Kompanije BAE Systems (Velika Britanija), Leonardo (Italija) i Japan Aircraft Industrial Enhancement (JAIEC) objavile su 13. decembra 2024. godine formiranje zajedničkog preduzeća za program Global Combat Air Programme (GCAP).
Ova saradnja jača partnerstvo između Velike Britanije, Japana i Italije, koje je započeto decembra 2022. godine, i pokazuje napredak u poređenju sa izazovima sa kojima se suočava konkurentski program FCAS (Future Combat Air System), koji zajednički razvijaju Francuska, Nemačka i Španija.
Novo zajedničko preduzeće svakoj kompaniji dodeljuje jednak udeo od 33,3%, a cilj mu je da projektuje, razvije i isporuči borbeni avion šeste generacije do 2035. godine, sa predviđenim operativnim vekom do 2070. godine i kasnije.
Istorija rivalstva između FCAS i GCAP
U julu 2018. godine, britansko Ministarstvo odbrane predstavilo je na Farnborough Airshow maketu borbenog aviona šeste generacije pod nazivom „Tempest”.
Britanci su tada najavili investiciju od 2 milijarde funti do 2025. godine kako bi razvili konkurenta FCAS programu, koji su prethodne godine pokrenule Francuska i Nemačka.
Od tada, projekat FCAS nailazi na mnoge teškoće, kako političke, tako i industrijske. Iako su nesuglasice između Francuske i Nemačke delimično prevaziđene, faza 1B, koja je trebalo da otvori put za prototip, zvanično je započeta tek u aprilu 2023. godine, sa trajanjem od 36 meseci. Lansiranje druge faze još uvek nije izvesno zbog političkih blokada i neslaganja u vezi sa arhitekturom sistema oružja nove generacije.
Napredak GCAP programa
Velika Britanija je prvo formirala „Team Tempest”, sa partnerima kao što su BAE Systems, Rolls Royce, MBDA UK i Leonardo UK. Zatim je ušla u partnerstvo sa Italijom i Japanom, koji su razvijali svoj projekat F-3. U decembru 2022. godine, ove tri zemlje odlučile su da spoje svoje projekte pod okriljem GCAP programa.
Godinu dana kasnije, saradnja je potvrđena potpisivanjem međuvladinog sporazuma o osnivanju strukture pod nazivom GIGO, koja će nadgledati implementaciju GCAP. 13. decembra 2024. godine, tri glavna proizvođača objavila su osnivanje zajedničkog preduzeća sa sedištem u Velikoj Britaniji. Ovo preduzeće će biti u vlasništvu BAE Systems, Leonardo i JAIEC (koji uključuje Mitsubishi Heavy Industries i Society of Japanese Aerospace Companies), sa jednakim udelima od 33,3%.
Komentar predstavnika BAE Systems
Predstavnik BAE Systems naglasio je:
„Verujem da ćete se složiti da je GCAP jedini kredibilan program šeste generacije van onih na kojima rade Rusija, Kina i Sjedinjene Države.”
Tehnologije i planovi
GCAP program je zasnovan na konceptu „sistema sistema”, koji uključuje:
- platforme sa i bez posade, sposobne da operišu u vazdušnom, svemirskom i sajber domenu;
- napredne stealth tehnologije;
- veštačku inteligenciju i kokpite sa proširenom stvarnošću;
- adaptivne motore i modularne otvorene arhitekture za kontinuirana unapređenja.
Eksperimentalni model se očekuje do 2027. godine, dok je početak proizvodnje planiran za 2030. godinu. Na razvoju motora rade Rolls-Royce (Velika Britanija), IHI Corporation (Japan) i Avio Aero (Italija), dok se sistemi za detekciju i integraciju razvijaju u saradnji sa Leonardo (Italija i Velika Britanija), Mitsubishi Electric (Japan) i ELT Group (Italija).
Dok se projekat FCAS suočava sa izazovima, GCAP stabilno napreduje, vođen jasnom strategijom i jakim partnerstvom između Velike Britanije, Italije i Japana. Ako GCAP nastavi ovim tempom, mogao bi postati prva evropska platformašeste generacije, osiguravajući sebi vodeću poziciju u globalnoj konkurenciji.
Sve će ostati na crtežima.