Dassault Aviation, proizvođač francuskih lovačkih aviona Rafale, kaže da i dalje utiče na povećanje proizvodnje.
Problemi su nastali u vezi sa lancima snabdevanja vazduhoplovstvom, a to utiče i na intenziviranje proizvodnje Rafalea.
Francuska je nameravala da poveća broj aviona koji se prave mesečno. To bi se, međutim, moglo dogoditi u najboljem slučaju tek 2025. godine.
Proizvođači aviona suočili su se sa problemima u lancu snabdevanja odmah nakon završetka pandemije Covid-19. Nije samo Dassault taj koji ima problema.
Erbas je prošlog meseca smanjio procene isporuke komercijalnih aviona u 2024. godini zbog nedostatka opreme, uključujući strukturne delove i delove motora.
Dassault Aviation, francuski gigant, koji takođe proizvodi seriju poslovnih aviona Falcon, isporučio je prošle godine 13 lovaca Rafale, dva manje od planiranog iznosa.
Koliko se Rafala realno može proizvesti mesečno, iako je broj narudžbi impresivan
Cilj je bio povećanje stope proizvodnje na tri aviona mesečno u fabrici Merinjak u jugozapadnoj Francuskoj iz Rafale ere.
Međutim, generalni direktor Rafalea, Erik Trapije, koga citira američki Difens Njuz, tokom konferencije za novinare, izjavio je da je ovaj cilj „teško ostvariv u ovom trenutku“.
On je dodao da bi tek od sledeće godine mogli da razgovaramo o proizvodnji tri aviona Rafale mesečno. I, naravno, u ovom slučaju postoje i kašnjenja.
„Činimo sve što možemo da isporučimo avione našim kupcima na vreme, ali to je teško i biće i dalje teška situacija“, rekao je Trapijer. „To nije samo problem sa kojim se Dassault suočava, možda ste videli najave koje je objavio i Erbas u vezi sa vazdušnim lancem snabdevanja u svim oblastima.
Dodao je i da, iako prošlogodišnja kašnjenja još nisu nadoknađena, nisu toliko velika Međutim, Dassaul Aviation ima mnogo narudžbina za lovce Rafale.
Francuski proizvođač je isporučio šest aviona Rafale francuskom ratnom vazduhoplovstvu u prvoj polovini 2024. godine.
Dassault trenutno ima porudžbine za 223 aviona Rafale, uključujući 159 novih aviona za spoljne kupce, dakle ne za Francusku. U pitanju je povećanje od 12 aviona od kraja decembra, po nalogu Indonezije.
Izvršni direktor kompanije je uverio da se ulažu svi napori da se avioni isporuče na vreme. Štaviše, on je bio optimista i istakao da je Dassaul Aviation čak spremna da primi nove porudžbine.
Podsetimo, Beograd je u aprilu mesecu potvrdio nameru da poput helikoptera H125M, kupi upravo lovce Rafale.
Dassault Rafale ukratko
Dassault Rafale je francuski višenamenski borbeni avion četvrte generacije koji je razvila francuska kompanija Dassault Aviation, u službi francuske mornarice i vazduhoplovstva od 2004. (mornarica) i 2006. (vazduhoplovstvo), respektivno.
Rafale je koncipiran kao višenamenski borbeni avion koji može izvršavati širok spektar zadataka, uključujući vazduhoplovnu borbu, napad na ciljeve na zemlji i moru, izviđanje i elektronsko ratovanje.
Dassault Rafale je napravljen prema dinamičkoj šemi Dassault Aviation tradicionalnoj za lovce Dassault Aviation sa dodatnim visoko ležećim prednjim horizontalnim repom, trouglastim krilom srednjeg položaja sa prilivima korena i dva motora u zadnjem delu trupa.
Prednji rotacioni horizontalni rep nalazi se ispred krila kako bi se povećala manevarska sposobnost aviona (maksimalno preopterećenje – 9G). U pitanju je dvomotorac. Može se upravljati sa piste dužine 400 m. Jednokobilica.
Postoje različite verzije Rafala, uključujući borbeni avion Rafale C, mornarički Rafale M i verziju za napad na tlo Rafale B.
Rafale se koristi u Francuskom ratnom vazduhoplovstvu i Francuskoj mornarici. Takođe se izvozi i koristi se u vazduhoplovnim snagama nekoliko drugih zemalja, uključujući Egipat, Indiju, Grčku, Hrvatsku (nedavno stigao prvi).
Karakteristike:
Tip: | Višenamenski lovac |
Posada: | 1-2 |
Borbeni radijus: | 1400 km |
Maksimalna brzina: | 2200 km/h |
Maksimalna visina leta: | 15.200 m |
Varijante:
- Rafale A Eksperimentalni;
- Rafale B Dvosed, zemaljski;
- Rafale C Jednosed, zemaljski;
- Rafale D Originalno ime Rafale C (preimenovano 1990);
- Rafale M Jednosed, na bazi nosača;
- Rafale N Dvosed, na bazi nosača;
- Rafale BM (prvobitno nazvan Rafale N) nosač nuklearnog oružja;
- Rafale DM Dvosed za egipatsko vazduhoplovstvo;
- Rafale EM Jednosed za egipatsko vazduhoplovstvo;
- Rafale DH Dvosed za indijsko vazduhoplovstvo;
- Rafale EH Jednosed za indijsko vazduhoplovstvo;
Od Rusije ne možeš ništa kupovati jer nam ne mogu dostaviti. Tako da zaboravimo na Jak 130. Interesantno je da savremeni ruski Su-35 koji je 2 puta bolji od Rafala košta 75 m.e. a Rafal 115 m.e. A Amerikanci nikom ne prodaju avione ko nije član NATO-a.
Od Rusije i Kine i da hoćemo ne možemo kupovati ništa više od oružja, razlog jednostavan, okruženi smo zemljama Nato i oni ne dozvoljavaju prelet preko njih. I Kini više ne dozvoljavaju da nam dostavi PVO rakete i lansere jer je Kina zvanično svrstana u zemlje koje pomaže Rusiji. Dakle ostaju nam samo Francuzi.
Šta če nama avijoni pa niko nas ne napada