NaslovnaNovostiRumunija postaje 20. zemlja alijanse lovaca F-35: Potvrdili kupovinu 32 aviona 5...

Rumunija postaje 20. zemlja alijanse lovaca F-35: Potvrdili kupovinu 32 aviona 5 generacije za 7 milijardi dolara

Rumunska vlada je formalizovala odluku o nabavci 32 lovca F-35 Lightning II potpisivanjem Pisma ponude i prihvatanja (LOA) u okviru američkog programa prodaje vojne opreme stranim državama (Foreign Military Sale).

Američki Stejt department odobrio je prodaju vrednu 7 milijardi dolara u septembru, a rumunski Senat je nedavno usvojio zakon kojim se finalizuje kupovina.

Kupovina ovih višenamenskih aviona pete generacije stelt tehnologije očekuje se da značajno unapredi odbrambene sposobnosti Rumunije, a prvenstveno osnažiti istočno krilo NATO-a usled povećanih bezbednosnih izazova koje stvaraju u regionu.

Trenutno koristeći modernizovanu flotu F-16 aviona, Rumunija planira prelazak na platformu F-35 koja će trajati tokom 2030-ih godina.

„Zadovoljstvo nam je što možemo da poželimo dobrodošlicu Rumuniji u preduzeće F-35,“ rekao je general-potpukovnik Mike Schmidt, direktor i izvršni službenik programa Zajedničke programske kancelarije F-35.

„Integracija aviona F-35 Lightning II u rumunsko vazduhoplovstvo značajno će ojačati sposobnosti NATO-a za odvraćanje pružanjem neuporedivih strateških, operativnih i taktičkih prednosti. Kancelarija zajedničkog programa F-35 posvećena je nastavku jakih odnosa sa Rumunijom, obezbeđujući uspešnu tranziciju i pružajući sveobuhvatnu podršku njihovim pilotima i održavaocima dok zajedno idemo napred u ovom velikom naporu.”

Prošle godine, Rumunija je zajedno sa Holandijom otvorila “Evropski centar za obuku pilota na F-16 avionima”. Ovaj centar ubrzava obuku pilota i unapređuje borbenu spremnost NATO snaga ali i ukrajinskih pilota. Uvođenje programa F-35 dodatno jača ovu osnovu.

Amerikanci naoružavaju švajcarce sa 36 lovaca F-35A
F-35A na stajaci

Rumunsko rukovodstvo takođe je omogućilo sprovođenje ključnih infrastrukturnih projekata u korist alijanse, uključujući objekat za operacije eskadrila u Kampija Turziji, namenjen podršci operacijama SAD i NATO-a.

Osim toga, misija pojačanog nadzora vazdušnog prostora NATO-a ima koristi od doprinosa rumunskih, španskih i britanskih snaga stacioniranih na ključnim vazdušnim bazama.

Američka kompanija Lockheed Martin je dostigla tempo proizvodnje lovaca pete generacije F-35, isporučujući 20 aviona mesečno, što bi trebalo da omogući nadoknadu zaostataka u proizvodnji uzrokovanih jednogodišnjim prekidom.

Prijem aviona bio je zaustavljen leta 2023. godine zbog nedostataka u softverskom paketu Technology Refresh 3 (TR-3), koji nije prošao sve potrebne testove.

Nedavno se saznalo i da Pratt & Whitney-jev F135 motor ipak ostaje na lovcima F-35, iako su USAF insistirale da se on zameni novim.

F-35 Lightning II

Lockheed Martin F-35 višenamenski lovac (takođe poznat kao Lightning II) bio je kandidat za program Joint Strike Fighter, koji je trebalo da zameni postojeće tipove aviona konvencionalnim lovcem. Ovaj koncept je predstavljen američkom vazduhoplovstvu. 

Cilj ovog programa bio je kombinovanje konvencionalnih lovaca za Vazduhoplovstvo SAD, brodskih katapultnih aviona za američku mornaricu i lovaca za kratko uzletanje i vertikalno sletanje za Korpus američkih marinaca.

Avion F-35 je ranije bio poznat kao X-35 a pobedio je u konkurenciji sa Boingom X-32. Prvi prototip X-35A objavljen je 2000. godine. Razvoj ovog aviona uglavnom su finansirale SAD, uz dodatna sredstva vlada Velike Britanije i drugih partnerskih zemalja.

Generički F-35 ima sličnu konfiguraciju kao F-22 sopstvenog dizajna kompanije Lockheed Martin, ali je nešto manji i ima jedan motor. Avion sa jednim motorom je jeftiniji za proizvodnju i održavanje, ali na račun manjeg borbenog opterećenja i performansi. 

F-35 koristi stelt tehnologiju koja smanjuje njegov radarski presek i tako otežava otkrivanje radarom. Trenutno je jedan od najnaprednijih lovaca na svetu. U SAD, samo se F-22 Raptor smatra moćnijim, međutim nije im ni ista svrha. 

f 35a sa dve b61 12 nuklearne bombe
f 35a sa dve b61 12 nuklearne bombe

Takođe, F-35 je drugi pravi lovac 5. generacije posle takođe američkog F-22. Najnoviji kineski i ruski lovci, poput Čengdu J-20 ili Su-57, po tehnologiji postali su egal F-35.

Kao što znate, F-35 je kreiran u tri verzije. Formalno, postoji više desetina varijanti koje se razlikuju jedna od druge, što ne utiče najbolje na servis, ali to je druga priča. Glavne varijante su F-35A, F-35B i F-35C.

Američko ratno vazduhoplovstvo koristi najjeftiniju verziju lovca pete generacije. Ovo je F-35A sa konvencionalnim poletanjem i sletanjem. Takođe isti čini osnovu izvoza. Samo nekoliko zemalja je naručilo F-35B, dok primera radi F-35C se ne prodaje u inostranstvu.

Vrsta:Multirole fighter
Posada:1
Maksimalna brzina1930 km/h
Dolet:2200 km
Maksimalna visina leta:18.300 m
Borbeni radijus:1100 km
Projektili:AIM-9X Sidewinder
AIM-120 AMRAAM
AIM-132 ASRAAM
JSOW
Brimstone
Meteor

10 KOMENTARA

  1. Bravo za Rumune!
    Ostvarili su bonus+ , pa su sada na drugom mestu, iza Poljske, na listi prioritetnih meta Ruske federacije!!!

  2. Da su kupili 35 rafala pa i ajde nego rumunske stipse…nece da se otvore…

    1rafal= 2 700 000
    1 f 35 = 2 180 000

    Slažem se 8
    Ne slažem se 1
  3. Znači istinite su glasine da i Hrvati , koji su ušli u tu avio asocijaciju NATOa , planiraju da od 2023 kupe eskadrilu od 12 aviona F-35 !

    Slažem se 5
    Ne slažem se 1
  4. avioni im stoje napolje na stajanci…tako su loše prošli i f-16-ke koje su dali ukroincima…

    Slažem se 3
    Ne slažem se 4
  5. Definitivno se vidi da od Rumunije i Poljske se prave isturene nato tvrdjave prema Rusiji. Vrlo velike i ozbiljne nabavke oruzja u zadnje 4 godine.

    Slažem se 3
    Ne slažem se 2

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave