javnoj bezbednosti.” Sekretar za unutrašnju bezbednost Alehandro Majorkas rekao je da nema dokaza o „stranom uplitanju.”
Ipak, nedostatak objašnjenja izazvao je oštre kritike nekih zakonodavaca. Panika se proširila kada je gradonačelnik jedne opštine u Nju Džersiju otkrio da su vatrogasci dobili instrukcije da nose hazmat odela u slučaju pada ovih letećih objekata.
„Šta god da rade ovi dronovi, očigledno je da vlada ne želi da saznamo,” izjavio je senator Džon Bramnik za NewsNation, pozivajući Ministarstvo odbrane da „progovori pred američkom javnošću” nakon serije incidenata zabeleženih od novembra.