Ruski mediji su u ponedeljak, 03.09.2024, javili da su Vazdušno-kosmičke snage Ruske Federacije, prvi put od početka neprijateljstava u Ukrajini, upotrebile kombinaciju bombe i avijacione rakete, nazvane Grom-E1.
Grom-E1 je upotrebljen 31. avgusta za gađanje cilja u Harkovskoj oblasti.
Informaciju je potvrdio i gradonačelnik Harkova Igor Terehov. U poruci objavljenoj na njegovom Telegram kanalu, on je naveo da su Rusi za napad koristili hibrid između vođene rakete i avio-bombe.
„Posle kratkog perioda zatišja, krajem avgusta, Rusija je ponovo pojačala napade na Harkov“, napisao je Terehov.
Takođe, tokom intervjua sa ukrajinskim TV novinarima, šef harkovskog regionalnog tužilaštva Spartak Borisenko je pomenuo da je ruski bombarder Su-34 služio kao lansirna platforma za novu municiju.
Prema njegovim rečima, letelica, koja se nalazila na teritoriji Ruske Federacije, u Belgorodskoj oblasti, pogodila je metu u Slobodskom okrugu Harkova.
Borisenko, naravno, nije rekao koju su metu Rusi uništili raketom Grom-E1, ali je napomenuo da je eksplozija koju je izazvala pogodila administrativne zgrade i proizvodne objekte. Kako je naveo, ruska vojska je ranije koristila ovu vrstu municije za gađanje ciljeva u Harkovu.
Šef harkovskog tužilaštva je dodao da je težina bojeve glave rakete 315 kilograma, a njen domet 120 kilometara.
„Ova raketa je snažnija i preciznija od avionske bombe FAB-500 “, rekao je Borisenko.
Ranije su ukrajinski mediji javili da su 30. avgusta Oružane snage Ruske Federacije napale ciljeve u Harkovu, koristeći samonavođene avio-bombe (KAB).
Ukratko o raketi Grom-E1
Grom-E1 je relativno nov ruski razvoj, nastao na bazi rakete H-38 (uvedena 2013. godine). U stvari, ovo je ideja Rusa da svoje KAB bombe pretvore u visoko precizno oružje. Ova municija se može nazvati i ruskim analogom američke JDAM-ER.
Fotografije olupine rakete Grom su se prvi put pojavile na mreži 12. marta 2023. Dakle raketa Grom je hibrid rakete i klizne bombe zasnovane na H-38 projektilu.
Prva demonstracija rakete održana je 2015. Kasnije, četiri godine kasnije, objavljeno je da su završeni testovi za Grom-E1 i Grom-E2.
KTRV je razvio dve verzije Grom-a. Prva verzija, taktička krstareća raketa Grom-E1, zadržava raketni motor i dodaje set krila za postizanje dometa do 120 kilometara, tri puta više od originalnog H-38M.
Za navođenje Grom-E1 koristi se inercijalni i satelitski navigacioni sistem i može biti opremljena GLONASS prijemnikom, a među tipovima ciljeva su „malo ranjivi zemaljski ciljevi sa poznatim koordinatama“. Za terminalno navođenje, može se instalirati poluaktivni laser, aktivno radarsko navođenje ili infracrveni tragač za snimanje kako bi se postigla preciznost.
Zapadni stručnjaci se slažu da je Grom-E1 opasno oružje, ali ipak, kao što se često dešava sa novim razvojem, posebno među Rusima, nije dovoljno pouzdano. Prema rečima zapadnih stručnjaka, Grom-E1 definitivno neće postati odlučujući argument u Ukrajini, pošto Rusi imaju ograničenu količinu takve municije.
Prema dostupnim podacima, ruski vojno-industrijski kompleks može da proizvede nekoliko projektila H-38 za mesec dana (4 rakete u februaru). Možda bi bilo logično da se poveća proizvodnja rakete H-38 umesto rakete Grom-E1.
Grom se može koristiti iz svih tipova ruskih borbenih aviona, uključujući frontovske bombardere Su-34 i višenamenske lovce Su-35.
Nekoliko raketa mjesečno!?Kakvi bolidi žive na zapadu!
pa treba napredovati, svi želimo naoredak a ako je pritom koristan i pozititno usmeren tada smo svi srećni.