Italijanski ministar spoljnih poslova objavio je da će do sada medijski poznato partnerstvo između Italije, Velike Britanije i Japana za razvoj naprednog borbenog aviona nove generacije najverovatnije biti prošireno kako bi uključilo i Saudijsku Arabiju.
Ova izjava sugeriše da je Saudijska Arabija uspela da prevaziđe mnoge prigovore Japana u vezi sa pridruživanjem projektu koji vodi Velika Britanija, prvobitno nazvanom New Generation Fighter.
Velika Britanija je za razvoj projekta sarađivala sa Italijom, Švedskom i Japanom.
Nakon povlačenja Švedske, o kome smo već pisali, Velika Britanija je odlučila da privuče državu koja ima novca na pretek i izabrala je Saudijsku Arabiju. U decembru 2022. godine, tri zemlje su se dogovorile da projekat preimenuju u Global Combat Air Program (GCAP), poznat i pod britanskim nazivom Tempest.
Saudijska Arabija kao “junior partner”
Iako je Japan ranije odbijao pokušaje Saudijske Arabije da se pridruži projektu GCAP, početkom ovog meseca tri zemlje su ipak ponovo razmislile, te odlučile da ipak uključe nove države u projekat.
Prema izveštaju Reuters-a, Saudijska Arabija je bila jedan od glavnih kandidata za ulogu „junior partnera“ kao finansijski podržavalac projekta vrednog nekoliko milijardi dolara.
Model borbenog aviona Tempest nedavno je predstavljen na Međunarodnom aeronautičkom sajmu u Tokiju, održanom od 16. do 19. oktobra.
Karakteristike aviona Tempest
Tempest je zamišljen kao budući nevidljivi borbeni avion šeste generacije, opremljen modernim sistemima.
Imaće mogućnost rada sa ili bez pilota, kontrolisaće rojeve napadačkih dronova, posedovaće smanjen radar odraz, inovativne sisteme podataka i oružje najnovije generacije, uključujući buduće hipersonične rakete, koje zapad tek treba da razvije.
Tempest je predviđen da bude stelt lovac šeste generacije, opremljen nizom sistema karakterističnih za sve lovce nove generacije koji su trenutno u fazi razvoja:
- sposobnosti da deluje sa ili bez pilota;
- da kontroliše rojeve napadačkih dronova;
- da ima smanjen radarski profil;
- da poseduje inovativne sisteme za obradu podataka i
- da bude opremljen najsavremenijim naoružanjem, poput budućih hipersoničnih raketa.
Napredni avion će biti isporučen kroz Global Combat Air Program (GCAP) – partnerstvo između Londona, Rima i Tokija. O zvaničnom otvaranju ovog programa smo vas izvestili kada se i dogodio, početkom 2023. godine.
Najavljeno je da će supersonični stelt avion takođe imati napredni radar nove generacije,
“sposoban da pruži 10.000 puta više podataka od trenutnih sistema”, čime će značajno unaprediti borbenu efikasnost.
Evropska konkurencija: FCAS program
Važno je napomenuti da GCAP/Tempest nije jedini program razvoja aviona šeste generacije u Evropi.
Paralelno, Francuska, Nemačka i Španija rade na razvoju sličnog projekta pod nazivom Future Combat Aircraft System (FCAS), koji bi trebao biti odabran do 2025. godine. Belgija i Švedska takođe se smatraju potencijalnim partnerima ovog projekta. Francuska se, čini se, povukla.
Tempest i FCAS su primeri evropskih pokušaja da razviju sopstvene borbene tehnologije šeste generacije, što ukazuje na rastuću potrebu za tehnološkom autonomijom u odbrambenoj industriji, a da li će uspeti i na šta će to ličiti ostaje da vidimo.
Sjedinjene Države i njihov NGAD
U SAD, paralelno imamo kontroverzni Next Generation Air Dominance (NGAD) program, budući američki borbeni avion šeste generacije koji ima za cilj da zameni F-22 Raptor.
NGAD je postao čak i kontroverzan u kontekstu u kojem su nedavno postojali američki zvaničnici koji su razmišljali o suspendovanju ili čak otkazivanju programa, iako su ovi scenariji kasnije demantovani.
NGAD možda čak i neće biti konkurencija ovim programima, s obzirom na to da, prvi lovac pete generacije na svetu F-22, nikada nije razmatran za prodaju čak ni najvernijim saveznicima SAD, što ovde navedene države svakako jesu.
Taj avion neće nikada beo dan da vidi.
Žao mi je ali ovim arapima glava služi samo za šišanje