NaslovnaNovostiUkrajinski obaveštajci: Oštetili smo ne jedan nego 2 ruska bombardera Tu-22M3 u...

Ukrajinski obaveštajci: Oštetili smo ne jedan nego 2 ruska bombardera Tu-22M3 u napadu na bazu Olenja

Pre nekoliko dana, Vojna obaveštajna služba Ukrajine (GUR) tvrdila je da su njihove bespilotne letelice navodno pogodile strateški bombarder TU-22M3 u napadu 25. jula na aerodrom Olenja u Murmanskoj oblasti na severu Rusije.

Nakon što su ukrajinski zvaničnici prvobitno tvrdili štetu na strateškom bombarderu TU-22M3, Andrii Jusov, portparol Glavne obaveštajne uprave Ministarstva odbrane Ukrajine (HUR), ispravio je sopstvenu službu i rekao da je oštećen ne jedan, već dva bombardera Tu-22M3 tokom napad na vojni aerodrom Olenja.

Kako on tvrdi, eksplozija na vojnom aerodromu Olenija istovremeno je oštetila ne jedan, nego dva strateška bombardera Tu-22M3.

„Radi se o eksploziji iznad područja gde su se nalazili avioni. Dalje, mogu da prijavim da su dva Tu-22M3 oštećena. A sa strane su odgovarajući brojevi – pozivni znak #33 i pozivni znak #31. Na broju 33 su rupe u gornjem delu trupa, a br. 31 takođe ima neke kvarove“, rekao je Jusov, a prenosi poznato nekada i zvanično CIA glasilo Radio Slobodna Evropa.

„Popravke ovih aviona u Rusiji može potrajati nekoliko meseci,“ dodao je Jusov. Prema njegovim rečima, tokom napada na aerodrom nije funkcionisao alarm za vazdušnu opasnost.

Olenja na 1.800 km od rusko-ukrajinske granice, najdalje dokle su GUR dronovi dosegnuli

Od početka eskalacije sukoba u Ukrajini, aerodrom Olenja u Murmanskoj oblasti Ruske Federacije koristi se za raketne udare iz aviona Tu-95 i Tu-22 na ukrajinsku teritoriju, tako da ovi napadi Kijeva pokušavaju da potisnu Rusko vazduhoplovstvo dalje od granice sa Ukrajinom.

olenja vazduhoplovna baza na 1800 km od rusko ukrajinske granice
olenja vazduhoplovna baza na 1800 km od rusko ukrajinske granice

Napad na aerodrom, koji se nalazi u blizini Olenegorska, na 1.800 kilometara od ukrajinske granice, izveden je na rekordnoj udaljenosti za ukrajinske dronove.

Ukrajinski zvaničnik je prokomentarisao i izveštaj ruskih publikacija, koje su objavile satelitske snimke kako bi prikazale odsustvo tragova ukrajinskog napada na bazu strateške avijacije.

Glasnogovornik GUR-a je izjavio da satelitski snimci „nisu jedini izvor informacija na koji treba da se oslonimo“.

„Nesumnjivo, satelitski snimci su veoma važan izvor informacija, ali priroda štete je različita i to svakako nije jedini izvor informacija na koji treba da se oslonimo. Ali informacije su potvrđene iz različitih izvora i već sada možemo da govorimo o ovom incidentu kao o onome što je definitivno trebalo da se desi“, dodao je predstavnik GUR-a.

Zauzvrat, predstavnik GUR-a nije priložio nikakve dokaze koje bi potvrdile njegove najnovije tvrdnje.

Prve eksplozije začule su se oko 6 sati ujutro po lokalnom vremenu. Komentari na društvenim mrežama govorili su o par eksplozija. Lokalni stanovnici su takođe postavili video snimke drona koji leti u pravcu aerodroma i sliku crnog dima koji se diže iznad vojne baze.

Na ovom aerodromu se nalazi 43. Centar za borbenu upotrebu i preobuku ruske posade. Ovde se nalaze avioni Tu-95MS, Tu-22M3, Tu-134UBL i Il-78, a takođe postoji centar za remont aviona.

Da Kijevu hitno treba bilo kakva pobeda, verujemo, te dok razmatramo tvrdnje u kojima se očekuje da im verujemo na reč, red je da se podsetimo šta znamo o bombarderu Tu-22M3.

Bombarder Tu-22M3 u ukrajinskom sukobu

Iako su Tu-22 arhaični bombarderi iz sovjetske ere, oni su u velikoj meri korišćeni za lansiranje starijih supersoničnih H-22 i još novijih varijanti H-32, koje su uglavnom moćne protivbrodske rakete i poznate su po gađanju ukrajinskih ciljeva i izazivajući široko rasprostranjena razaranja. Ovo bi verovatno moglo da objasni zašto su ovi bombarderi bili gađani.

Veruje se da Rusija ima oko 100 bombardera Tu-22M3. Međutim, podaci su kontroverzni, jer neki izvori kažu da je broj nešto veći od 60. Prema pisanju ruskih medija, Rusija će unaprediti 30 jedinica Tu-22M3 na nivo Tu-22M3M.

tu 22
tu 22

Pored vazduhoplovne baze Olenja, Tu-22M je trenutno stacioniran na aerodromima Bela, Djagilevo i Šajkovka.

Ukrajina je uglavnom imala ograničenu odbranu od ovih brzih projektila, što su ukrajinske vazduhoplovne snage priznale.

Sa dolaskom odbrambenih baterija Patriot, protivvazdušna odbrana zemlje je donekle pojačana, ali su one stacionirane u i oko glavnog grada Kijeva, a primera radi Ukrajina je 1,7 puta veća od Nemačke.

Bombarderi T-95 i Tu-160 su glavni među ruskim strateškim bombarderima. Međutim, Tu-22M3 je značajna prednost s obzirom da je ukrajinski vazdušni prostor zasićen i da su krstareće rakete dugog dometa ispaljene iz ruskog vazdušnog prostora najbolja opcija Moskve da zadrži ukrajinsku vojsku na ivici.

Ruske Vazdušno-kosmičke snage očekuju da popune svoj inventar modernizovanim bombarderima. U pitanju su modernizovani raketni bombarderi Tu-95MSM i Tu-22M3M. Saopštenje dolazi od general-potpukovnik Sergeja Kobilaša.

Modernizovani Tu-22M3M

Modernizacija Tu-22 do nivoa „M3M“ traje već nekoliko godina. Tu-22M3M je trebalo da uđe u službu 2021. Bombarder je prvi let nakon modernizacije izveo krajem decembra 2019. godine.

Prema ruskim izvorima, Tu-22M3M je naslednik nekih tehnoloških rešenja iz Tu-22M4, modernizacije koju je Ministarstvo odbrane Rusije prekinulo godinama unazad. Rečeno je da će avionika i oprema biti ista kao kod Tu-160M.

Očekuje se da će Tu-22M3M koristiti unapređeni turboventilatorski motor Kuznjecov NK-32-02 sa dogrevanjem za veću bruto težinu i duži let. Novi unapređeni bombarderi Tu-22M3M mogu biti ponovo opremljeni sistemom za dopunu goriva u letu. Rusija je ukinula ovaj sistem pre mnogo godina, usled zahteva prema sporazumima o nuklearnom razoružanju između SAD i Rusije.

Razlog zašto Tu-22M3M izaziva veliko interesovanje je izjava gospodina Jurija Sljusara, šefa United Aircraft Corporation, da je ova modifikacija zapravo novi bombarder. Jedino što je ovaj avion nasledio od starijih verzija je trup, rekao je Slusar u intervjuu 2019. godine.

Gospodin Sljusar dodaje i da će Tu-22M3M imati mnogo veći borbeni potencijal. Pored nove avionike, bombarder dobija sisteme za elektronsko ratovanje, novi radar, novu zaštitu i novi sistem za prenos podataka. Prema pisanju ruskih medija, Tu-22M3M će dobiti novi, ergonomičniji kokpit, kao i poboljšani okvir aviona koji bi trebalo da traje i tri decenije.

h 32
h 32

Arsenal bombardera će činiti protivbrodsku raketu H-32, koja ima operativni domet od 600 km. Očekuje se da će i hipersonična raketa H-47M Kindžal postati deo arsenala bombardera. Prema nekim izvorima, Tu-22M3M će dobiti krstareće rakete velikog dometa vazduh-zemlja, ali se tačni model ne pominje.

Stiče se utisak da Tu-22M3M dobija sisteme i avioniku teškog strateškog bombardera Tu-160M. Dok je naoružanje Tu-22M3M veoma slično naoružanju drugog ruskog nosača raketa koji već učestvuje u ratu sa Ukrajinom – MiG-31K.

12 KOMENTARA

  1. Ako nisu osteceni,Rusi mogu da snime izbliza po brojevima ,i da objave snimak aviona i demantuju
    Rusi objavili satelitski snimak ,gde se ne vide bokovi,strane aviona.Problem ,Rusa avioni vecina ,van hangara,ako je tacno sto pise po stampi,da imaju bilo kakav hangar,bili bi zasticeni od dronova.

    3
    7
    • Ustašo ne rise majke ti …lažeš ko ovaj podgojeni ukrajinski krmak kojem treba da verujemo na reč..da da kako da ne…

      7
      1
  2. Јутрос сам звао Путина,он каже четири уништена,неби он мени лагао :))

    9
    1
    • Nemoj da lazes.Nije te Putin zvao vec Dimitri Peskov.I nije 4 samo vec i 11 su 35s ,44 su 34 i 12 su 57.Bilo je ljudskih zrtava.25700 vojnika i 250 oficira.Gledali premijeru placenika 5 na otvorenom kad ono uleti 4 hipersonicna projektila( jos uvjek nepoznata) ispaljenih sa F-16.Vazno je napometi da je f-16 usao citavih 1800Km u rusku teritoriju”neprimjecen” i isto tako 4 puta sipo gorivo na pumpama Gazprom.Jednom u Moskvi,jednom u Sevastopolju i dva puta u Mariupulju.

      6
      1

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave