Bugarska planira da postane još jedan kupac nemačkog protivvazdušnog raketnog sistema IRIS-T nemačke kompanije Diehl. O tome svedoči nacrt zakona bugarske vlade koji je podnet parlamentu na usvajanje.
Dokument se odnosi na planove Sofije da nabavi najmanje jedan raketni sistem srednjeg dometa IRIS-T SLM, koji će koštati 182,11 miliona evra.
Međutim, dokument takođe ukazuje na mogućnost nabavke još pet IRIS-T SLM sistema, pa čak i dugog dometa SLX sistema, sa planom potrošnje do 2032. godine.
Treba napomenuti da je IRIS-T SLX sistem koji je još uvek u razvoju. Trebalo bi da bude u stanju da uništava ciljeve na udaljenosti do 80 km i na visinama do 30 km, što je duplo dalje od SLM verzije.
Prema pisanju bugarskih novina Novinite, ovoj narudžbini je prethodio sastanak predstavnika bugarskog Ministarstva odbrane i kompanije Diehl, a kupovina će biti obavljena u okviru panevropske inicijative European Sky Shield Initiative (ESSI).
Sistem IRIS-T je dobio svoju veću medijsku pažnju tek kada ga je Ukrajina počela da koristi u borbi, dok ranije mnoge države ga nisu ni uzele u razmatranje kao rešenje za protivvazdušnu odbranu.
Švedska je bila prvi operater IRIS-T SLS verzije kratkog dometa, a Egipat je prvi koristio IRIS-T SLM srednjeg dometa, sistemi koji su na kraju završili u Kijevu.
Sve se promenilo nakon što je nemačka namenska industrija “jednim udarcem ubila dve muve”. PVO sistem su predali Kijevu dobivši na marketingu dok su istovremeno udovoljili direktivama SAD. Sistem se prikazao svetu u realnim borbenim uslovima, štiteći kritičnu ukrajinsku infrastrukturu od ruskih bespilotnih i raketnih napada.
Počev od 2023. godine, Diehl je primio porudžbine iz Nemačke, Estonije (zajedno sa Letonijom), Austrije i Slovenije za ukupno oko 12 IRIS-T sistema u SLM verziji i još četiri IRIS-T u SLS konfiguraciji. Diehl takođe ima ugovor za dodatnu proizvodnju ovih sistema za Ukrajinu, jer kao što znate, nisu svi preživeli do sada.
Pored Bugara, Litvanija takođe razmatra kupovinu ovih sistema. Sa druge strane, Norveška će, zahvaljujući alijansi između kompanija Kongsberg i Diehl, dobiti sistem NOMAD u količini od šest jedinica, o čemu razmišlja i Holandija, koja želi da nabavi do 18 komada.
Pored toga, elementi IRIS-T biće integrisani u najnoviji višestepeni PVO sistem NNbS. A integracijom ovog sistema na fregate F125 nemačke mornarice, IRIS-T će otvoriti ne samo novu stranicu, već potpuno novo polje delovanja. Uz to, kompanija Diehl očigledno ima porudžbine za mnogo godina unapred, i uverena je da će ih biti još.
PVO sistem IRIS-T u Ukrajini
Nemačka je dobavljač protivvazdušnog raketnog sistema za ukrajince, prema ukrajinskim izvorima, sistem je SLM model. Još početkom 2023. godine, na mreži se pojavila prva fotografija PVO sistema IRIS-T isporučenog Ukrajini.
Prema proukrajinskom NMFTE Telegram nalogu, taj sistem je bio namenjen izvozu. Sudeći po kamuflaži, navodi NMFTE, „kompleksi su prvobitno bili namenjeni egipatskim potrebama“.
IRIS-T SLM (Surface Launched Medium-Range) je zemaljski lansirani srednjedometni raketni sistem koji koristi rakete vazduh-vazduh IRIS-T. IRIS-T je visoko manevrišuća raketa vazduh-vazduh koja se koristi za napade na vazdušne ciljeve.
IRIS-T SLM predstavlja mobilni raketni sistem koji omogućava lansiranje raketa IRIS-T sa zemlje. Sistem se sastoji od lansirnih rampi, vođenog upravljačkog sistema i transportno-lansirnih vozila.
Sposobnost zemaljskog lansiranja omogućava fleksibilnost u raspoređivanju sistema i pruža mogućnost za zaštitu ključnih tačaka, kao što su vojne baze ili infrastruktura, od vazdušnih pretnji.
Rakete IRIS-T su visoko agilne i imaju mogućnost napada na ciljeve u vazduhu velikog manevarskog kapaciteta. Ove rakete su opremljene termalno-vođenim sistemom za praćenje i vođenje ciljeva. To im omogućava da detektuju i prate ciljeve na osnovu njihove toplinske signaturne i samostalno ih ciljaju.
Prošle godine su se pojavili prvi izveštaji da je IRIS-T oborio rusku krstareću raketu H-101. To se dogodilo, kažu izvori, 19. oktobra u Černigovskoj oblasti, koja se nalazi 30 km od glavnog grada Kijeva.
Braćo bugari i vi ste pukli skroz!
Od Bugara se trazi da posalje stari S300,Ukrajini mozda i stare Mig 29,da bi im se nesto isporucilo.Ima da se nacekaju za ove Nemacke sisteme PVO,bar 10 godina.Kupljeni F-16 bl.70/72 jos im ne stizu ,mozda i ne stignu uopste ,nisu predali stare Mig29 Ukrajini,mada ti avioni kante neodrzavane samo za otpad,odbili ranije ponuda Rusa za remont.Bugari ko vazali ranije,sve rade na svoju stetu,ko kad presekli Juzni tok.
Koliko kosta odrzavanje,delovi,kakva je logistika,u suštini to je ok sistem po dostupnim informacijama,samo…bulgare su vec zapadnjaci izradili za avione.mislim da zapad i njih i nas i ruse a izgleda i sve slovenske narode trpa u isti koš.
A bugari, vi ste izgubljeni slučaj.
Bugarska ciganija jedino zna da upravlja trokolicom …kakvi oni i iris…
Bugari se sada nageli na zapad, posle će na istok. Oni to tako rade unazad bar 150 godina.
Ova bugarska ciganija može da dobije ove fašističke rakete ali bez motora pa nek se onda sami snalaze ionako jedino što znaju je da kradu….a ove rakete su se dobro pokazale u ukrajini u rušenju dronova??? A koliko je sistema uništeno?
Nije istina da hrvati nemaju istoriju, ona je konkretna i stane na 2 listića notesa☝