Veliku buru na internetu izazvala je najnovija objava američkog milijardera Ilona Maska na platformi X. Konkretno, Mask, poznati preduzetnik i prijatelj bivšeg predsednika Donalda Trampa, podelio je video koji prikazuje impresivna jata dronova.
Ispod videa Mask je napisao: „Neki idioti i dalje prave pilotirane borbene avione poput F-35.“
Da li je F-35 beskoristan?
Iako Mask nije stručnjak za vojnu tehnologiju, njegova izjava izazvala je brojne reakcije. Jedni su ga kritikovali, dok su drugi podržali, ukazujući na brojne probleme s kojima se suočavao F-35 tokom svog razvoja.
U nedavnom članku poznatog američkog magazina The National Interest, navedeno je da „čitav program borbenog aviona pete generacije F-35 dobija pomešane kritike od američke i međunarodne zajednice. Amerikanci su zabrinuti zbog visokih troškova platforme, dok međunarodni kupci imaju zamerke na njenu performansu.“
Čak i zvaničan ovogodišnji izveštaj Pentagona zaključuje da F-35 nije najpouzdanija platforma.
Sveobuhvatna analiza Pentagona o testovima lovačkog aviona F-35, proizvedenog od strane Lockheed Martin, pokazuje da su u proteklih šest godina testiranja zabeleženi problemi s pouzdanošću i kašnjenja u održavanju, nepravilnosti u sistemima naoružanja i nerešene situacije u vezi s kapacitetima sajber odbrane, o čemu smo izvestili.
Stotine ovih borbenih aviona koji se koriste u SAD pokazali su misteriozne probleme s motorima, pa čak i sa oružjem. Neki piloti su prijavili da rakete ponekad ne lete pravo ka cilju, što dovodi do promašaja!
Uspešan program uprkos kritikama
Uprkos ovim problemima i kritikama, program F-35 se smatra izuzetno uspešnom prodajom. Desetine savezničkih zemalja SAD naručile su ovaj avion, što ga čini komercijalno najuspešnijim borbenim avionom pete generacije na svetu.
Među tim zemljama nalaze se i naši susedi Rumunija i Grčka, koja očekuje isporuku prvog od ukupno 20 F-35A aviona 2028. godine.
Sa druge strane Rumunska vlada je formalizovala odluku o nabavci 32 lovca F-35 Lightning II potpisivanjem Pisma ponude i prihvatanja (LOA) u okviru američkog programa prodaje vojne opreme stranim državama (Foreign Military Sale).
Najzadovoljniji korisnik F-35 je, čini se, izraelsko ratno vazduhoplovstvo, koje jedini zapravo i koristi ovaj avion, zapravo specijalno modifikovanu verziju poznatu kao F-35I Adir.
Ova verzija je prilagođena specifičnim potrebama Izraela i mnogi je smatraju superiornom u odnosu na klasični model F-35A.
Međutim, Izrael nema ravnopravnog neprijtelja, barem za sada kada je reč o avijaciji. Naime, nedavno smo izvestili kako satelitski snimci otkrivaju kako Iran širi infrastrukturu vazduhoplovne baze da ugosti borbene avione Su-35.
Šta je Mask želeo da poruči?
Najverovatnije Maskova negativna izjava o F-35 nije posledica tehničkih problema, već ogromne cene aviona i ubrzanim razvojem tehnologija gde se više ne rizikuju ljudski životi.
Prema američkoj štampi, prosečna cena po jedinici F-35 iznosi najmanje 80 miliona dolara, odnosno 76,5 miliona evra. Ukupno je za ovaj borbeni avion potrošeno oko 2 biliona dolara – cifra koja zaista ostavlja bez daha!
Podsetimo, lovac F-35C namenjen nosačima aviona, po prvi put je učestvovao u borbi pre samo nekoliko nedelja, ispalivši rakete na ciljeve Huta u Jemenu.
Шта тек рећи за оне који купују Рафале?
To nisu idioti nego inbecili.
A tek za koliko para 🙂
Inflacija ubija, imamo najboljeg precednika koji balansira između istoka i zapada, a narod jedva sastavlja od plate do plate.
Pa tačno Mask govori, f-35, kao i svaki američki avion je mrtvački sanduk, pa evo, gde su f-16-ke date Ukrajini??? Već je sve to aufiderzen, uništeno. Lake su to mete za ruske pvo sisteme.